Προς το περιεχόμενο

To ιδανικό Φεστιβάλ Τραγουδιού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σοφά και σωστά όλα αυτά' date=' μήπως όμως και στην undergound σκηνή βασιλεύει η αρρώστια της "παράγκας"? Το πόσο εύκολο είναι να κλείσεις ενα live με τη μπάντα σου στους χώρους που υπάρχουν και να παίξεις τις νέες σου ιδέες σε κοινό το έχουμε γευτεί όλοι μας.[/quote']

 

Σωστη και αυλογη απορία ομως ρωτα΄ς, τι προτιμας σαν μουσικός; 500 ατομα κοινο που δεν μπορουν να παρουν χαμπαρι το τι παιζει και βελαζουν ασταματηα η εστω και εναν που θα σε εκιμησει; Εγω προτμω το δευτερο, κι αν θελησω μεγαλυτερο κοινο απλα δεν παιζω αθηνα..Το μικροβιο των αδειων live δεν υπαρχει σε αλλες ελληνικες πολεις.

 

Αυτο ομως δεν νομιζω οτι εχει να κανει με την προβατοποιηση του κοσμου αλλα με την τεμπελια που δερνει τον ελληνα να σηκωθει και να παει μεχρι το "Αν" να δει τι παιζει.

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπότε... απ' ότι κατάλαβα είστε εναντίον οποιουδήποτε φεστιβάλ τραγουδιου!

Γιατί ενώ ρώτησα πως θα μπορούσε να είναι ένα ιδανικό φεστιβάλ εσείς απλά αρχίσατε πάλι να κρίνετε και να δυσφορείτε με την κατάσταση, χωρίς όμως να προτείνετε κάτι!

 

Μήπως τελικά δεν φταίνε ούτε οι διάφορες γενιές, ούτε οι διάφοροι κυβερνήτες, αλλά εμείς, που απλά παρακολουθούμε χωρίς να προσπαθούμε να αλλάξουμε αυτά που μας ενοχλούν?

Χωρίς προτάσεις και πρωτοβουλίες, τίποτα δεν αλλάζει!

 

Επίσης πιστεύω ότι εαν το σύστημα δεν σου αρέσει, μπες μέσα στο σύστημα και άλλαξέ το! Αν κάθεσαι και το χαζεύεις εξ αποστάσεως, δεν κάνεις τίποτα..

 

(Ξεκίνησα το post για να "ακούσω" νέες ιδέες και προτάσεις από καλλιτέχνες οι οποίοι υποτίθεται ότι είναι οι πρώτοι που θα δείξουν κάτι καινοτομικό και φρέσκο και παρόλα αυτά και πάλι αρχίσαν απλά οι γκρίνιες... :( )

[/b]

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα σε ενα φεστιβαλ τραγουδιου τι θα παει;; Ο κιθαρισταρας να παιξει σολιδια' date=' μια power metal μπαντα να τους αλλαξει τα φωτα στα δικασα; τιποτα thrashades για stage diving; Μπα, θα παει η κυρια Σουλα-Μπουλα να γαυγισει, και κανας ξενερωτος παπαρας να παιξει εντεχνο.

 

[/quote']

 

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτός που παίζει έντεχνο είναι ξενέρωτος και παπάρας; Επειδή δεν δίνεται η δυνατότητα στο κοινό για... stage diving; Και γιατί τελικά το κούνημα του κώλου στο τσιφτετέλι θεωρείται υποτιμητικό αφού εγκρίνεται το κούνημα του κεφαλιού πάνω-κάτω και οι μαλλούρες να γυρίζουν γύρω-γύρω σε μια metal συναυλία;

Μιλάμε για σολίδια και για δικασιές... Το τραγούδι δεν είναι η τεχνική του μουσικού, είναι στίχος και μουσική!

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vangeli, αν καταλάβεις την σχέση που έχει η πολιτική με την τέχνη, θα λυθούν πολλά απο τα ερωτηματικά σου. Λέγοντας πολιτική, μιλάω για μια ευρύτερη έννοια και όχι το στενό κομματικό ορίζοντα που συνήθως περιορίζουμε το βλέμμα μας. Προσπάθησε να δεις τι κρύβεται πίσω από κάθε λογής παράτες και γιορτές και ποιός κερδίζει απο αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε εγώ συμφωνώ με όλα αυτά!

Απλά λέω ότι παρόλο που έχουμε εντοπίσει αυτά που μας ενοχλούν δεν μπαίνουμε καν στη διαδικασία να προτείνουμε κάτι άλλο, παρα μόνο παραπονιόμαστε για την επικρατούσα κατάσταση!

Απόδειξη;

Σε αυτό το post ζήτησα ιδέες για το πως θα ήταν ένα σωστό φεστιβάλ και μάλιστα τόνισα "όχι τι ΔΕΝ πρεπει να έχει αλλά τι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ" και παρόλα αυτά απλά καταφέραμε να γεμίσουμε 2 σελίδες χωρίς ούτε μια πρόταση παρα μόνο γκρίνια! Κατάλαβες;

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι ότι η καλλιτεχνική δημιουργία δεν μπορεί να είναι αντικείμενο "διαγωνισμών" οποιουδήποτε είδους. Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο δεν μπορεί κανείς να κάνει μία πρόταση γι' αυτό που ρωτάς αγαπητέ vangelis. Είναι το ίδιο το ερώτημα άτοπο. Είναι σα να ρωτάς "πως θα βρούμε μία γυναίκα που να αρέσει σε όλους ανεξαιρέτως τους άντρες" - προφανώς κάτι τέτοιο δεν υπάρχει στην πραγματικότητα.

 

Το ωραίο με την τέχνη είναι ότι μιλάει στον καθένα με τρόπο διαφορετικό. ¶ρα, δεν μπορεί να υπάρχει τρόπος για να πεις ότι αυτό το τραγούδι είναι σίγουρα καλύτερο από τα άλλα.

 

Θυμάμαι πριν πολλά χρόνια όταν είχε γίνει εκείνος ο διαγωνισμός τραγουδιού στην Κέρκυρα (έκανα παρέα με κάτι κουλτουριάρες φοιτήτριες τότε), μου είχανε δώσε μία πειρατική κασέτα με τα τραγούδια του διαγωνισμού, χωρίς να ξέρω ποιο βγήκε πρώτο. Μέσα σε τέσσερις μήνες, είχα αλλάξει γνώμη για τα τραγούδια πεντακόσιες φορές, και όταν τελικά μου είπανε πιο είχε βγει πρώτο, θυμάμαι ότι είχα σπαστεί τελείως γιατί ήταν το λιγότερο ενδιαφέρον (κατα τη γνώμη μου) τραγούδι.

 

Πιστεύω ότι υπάρχουν αντικειμενικοί τρόποι για τον προσδιορισμό της ταυτότητας ενός έργου τέχνης, αλλά δεν πιστεύω ότι σε τηλεοπτικές εκδηλώσεις που σαν στόχο έχουν την διαφήμιση, μπορούν να ασκηθούν τέτοια κριτήρια - ενώ, παράλληλα, είναι σίγουρο ότι ούτε το κοινό ενδιαφέρεται για τέτοια πράγματα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης πιστεύω ότι εαν το σύστημα δεν σου αρέσει, μπες μέσα στο σύστημα και άλλαξέ το! Αν κάθεσαι και το χαζεύεις εξ αποστάσεως, δεν κάνεις τίποτα..

 

μωρε μεσα στο...συστημα ειμαι χρονια τωρα & εγω & πολλοι αλλοι πολυ περισσοτερο ταλαντουχοι &..αγωνιστες απο εμενα,αλλα δεν αλλάζει με τιποτα το γ..............νο :lol: :cry:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δε θα έλεγα όχι σε διαγωνισμό-προβολή νέων καλλιτεχνών αν ίσχυαν τα παρακάτω.

 

Οξω οι εταιρείες. Από τη στιγμή που κάποιος θέλει να βγάλει τρελό χρήμα θα το βγάλει με χαμηλή ποιότητα, γιατί κατά τις εταιρίες η "κουλτούρα" δε πουλάει.

 

Αυστηρώς έλεγχος στα τραγούδια που παίρνουν μέρος. Οχι μουσική fast food. Αν κάποιο τραγούδιι θυμίζει έντονα χίλια δυό άλλα παιγμένο σε άλλη κλίμακα ίσως και με άλλους ήχους στο midi channel 3 και 5, όξω.

 

Ναι στο διαφορετικό, στο καλοπαιγμένο που θα με καθηλώσει με την ενορχίστρωση του, στο παραδοσιακό, στο φρέσκο και νέο. Χωρίς να μπορώ να το αποδείξω πιστεύω ότι πολλά τραγούδια θα πήραν το δρόμο του κάδου αποριμάτων γιατί δε θα ήταν εμπορικά. Τρομάρα μας με την εμπορικότητα και αυτούς που την ορίζουν.

 

Οχι φαμφάρες γλαμπιόνια και φωτάκια. Τι να τη κάνεις την γιγαντοοθόνη αν αυτό που ακούς σε καθηλώνει; Χειρότερα είναι, σου αποσπούν την προσοχή. Δε γουστάρω το περιτύλιγμα θέλω το περιεχόμενο του κουτιού. Τα λεφτά που θα γλυτώσεις τα δίνεις σε ΚΑΛΕΣ ζωντανές ορχήστρες...

 

...που μας φέρνει ακριβώς σε αυτό. ΠΟΛΥ και ΚΑΛΗ ζωντανή μουσική. Θέλω αυτό που ακούω να κρατήσει τους παλμούς μου ψηλά. Ενας τρόπος για να γίνει αυτό είναι ακόμα και αν το τραγούδι είναι μέτριο η ενορχήστρωση και η ορχήστρα να το ανεβάσουν με νέες ιδές και καλή εκτέλεση. Εχουμε άτομα που είναι ικανά για κάτι τέτοιο, ας τα βάλουν στο παιχνίδι.

 

Οχι ξενέροτες εκπομπές τα Σαββατόβραδα στύλ "περιμένοντας τη Eurovision" . Δε θέλω να μου κάνουν πλύση εγκεφάλου για να με πείσουν ότι αυτό μου αρέσει. Θέλω να κάνουν όμορφο παιχνίδι με τα αυτιά μου και όχι με τα νεύρα μου. Αν σώνει και καλά πρέπει να κάνουν τόσο promotion στο φεστιβαλ ας το κάνουν με άλλου είδους εκπομπές. Ιδέες υπάρχουν ας μη το κουράζουμε τώρα.

 

Γουστάρω να έχω σε CD αυτό που θα ακούσω στον διαγωνισμό, να το μελετήσω να το αξιολογήσω. Από τα 7εκ¤ που κόστισε λίγες χιλιάδες θα μπορούσαν να πάνε για αυτό το σκοπό.

 

Σας ακούγονται τρελά όλα αυτά. Ξέρω δε θα γίνουν ποτέ στην Ελλάδα αλλά θέλατε προτάσεις και τις πήρατε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτός που παίζει έντεχνο είναι ξενέρωτος και παπάρας;

 

ε,για να πουμε & του στραβου το δικιο ο ιδιος ο χαρακτηρισμος 'εντεχνο" (μοναδικη ΕΛΛΗΝΙΚΗ πατεντα παρεμπειπτοντως,μια & ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ) ειναι απιστευτα ξενερωτικη παπαρια.... :lol:

δηλ.ολοι οι αλλοι ειναι...ατεχνοι??.. 8O

 

(Η πιο κοντινη κατηγορια στο "εντεχνο" στο εξωτερικο ειναι το...arty-farty... :lol: :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου