Προς το περιεχόμενο

IKEA telecaster


Shelter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ :  Δεν υπαρχουν πλεον διαθεσημα ξυλα στην Ελλαδα ειναι ολα δεσμευμενα προς καυση το επομενο καλοκαιρι....παρακαλω αφηστε μηνημα στα τρις-εγγονα σας για οποια κατασκευη σας ενδιαφερει....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ :  Δεν υπαρχουν πλεον διαθεσημα ξυλα στην Ελλαδα ειναι ολα δεσμευμενα προς καυση το επομενο καλοκαιρι....παρακαλω αφηστε μηνημα στα τρις-εγγονα σας για οποια κατασκευη σας ενδιαφερει....!!!!

ΑΠΑΙΧΤΟ ;D ;D ;D ;D...κανένα νέο για τους γραφίτες?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπορείς όμως να δοκιμάσεις κάτι πιο extreme: "Αδειασε" όλη την περιοχή που υπολογίζεις τώρα να γίνει το neck pocket και βίδωσε το μανίκι από το πλάι. (Φαντάσου 4 βίδες "οριζόντιες".... η 1η και η 3η λίγο πιο "πάνω" από την 2η και την 4η για να μην "σκίσουν" το μανίκι.) Δεν θα υπάρχει neckplate. Οι βίδες θα περνάνε από οριζόντιες τρύπες (που θα ξεκινούν από το πάνω "κέρατο") αρκετά μεγάλες ώστε να περνάνε και τα κεφάλια τους και θα στενεύουν 10 mm πριν την έδραση του μανικιού.  :)

Μπορεί να να κρατήσει, μπορεί και να χρειάζεται παχύτερες βίδες από τις συνηθισμένες.  ;)

 

Αν αντέξει, (που το ένστικτό μου λέει ότι θα αντέξει ;D) μετά θα μπορείς να "αδειάσεις το σώμα από το κάτω μέρος μέχρι να αποκτήσει ίδιο πάχος με το μανίκι. Ρηχό routing για τον neck μαγνήτη θα σου επιτρέψει να το "αδειάσεις" πιο προοδευτικά.  ;)

 

 

Πολύ ενδιαφέρουσα πατέντα Χαρίλατρε! Μήπως όμως δεν θα είναι και τόσο σταθερό το μπράτσο; Γιατί όσο και "πάνω" να βάλεις τις 1&3 βίδες σε σχέση με τις 2&4, θα είναι σχεδόν στην ίδια ευθεία, και αυτό δεν μου φαινεται και τόσο σταθερό.

 

Επίσης, με όλες αυτές τις βίδες σε αυτήν την κάπως ... strimocol περιοχή, θα είναι κάπως εύθραυστο το μπράτσο εκεί.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά καλό είναι να μην ανοιγεις τρύπες πάνω στα σόκορα. Αλλα με άλλο υλικό θα δούλευε η πατέντα. Γιατι αν έκοβες το ξύλο έτσι ώστε να μην έχεις κατα μήκος τα νερά εκεί που θα ανοίξεις τρύπες μάλλον θα κινδνεύει πολύ το ξύλο απο τις δυνάμεις που εφαρμόζονται.

 

Όσο για τα ελληνικά ξύλα, έχουμε και αρκετές εισαγωγές απο αφρικανικά σε καλές τιμές και με ωραία εμφανιση! ;D

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΑΙΧΤΟ ;D ;D ;D ;D...κανένα νέο για τους γραφίτες?

 

Απο εγκυρες πηγες μαθαινω οτι οι βιλες των διαπλεκομενων-υπουργων-γενικοτεραλαμογιων δεν εχουν πληρως κατασκευαστει,  δεδομενης της αλλαγης της κυβερνησης-οικογενειας το 2010 θα εχουμε και περισσοτερες εκτασεις για βιλλες και νεους πεινασμενους υπουργους-παρατρεχαμενους ....οποτε αφου ξυλο δεν εχουμε βλεπω να τσακιζουν τα σκληρα πετρωματα...

 

Συμβουλη να προμηθευτειτε τα υλικα σας αμεσα...!!! :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβουλη να προμηθευτειτε τα υλικα σας αμεσα...!!! :P :P

Aν μας κάνει τη χάρη το δολάριο και πάει 1,60...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γενικά καλό είναι να μην ανοιγεις τρύπες πάνω στα σόκορα. Αλλα με άλλο υλικό θα δούλευε η πατέντα. Γιατι αν έκοβες το ξύλο έτσι ώστε να μην έχεις κατα μήκος τα νερά εκεί που θα ανοίξεις τρύπες μάλλον θα κινδνεύει πολύ το ξύλο απο τις δυνάμεις που εφαρμόζονται.

...

 

Πράγματι, αυτό είναι το μεγαλύτερο "πρόβλημα". Όμως το maple είναι πολύ σκληρό και το gut feel μου είναι ότι κατά πάσα πιθανότητα θα αντέξει  ;).

 

(Και σε αυτό που λέει ο Κώστας.... νομίζω ότι θα αντέξει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά...κάντε όνειρα. Το μπράτσο θα έρθει έτοιμο από τη Warmoth. Σιγά μη μπλέξουμε και με κατασκευή μπράτσου...γι αυτό πρώτα θα έρθει το μπράτσο και μετά θα ανοιχθεί το pocket....αλλά δεν παρακολουθείτε όλα μου τα posts...έχω καλυφθεί εκ των άνω (Superfunk)

http://www.noiz.gr/index.php?topic=170548.0

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μπήκα στην κουβέντα λίγο αργά αλλά επειδή σκαμπάζω κάτι λίγα από CNC και κυρίως από τόρνο και όχι φρέζα (αν και οι εντολές είναι λίγο πολύ ίδιες) νομίζω πως δεν είναι και τόσο δύσκολο να φτιάξεις τον κώδικα για τον προγραμματισμό της φρέζας για να φτιάξεις μία κιθάρα... Τονίζω το ΝΟΜΙΖΩ διότι έχω δουλέψει μόνο τόρνο και όχι φρέζα... Θα ρωτήσω πάντως μήπως βρω το πρόγραμμα simulation της φρέζας για να το δώσω σε όποιον ενδιαφέρεται... (έχω για τόρνο αν θέλετε να δείτε πως είναι πάνω κάτω)  Επίσης πιστεύω πως η ελιά θα έκανε για να φτιάξουμε semi hollow όργανα... Μουριά το σώμα ελιά το καπάκι... Ωραίος συνδιασμός.... Και marathon μια ερώτηση... Το 3d scanner περνάει τις διαστάσεις του σώματος κατευθείαν στην φρέζα και δεν χρειάζεται κώδικα ή περνάει τις διαστάσεις στον κώδικα που έχεις γράψει???

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 3d scanner περνάει τις διαστάσεις του σώματος κατευθείαν στην φρέζα και δεν χρειάζεται κώδικα ή περνάει τις διαστάσεις στον κώδικα που έχεις γράψει???

Eάν έχω καταλάβει καλά, γράφει (δημιουργεί) κώδικα. Mετά αυτός περνάει από ένa rip-μεταφραστή για να το καταλάβει το CNC. Θα σου πω λεπτομέρειες την άλλη εβδομάδα που θα δώ τα αποτελέσματα

 

Άσχετο. Ποιά είναι η διαφορά του τόρνου με τη φρέζα?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου