Προς το περιεχόμενο

boss me 70 ή μεταχειρισμενη tonelab se????


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε ειχα και την gt-8........τι να πω!!!!εβαλα ολα μου τα δυνατα για να βγαλω εναν αξιολογο ηχο μετα απο ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΜΕΛΕΤΗ διαφορων site και οδηγιων-βιβλιων που ειχαν φτιαξει διαφοροι χρηστες.........εφαγα ατελειωτες ωρες και παλι δεν μου αρκουσε το αποτελεσμα, και σε οποιον ενισχτυτη και να την εβαζα ακουγοταν διαφορετικα,ετσι πηρα την αποφαση να παρω την tonelab se, μεσα σε 30 λεπτα ειχα φτιαξει εναν ηχο ΑΙΩΝΕΣ μπροστα σε σχεση με την boss ,και το σημαντικοτερο............κερδισα σε μελετη τους ΑΙΩΝΕΣ που εχανα ψαχνοντας και πειραζοντας την boss......αυτο ειναι για μενα το σημαντικοτερο ολων!!!Σιγουρα δεν αντιλεγω....μπορει να ερθει καποιος με την ιδια ακριβως πεταλιερα και να μου πει...."Φιλαρακι ακου τι ηχαρα εχω βγαλει με την gt-8" , και οντως να εχει καλυτερο ηχο απο εμενα με την tonelab.....ομως εχασα παρα πολλες ωρες μελετης, παιξιματος και υπομονης με την boss......αυτα! :-X

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ισχυει αυτο η κανω λαθος???

 

μπα μουφα ειναι ,εχει ενα ψευτοεφελουπ αλλα και παλι μπροστα της τα βαζεις.

 

μια χαρα ακουγονται αλλα πιστεψε με θα τα πεταξεις αν ακουσεις τα od & wah της tonelab (το ιδιο πιστευω & για την ME70 μια και ειχα την ΜΕ50 & τα πεταλακια της ηταν ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εφε που χρησιμοποιω ειναι overdrive,distortion,chorus,delay,flanger αυτα..

 

εγω στην θεση σου θα επαιρνα πεταλακια  ;D

ΠΙΣΤΕΥΩ οτι οταν δεν χρειαζεσε τοσους πολλους διαφορετικους ηχους με πεταλακια εισαι οκ.

αφου απο οτι διαβασα εχεις κ το wah κ το distortion κ με λιγο ψαξιμο στα μεταχειρισμενα θα κανεις μια χαρα την δουλεια σου.

 

παντως να ξερεις το μονο σιγουρο ειναι οτι απο τοτε που ασχοληθηκες με την μουσικη οικονομικα εισαι μεσα!  ;D

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως εχω μπει μεσα αλλα νομιζω (για μενα τουλαχιστον) οτι ειναι παρα πολυ ευχαριστο ολο αυτο το ψαξιμο και οι συζητησεις και στο τελος οσα λεφτα και να μπεις μεσα παντα λες οτι τελικα ναι αξιζε η επιλογη που εκανα και νιωθεις ικανοποιημενος αν οντως η επιλογη σ ηταν σωστη...αρα λοιπον καταλειγω στην εξης επιλογη...περιμενω κανα 2 βδομαδες ακομαα μηπως βρεθει καποιος αγιος ανθρωπος να την δινει μεχρι 300ε και αν δεν την βρω τελικα παιρνω την με70 που ερχεται γυρω στις 15 του μηνα και καθαρισα....νομιζω οτι και με τις 2 θα μεινω ικανοποιημενος..ε τι λετε??

να το κανω ετσι να ξεμπερδευω να μην σας κουραζω κ εσας αλλο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα της tonelab όμως ήρθε γιατί έψαχνα κάτι πίο αναλογικό στο θέμa του ήχου μου και αυτό καμία απο τις boss που δοκίμασα, δεν μου το έβγαλε. Ακόμα και η GT-10.

 

Να δοκιμάσεις τη GT-3 (αν την πετύχεις κάπου τυχαία:)) και συγκεκριμένα το Vintage OD όπως το λέει.. Όντως το πιο vintage od που έχω βρει σε boss modelling πεταλιέρα! Απορώ γιατί το κόψανε από τις επόμενες ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή και γω είχα/έχω αυτά τα διλήμματα ειδικά στο να πάρω tonelab m13 η κάτι άλλο κατέληξα στο εξής.Να κάνω λίγη υπομονή και να πάρω ένα nova system + expression.Η ποιότητα του όποιου όπου και να διαβάζω λένε οτι είναι απλά τέλεια ενώ για τα υπόλοιπα υπάρχει και κόσμος που δεν έχει πειστεί.Και προσωπικά απο τη στιγμή που drives και Wha έχω ήδη και δεν τα αλλάζω με τίποτα είναι η καλύτερη λύση.Βέβαια μια tonelab θα την πάρω σε κάποια φάση γιατι είναι ωραίο μηχανάκι απλά σε μένα της λείπει αυτό το κατι που θα με κάνει να την πάρω για μόνιμη λύση και όχι απλά γιατί βολεύει.

 

Όσο αφορά βέβαια το τι εφφέ κτλ χρησιμοποιείς η εμπειρία μου μου λέει οτι σήμερα χρησιμοποιείς 4 αύριο 14 οπότε τέτοιες αγορές καλύτερα να της βλέπεις και λίγο ως επένδυση για το μέλλον.Αν μια λύση όπως του Nova System είναι πολύ για σένα τότε χτύπα μια tonelab le καινούργια με 255 ευρω και καθάρισες εκτός και αν θέλεις τόσο πολύ το 2ο expression.Ασε που μετα θα μισήσεις το ds1.

 

 

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενώ για τα υπόλοιπα υπάρχει και κόσμος που δεν έχει πειστεί.

 

αυτο πραγματικα δεν μπορω να το καταλαβω.τι σε ενδιαφερει αν ο...κοσμος δεν εχει πειστει,αν ΕΣΕΝΑ σου αρεσει? :o

 

δηλ.αν σου πω οτι το Nova System δεν με επεισε (που οντως δεν με επεισε οταν το συγκρινα πλαϊ πλαΪ με την TL) θα σταματησει να σου αρεσει?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αφορά βέβαια το τι εφφέ κτλ χρησιμοποιείς η εμπειρία μου μου λέει οτι σήμερα χρησιμοποιείς 4 αύριο 14 οπότε

 

σχετικο αυτο!

μετα απο μια φαση θελεις να τα πεταξεις ολα....  ;D

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωμες ζητάει ο άνθρωπος ρε συ γνώμες του δίνω με βάση αυτά που έχω ακούσει(με τα αυτιά μου εννοω) ο ίδιος και με βάση αυτά που γράφονται και εκτός noiz.Αμφιβάλεις οτι υπάρχει κόσμος που δεν έχει πειστεί;Εχω βρει διάφορα ποστ σε διαφορα φορουμ.Και τις προάλλες μιλούσα με ένα φίλο ηχολήπτη-κιθαρίστα για την tl και γω του έλεγα τα καλύτερα αλλά αυτος έλεγε οτι ενώ όντως είναι η καλύτερη απο όλες πάλι δεν...σίγουρα υπάρχει κόσμος που και το nova system και οποιόδήποτε άλλο δεν του έκατσε η δεν το θεωρει ηχητικά τόσο καλυτερα και εδώ είναι να το πει.Αρνητικό ποστ παρεπιπτόντως για τον ήχο του NS, και οχι για τις όποιες ελλείψεις του δεν έχω βρει ακόμα εκτός noiz.Στην τελική ολα γνωμες είναι. ;) ;) ;)

 

Και όσο αφορά εμένα πιστεύω ήμουν ξεκάθαρος στο ποστ μου.Η tl μου αρέσει πολύ και γι'αυτό την προτείνω στο παιδί.Παρα πολύ βασικα ειδικά αν αναλογιστω και το κόστος της.255 ευρώ είναι τιποτα για τη δουλειά που κάνει.Την έχω δοκιμάσει και έχω ακούσει σχέδον σε οτι με απασχολει ηχητικά προς το παρον και με καλύπτει σε μεγάλο βαθμο και σε κάποια πράματα παραπάνω απο ικανοποιητικά.Και θα την πάρω σε κάποια φάση μάλλον προς χριστούγεννα.απλά όπως είπα της λείπει αυτό το κάτι(μπορώ να το περιγράψω αλλά δεν έχει νόημα πιστευω..) που θα με κάνει να την έχω για μόνιμη λύση και όχι γιατι βολευεί που βολευει πολύ.

 

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω λίγη υπομονή και να πάρω ένα nova system + expression.Η ποιότητα του όποιου όπου και να διαβάζω λένε οτι είναι απλά τέλεια

Ποιό το βάθος και το delay?

ΟΚ όντως, η ποιότητα στα βάθια και τα delay της TC είναι μοναδική, με πραγματικό δικό της ήχο και χαρακτήρα.

Τι θα γίνει με τα υπόλοιπα όμως?

Επειδή την έχω ακούσει πολλές φορές, μπορώ να σου πω οτι πέραν αυτών των 2 τα υπόλοιπα είναι ότι και στις άλλες πεταλιέρες good enough. Για τα γκάζια... άστο καλύτερα για καμία άλλη εταιρία, δεν το έχει και ας έχει ένα κάρο ψιψίνια και κοκοψόψα να ρυθμίσεις  ;D ;D ;D

Γνώμη μου πάντα ετσί?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου