Προς το περιεχόμενο

Dream Theater - Lark's tongues in Aspic (King Crimson cover)


panagiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλες οι επανεκτελέσεις παλιού υλικού που ακούω από τους Dream Theater έχουν το ίδιο πρόβλημα: τα μέλη των Theater φαίνεται ότι το μόνο που "πιάνουν" από τα πρωτότυπα κομάτια είναι η δεξιοτεχνική τους διάσταση. Την οποία μιμούνται ικανοποιητικά.

 

Όμως, το Lark's Tongues In Aspic δεν είναι μόνο μία ακολουθία ακόρντων ή μία συστοιχία μελωδιών για να βγάλει ο κάθε κλαπατσιμπανάς το άχτι του. Γράφτηκε κάτω από τις διδαχές συγκεκριμένης φιλοσοφικής ομάδας, την οποία ο Fripp σπούδαζε για χρόνια και της οποίας ο ακρογωνιαίος λίθος είναι η λέξη "πειθαρχία", λέξη (και άποψη) που τελικά ο Fripp επέβαλε στην τελευταία περίοδο του γκρουπ, εκείνη που ξεκίνησε με το Discipline.

 

Απορρίπτω αυτό που άκουσα και παύω να ασχολούμαι με τους DT και τη μανία τους να "διασκευάζουν" πράγματα που - ολοφάνερα - δεν κατανοούν.

 

 

 

cheers.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μια καλή εκτέλεση χωρίς ουσισαστικό λόγο ύπαρξης από πολύ καλούς παίκτες που δυστυχώς έχουν χάσει την έμπνευσή τους...

Όσο για τους KING CRIMSON εξακολουθούν να είναι από τα κορυφαία δραστήρια συγκροτήματα του ουσιαστικού Progressive έχοντας πάει τη μουσική εκεί όπου κανένας δεν είχε πάει πριν... Μεγάλη μουσική καύλα με αποκορύφωμα το αριστούργημα "The Power To Believe" του 2003 που αν δεν απατώμαι είναι το τελευταίο στούντιο άλμπουμ τους μέχρι στιγμής...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 'χεις ξαναγράψει νομίζω. Διαφωνώ κάθετα πάντως, αλλά βαριέμαι να επεκταθώ... :-X :)

 

ειναι καθαρα προσωπικη αποψη! οτι κ να μου πεις εμενα αυτο μου βγαζουν!  :)

Μεγάλη μουσική καύλα με αποκορύφωμα το αριστούργημα "The Power To Believe" του 2003 που αν δεν απατώμαι είναι το τελευταίο στούντιο άλμπουμ τους μέχρι στιγμής...

 

δισκαρος!(δυστηχος ειναι το τελευταιο album τους)

επισης γουσταρω πολυ κ το ποηγουμενο album

2000 - The ConstruKction Of Light

που εχει μια τρομερη "επανεκτελεση" του fracture το οποιο το ονομαζουν fraKctured  :P

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιά καλή επανεκτέλεση, ότι πρέπει για να "εντυπωσιάσουν" σε κάνα live. Τίποτα παραπάνω.

 

ισως το αγαπημενο μου crimson Κοματι μαζι με το starless

 

 

Το starless είναι... θεοκόμματος!

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδού, βρήκα μία καλύτερη διασκευή από αυτή των DT. Μάλιστα, ο κιθαρίστας παίζει καθιστός, προς τιμήν του Fripp υποθέτω.

[..]

 

Προκειται για τους Ningen Isu.  :)

 

Μου αρεσουν πολυ οι KC, ιδιως το Red, το In the Court of the Crimson King, το Starless και το Lark's tongues in Aspic. Γενικως γουσταρω πολυ τον Fripp, οχι επειδη ειναι δεξιοτεχνης αλλα μου αρεσει πολυ το χαρακτηριστικο του παιξιμο. Δε μπορω να εξηγησω ακριβως τι θελω να πω, αλλα ενα μικρο παραδειγμα αυτου που εννοω ειναι στο St Elmo's Fire του Brian Eno.  :)

 

Η μονη μου παρατηρηση επι του θεματος ειναι οτι οι DT το εχουν ψιλοκουρασει με τα prog covers..  :-[

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου