Προς το περιεχόμενο

Πυκνωτικό Μικρόφωνο μέχρι 500 ευρώ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όντως πολύ ωραία ηχογράφηση haryy, τα covers σου στο noiz δίνουν και ένα βάρος στην πρόταση σου :)

 

Μπαίνω και στο thomann και ακούω τα μικρόφωνα που έχουν προταθεί, αν και υπάρχουν διαφορές στο volume των ηχογραφήσεων καθώς και έχω την εντύπωση ότι σε κάποια ίδια samples ο τραγουδιστής τα τραγουδάει σε άλλες τονικότητες...

 

Άκουσα το NT1 το οποίο καταλαβαίνω ότι είναι κλασική επιλογή. Μου ακούστηκε πολύ λαμπερό αλλά είχα την εντύπωση ότι έξυνε/παραμόρφωνε λίγο; Είναι όντως έτσι, ή δεν είχε σχέση με το μικρόφωνο αλλά με την ηχογράφηση;

 

Τhanks for the compliment.. To nt1a το έχω πιάσει στα χέρια μου και έχω ηχογραφήσει για λίγο και όντως παρατήρησα ότι ναι μεν είχε γλυκά τονισμένα μπάσα, στα πρίμα μου τα χάλαγε λίγο (ακουγόταν σαν να είχε ένα "θετικό notch filter", ενώ ήταν πολύ κακό σε μεγαλύτερη απόσταση, έβγαζε κακό ήχο δωματίου σε αντίθεση με ένα άλλο φθηνό λαμπάτο (tbone sct700) που ακουγόταν πολύ καλύτερα στον χώρο αλλά ελαφρώς πιο σκοτεινό με την κακή έννοια, όταν ήταν σε close proximity.

 

Παρόλαυτά, το nt1 είναι καλό εργαλείο και μπορεί να προσφέρει καλά αποτελέσματα αν παιδευτείς λίγο και με την τοποθέτησή του.

 

Ενδιαφέρομαι και εγώ για αυτή την κατηγορία τιμής. Έχω έρρινη φωνή και αδούλευτη. Οπότε θα προτιμούσα ένα μικρόφωνο που να την κολακεύει λίγο. Οπωσδήποτε όχι ένα μικρόφωνο που αναδεικνύει τα πρίμα με άσχημο τρόπο.

 

Το KSM-32 θα ήταν καλή επιλογή; Επίσης έχω ακούσει καλά λόγια για το Mojave MA201. Το έχει δουλέψει κανείς;

 

Υ.Γ. Ωραίο το κλιπάκι harvy

 

Κάποια mojave (δεν θυμάμαι αν ήταν το ma201) τα άκουσα πέρυσι στην musikmesse (με δικά μου ακουστικά) και παρατήρησα ότι έιχαν κάπως ξερό ήχο με έμφαση στα χαμηλομεσαία. Ξαναλέω ότι δεν θυμάμαι αν ήταν το μοντέλο, αλλά και τα 2 ή 3 που άκουσα είχαν κοινά ηχητικά χαρακτηριστικά που μου φάνηκαν όπως σου τα περιέγραψα.

 

Το KSM-32 φαίνεται ότι έιναι καλό μικρόφωνο. Δυστηχώς δεν γνωρίζω περισσότερα, μπορείς να ρωτήσεις τον digisilence που το έχει. Μάλιστα είχε ποστάρει πρόσφατα κλιπάκι που είχε και το ksm νομίζω στα φωνητικά

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=181558.0

 

Δεν γνωρίζω βέβαια το ποσοστό επέμβασης και αλλαγής του original ηχοχρώματος, αλλά νομίζω ότι ακούγεται "βούτηρο" όλο το πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Haryy ήσουν κατατοπιστηκότατος! Και τα δύο (KSM32 και sputnik) με ενδιαφέρουν εξίσου, οπότε το ζήτημα θα κριθεί στις λεπτομέρειες.

 

Απ'ότι κατάλαβα το sputnik συνοδεύεται από κάποιο power supply για την λάμπα του έτσι. Οπότε αν θέλω να το συνδυάσω με ένα portable recorder που θα έχει phantom power δεν θα μπορώ, αφού θα χρειάζομαι και άλλο ρεύμα.

 

Απ'ότι βλέπω δεν υπάρχει τέτοιο θέμα με το KSM32 αφού μια Phantom Power αρκεί.

 

Am I right ή μου διαφεύγει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thx για την απάντηση harvy. Το sputnik επίσης ακούγεται ωραία στο κλιπ σου. Για έρρινες φωνές το προτείνεις; Σε κάποια φόρουμ έξω λένε ότι είναι nasal από μόνη του η χροιά του, οπότε φοβάμαι μη μου... μεγαλώσει τη "μύτη"!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, αν θέλεις portability, τα λαμπάτα mics έχουν μειονέκτημα εκεί.

Κρίμα και με έψηνε το όλο concept  :P ;D

 

Δεν έχω πολύ μεγάλη εμπειρία σε ζητήματα μικροφώνων (μηδενική θα έλεγα), αλλά θα έλεγες οτι το sputnik "χρωματίζει" λίγο τον ήχο; Ότι κλιπ άκουσα ένιωθα ότι υπήρχε μια μικρή αναλογική παραμόρφωση που γλύκανε πολύ τον ήχο.

 

Προσωπικά μου άρεσε πολύ γιατί νιώθω ότι "προσθέτει" ηχοχρώματα σε έναν τραγουδιστή που χρησιμοποιεί έστω και λίγο γρέζι στα φωνητικά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα και με έψηνε το όλο concept  :P ;D

 

Δεν έχω πολύ μεγάλη εμπειρία σε ζητήματα μικροφώνων (μηδενική θα έλεγα), αλλά θα έλεγες οτι το sputnik "χρωματίζει" λίγο τον ήχο; Ότι κλιπ άκουσα ένιωθα ότι υπήρχε μια μικρή αναλογική παραμόρφωση που γλύκανε πολύ τον ήχο.

 

Προσωπικά μου άρεσε πολύ γιατί νιώθω ότι "προσθέτει" ηχοχρώματα σε έναν τραγουδιστή που χρησιμοποιεί έστω και λίγο γρέζι στα φωνητικά του.

 

Το ηχόχρωμα είναι περίπου αυτό γιατί ο προενισχυτής που χρησιμοποιήθηκε είναι σχετικά διάφανος και δεν πίεσα την είσοδό του (mackie onyx).

 

@sfaku, nasal δεν είναι σε καμία περίπτωση. Τώρα για το αν θα ταιριάζει στην φωνή σου είναι κάτι που θα πρέπει να το ακούσεις μόνος σου. Προσωπικά δεν θα το φοβόμουν σε καμία φωνή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου