Προς το περιεχόμενο

μερικές ιδέες για drum sets...


asgartha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ, χρειάζομαι μερικές ιδέες για drum sets.....

 

Θα ήθελα 2-3 λύσεις....

 

Ενα σετ που θα προτιμούσε κάποιος που πάζει ας πούμε hard rock / metal από τι τύμπανα θα αποτελούταν?

 

ένα σετ για κάποιον που παίζει Blues / 70's rock

 

ένα σετ για κάποιον που παίζει jazz .....

 

Οκ, μην μου προτείνετε Gabriel, ούτε τα πιο ακριβά set από την κάθε εταιρία......

 

Με εδνιαφέρει καθώς θέλω να ανοίξω ένα studio και θα ήθελα να έχει εναλλακτικές....

 

Για τον ίδιο λόγο με ενδιαφέρει να μάθω ποια πιάτα αντέχουν τη σκληρή δουλειά....

 

Θα ήμουν υποχρεη παράλληλα εάν κάποιος μου εξηγούσε τι ακριβώς παίζει με τις διαμέτρους και τα ύψη των τυμπάνων....Ξέρω ξέρω, μεγαλύτερο όργανο, χαμηλότερες συχνότητες...Ωστόσο δεν ρωτώ αυτό....  

Ασφαλώς θα ήθελα να μάθω ποια ξύλα είναι αυτά που θεωρούνται τα καλύτερα και απ ότι ξέρω έχει να κάνει με το πόσες στρώσεις φύλλων έχει το κάθε τύμπανο???

 

Διορθώστε με , δεν είμαι drummer.....

 

Αυτό που ρωτάω είναι ουσιαστικά  ποιο είναι το χαρακτηριστικό που διαφοροποιεί τον ήχο των drums στα διάφορα μουσικά είδη...

 

Και φυσικά ποιο το χαρακτηριστικό που διαχωρίζει την ποιότητα σε ένα σετ.

 

Να μην είναι από πεπιεσμένο χαρτόνι φαντάζομαι για αρχή....  :D

 

Εγώ εάν διάλεγα θα έπαιρνα ένα φούξια σέτ από την Pearl Που είχα δεί πριν κανά 2 χρόνια...αλλά πάλι δεν ξέρω να κρίνω ήχο σε τύμπανα...

 

 

Εχω δει για παράδειγμα ταμπούρα που διαφέρουν τραγικά στο μέγεθος το ένα από το άλλο.....

 

Επίσης οι 2κασοι εδώ μέσα, θα ήθελα να μου πούνε πόσο διαφορετικό είναι να παίζεις με 2 κάσες σε σχέση με το να παίζεις με 2πλοπέταλο.  

 

Τώρα δεν έχω κάποια άλλη απορία, επιφυάσσομαι για το μέλλον

 

;) ευχαρστώ

“Never give a sword to a man who can't dance.”

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=49

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=47

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=46

 

Η δίκαση έχει καλύτερη αίσθηση λόγω ανύπαρκτων τριβών από τον άξονα μετάδοσης που έχουν τα διπέταλα. Εκτός αυτού ένας καλά εξασκημένος δεν θα έχει πρόβλημα να παίξει με οποιοδήποτε στις περισσότερες των περιπτώσεων. ;D ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα παραπάνω άρθρα πολύ ενδιαφέροντα και χρήσιμα, καλό θα ήταν να τα διαβάσεις.

 

όμως νομίζω ότι είναι μάταιο να προσπαθίσεις διαβάζοντας πέντε προτάσεις που θα σου κάνουμε εδώ να αποκτήσεις την αντίληψη ενός ντράμερ και να προβείς σε αγορές.

Είναι σα να ζητάει κάποιος να του πρωτείνουμε μια κιθάρα για μέταλ, μιά για τζάζ, μια για μπλούζ και όλες να μην είναι οι καλύτερες, αλλά καλές και ανθεκτικες..!  :P

 

άποψη μου είναι να πάρεις ένα φίλο σου ντράμερ απ το χέρι, να του πείς τι χρήματα διαθέτεις και για ΠΟΣΑ ΣΕΤ και αυτός με τη σειρά του να κάνει την έρευνα αγοράς για σένα...

 

όσο για τις δύο κάσες δεν είμαι ειδικός, αλλά υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί. Ο ένας αναφέρθηκε και είναι το μειονέκτημα του διπέταλου. Με το διπέταλο έχεις μια κάσα και άρα ένα κούρδισμα - έναν ήχο. Με τις δύο κάσσες έχεις τον περιορισμό ότι δεν μπορείς να φέρεις τα δύο πετάλια όσο κοντά μπορεί να θέλεις λόγο του όγκου της κάθε κάσας... Γενικώς υπάρχουν πολλές απόψεις. Μάλλον η λύση του διπέταλου είναι πιο οικονομική και πρακτική για ένα προβάδικο...

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας,

όντως στα links βοηθήθηκα πολύ.

 

Οσο για τον φίλο drummer....χμ....όσοι γνωρίζω είναι κατσα-punk-ηδες που παίζουν του-πα-του-πα-του-πα .... οπότε νομίζω ότι δεν θα μπορούσα να τους "εμπιστευτώ",

 

Αλωστε το όλο νόημα ήταν να πάρω απαντήσεις από μουσικούς προερχόμενους από διαφορετικά είδη, πάνω στο τι προτιμάνε οι ίδιοι :)

 

Ευχαριστώ και πάλι

“Never give a sword to a man who can't dance.”

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου