Προς το περιεχόμενο

Dream Theater - Lark's tongues in Aspic (King Crimson cover)


panagiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως πέφτουμε (πέφτεις/πέφτετε) στην παγίδα της προκατειλημμένης ακρόασης (κακό πράγμα στη μουσική, αναμφισβήτητα); Έχουμε δηλαδή μια εικόνα στο μυαλό μας για δαύτους και απλά το ακούμε για να την επιβεβαιώσουμε. Ακόμα κι αν εν τέλει δεν την επιβεβαιώνουν. :)

 

Μα, εγώ δεν έχω καμία κακή γνώμη για τους DT γενικώς. Το δικό ΤΟΥΣ υλικό, το έχω ακούσει αρκετά και το έχω εκτιμήσει. Αλλά - ξέρεις - πολλά καταλαβαίνουμε για κάποιον από τον τρόπο με τον οποίο λέει ένα ανέκδοτο που έχουμε ξανακούσει. Ή αλλιώς, έχουν πέσει στην εκτιμησή μου από τότε που άρχισε αυτή η ιστορία με τις διασκευές.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το άκουσα καλό αλλά δεν έχει κάτι τόσο ιδιαίτερο ώστε να ξεφύγει από τη μετριότητα. Κρίμα γιατί πάνε χρόνια από τότε που άκουσα κάτι πραγματικά δυνατό από Theater.

 

Απορρίπτω αυτό που άκουσα και παύω να ασχολούμαι με τους DT και τη μανία τους να "διασκευάζουν" πράγματα που - ολοφάνερα - δεν κατανοούν.

Εγώ δεν παύω (ακόμα) να ασχολούμαι με τους DT, συμφωνώ όμως απόλυτα στο ότι έχουν ένα κόλλημα με τις διασκευές που πολλές φορές τους έχει οδηγήσει στο να βγάλουν δουλειές με αποτελέσματα... αμφίβολα. :-X

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα, εγώ δεν έχω καμία κακή γνώμη για τους DT γενικώς. Το δικό ΤΟΥΣ υλικό, το έχω ακούσει αρκετά και το έχω εκτιμήσει. Αλλά - ξέρεις - πολλά καταλαβαίνουμε για κάποιον από τον τρόπο με τον οποίο λέει ένα ανέκδοτο που έχουμε ξανακούσει. Ή αλλιώς, έχουν πέσει στην εκτιμησή μου από τότε που άρχισε αυτή η ιστορία με τις διασκευές.

 

 

 

Δεκτόν.

Με συγχωρείς που βιάστηκα να βγάλω συμπέρασμα (επίσης κακό πράγμα :)) για τη σχέση με τους DT. :)

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδού, βρήκα μία καλύτερη διασκευή από αυτή των DT. Μάλιστα, ο κιθαρίστας παίζει καθιστός, προς τιμήν του Fripp υποθέτω.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο δισκάρες έχουν και οι Premiata Forneria Marconi εξώφυλλο των οποίων έχεις χρησιμοποιήσει σαν picture διακριτικό σου.

 

Δε θα μπορούσα ΠΟΤΕ να αντιλέξω... :)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι επανεκτελέσεις παλιού υλικού που ακούω από τους Dream Theater έχουν το ίδιο πρόβλημα: τα μέλη των Theater φαίνεται ότι το μόνο που "πιάνουν" από τα πρωτότυπα κομάτια είναι η δεξιοτεχνική τους διάσταση. Την οποία μιμούνται ικανοποιητικά.

 

Όμως, το Lark's Tongues In Aspic δεν είναι μόνο μία ακολουθία ακόρντων ή μία συστοιχία μελωδιών για να βγάλει ο κάθε κλαπατσιμπανάς το άχτι του. Γράφτηκε κάτω από τις διδαχές συγκεκριμένης φιλοσοφικής ομάδας, την οποία ο Fripp σπούδαζε για χρόνια και της οποίας ο ακρογωνιαίος λίθος είναι η λέξη "πειθαρχία", λέξη (και άποψη) που τελικά ο Fripp επέβαλε στην τελευταία περίοδο του γκρουπ, εκείνη που ξεκίνησε με το Discipline.

 

 

συμφωνω τοσο πολυ μαζι σου

 

 

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι να πω actually.

 

Το όλο θέμα με το συναίσθημα και τους DT (και γενικά το συναίσθημα στις διασκευές) είναι χιλιοειπωμένο και οι DT έχουν ένα αρκετά άσχημο όνομα. Παράξενο από τη μία καθώς έχουν αρκετά μελωδικά/ατμοσφαιρικά κομμάτια δεκτόν από την άλλη λόγω της μεγαλύτερης προσοχής τους στην τελειότητα.

 

Προσωπικά, δεν είμαι κανάς πορωμένος KC οπαδός. Ειλικρινά, αν δεν άκουγα DT δεν θα χα ανακαλύψει ούτε τους Pink Floyd, Yes, Κansas, King Crismon, Steve Morse και τα άπειρα άλλα που είναι παλιότερα της εποχής μου.

 

Έχω να επισημάνω κάτι. Θα το πω με πολύ επιφυλακτικότητα γιατί δεν έχω κάποιο συναισθηματικό δέσιμο με τους king crimson έτσι ίσως να μην μπορώ να τους πιάσω αλλά μήπως η παραγωγή έχει σχέση με το να φαίνεται ένα κομμάτι "ασυναίσθητο"? Τι εννοώ:

Το κομμάτι γράφτηκε προφανώς ξεχωριστά. Δεν κάθισαν όλοι μαζί να το ηχογραφήσουν ταυτόχρονα σαν μπάντα αλλά ξεχωριστά τα όργανα και θα έγιναν λογικά και συμπληρωματικές ηχογραφήσεις κτλπ. Ε, λογικό είναι να μην ακούγεται "φυσικό"="με συναίσθημα" μιας και δεν ηχογραφήθηκε έτσι. Ενώ, το βιντεάκι παραπάνω ακούγεται "καλύτερα" εξαιτίας του χάλια ήχου και το ότι παίζεται από μπάντα που αυτομάτως το κάνει πιο "συναισθηματικό".   :P

 

Και αυτό το θέμα της παραγωγής νομίζω κατοπτρίζεται πάρα πολύ στις διασκευές των τελευταίων ετών. Όπου σε αυτές τις διασκευές τα κομμάτια που ξεχωρίζουν είναι οι...πραγματικά διασκευές και όχι οι επανεκτελέσεις όπως γίνεται τελευταία

 

Και το λεω γιατί οι DT έχουν δείξει ότι "αγαπάνε" αυτές τις μπάντες που διασκευάζουν και πιστεύω ότι όποιος παρακολουθεί τα bootlegs τους που παίζουν συχνά διασκευές (ή ακόμα και στο dvd που παίζαν yes) βγάζαν αυτό το συναίσθημα που λείπει από τις ηχογραφήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφτηκε κάτω από τις διδαχές συγκεκριμένης φιλοσοφικής ομάδας, την οποία ο Fripp σπούδαζε για χρόνια και της οποίας ο ακρογωνιαίος λίθος είναι η λέξη "πειθαρχία", λέξη (και άποψη) που τελικά ο Fripp επέβαλε στην τελευταία περίοδο του γκρουπ, εκείνη που ξεκίνησε με το Discipline.

 

διαβασε αυτο ξανα προσεκτικα!

 

επισης να προσθεσω οτι εγω οταν κολησα με KC για τρεις μηνες δεν ακουγα τπτ αλλο περα απο αυτο το γκρουπ(οπως jethro tull για ενα χρονο)

με λιγα λογια τετοια γκρουπ δεν παιζανε απλα μουσικη αλλα πισω απο τη μουσικη τους υπηρχε κ μια φιλοσοφια ενας τροπος σκεψης αλλα κ αποδοσης αυτων που ειχαν στο μυαλο τους!

τα περισσουερα metal prog γκρουπ οπως k οι DT η μονη φιλοσοφια που εχουν ειναι το παπατσιλικι! μουσικη καρατε οπως ειχε πει καποτε κ ενας φιλος(οκ σταματαω εδω.......... :P  )

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα περισσουερα metal prog γκρουπ οπως k οι DT η μονη φιλοσοφια που εχουν ειναι το παπατσιλικι! μουσικη καρατε οπως ειχε πει καποτε κ ενας φιλος

 

Το 'χεις ξαναγράψει νομίζω. Διαφωνώ κάθετα πάντως, αλλά βαριέμαι να επεκταθώ... :-X :)

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου