Προς το περιεχόμενο

IKEA telecaster


Shelter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φαντάζεστε μια Strato από Zebrawood

"Μουγκα" θα'ναι.... :-X

Θα κανει μονο για τζαζ... ;D

 

ετοιμα templates υπαρχουν και μπορεις με χαμηλο κοστος να τα αγορασεις

Μπορεις επισης να τα φτιαξεις ο ιδιος! ;)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά ο marathon δυσκολεύεται στα chamfer και τα τριμαριστά σημεία της stratocaster. Τα παραπάνω templates δεν βοηθάνε σε αυτό. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yann στην δουλεια σου χρησιμοποιεις cnc ή ολα στο χερι ?

Τα μονα μηχανηματα που εχω ειναι μια μικρη κορδελα και μια μικρη πλανη (ερασιτεχνικου μεγεθους) και ειναι τα μονα που χρειαζομαι,ωστε να μην κοβω και πλανιζω και τους κορμους στο χερι...  :'(

 

Οι φρεζες,"σβουρες",παντογραφοι κτλ (και της "παλιας σχολης" χωρις cnc,με templates) ειναι μονο για μαζικη αναπαραγωγη στανταρ φορμων,χρησιμευουν δηλαδη

μονο σε παραγωγη βιοτεχνικου επιπεδου και πανω...

 

Οταν ομως καποιος φτιαχνει ενα-ενα τα οργανα,τα cnc και οι φρεζες ειναι αχρηστα...

εκτος και αν ειναι ο μονος τροπος κατασκευης που ξερει (με templates δηλαδη).

;)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Εσύ καλά έχεις καταλάβει. Ο φίλος Ziko μάλλον δεν κατάλαβε. Ας γίνω λοιπόν πιο σαφής.

Δεν θέλω να φτιάξω από την αρχή μια Strato ή καμμία άλλη υπάρχουσα κιθάρα. Με τις καινούργιες επιλογές του site της Warmoth θα ήταν τουλάχιστον χαζό, γιατί όσο και να κάνει ένα σώμα Warmoth, πάλι φτηνότερο (και τελειότερο) θα είναι από οποιαδήποτε άλλη χειροποίητη μέθοδο.

Αυτό που προσπαθώ να πετύχω είναι μια ηλεκτρονική διαδικασία (3d μοντέλα), συμβατή με συγκεκριμένα μηχανήματα, που να κατεβάζει το χρόνο και το κόστος παραγωγής.

Εξηγούμαι...εάν πάω στον Yann (ας πούμε, γιατί έχουμε κάνει μαζί τη κουβέντα) και του πώ θέλω να φτιάξω ένα σώμα Strat (ας πούμε), θα θέλει για να το φτιάξει 15 ημέρες(?). Ενώ με το CNC θα θέλω 15 λεπτά. Εάν δε, του πώ να μου φτιάξει ένα δεύτερο θα θέλει άλλες 15 ημέρες, ενώ εγώ 10 λεπτά. Όσο για το κόστος, στον Yann θα πληρώσω ένα Hand made σώμα, ενώ στο CNC το χρόνο που θα κάνει (και θα πληρώσω σαν να κόβει ένα τραπέζι, χωρίς mojo δηλ). Στο CNC μπορώ να έχω ολόϊδια σώματα, ενώ στου Yann, όσο ωραία και να είναι ΚΑΝΕΝΑ δεν θα είναι ακριβώς ίδιο με το άλλο.

Και ένα άλλο βασικό είναι ότι εάν πώ στον Yann ότι θέλω το ίδιο σώμα με κεραμικές ρητίνες, θα με κοιτάξει σαν τρελλός, ενώ με τη μέθοδό μου απλά θα το φτιάξω.

Έτερος σκοπός μου είναι να ξεφύγω από τα κλασικά σώματα Strat, Tele.

Επίσης το ενδιαφέρον είναι (όπως είπα και προηγουμένως) ότι είναι φτηνές οι δοκιμές...γιατί δεν έχουμε σώματα (ας πούμε) από ξύλο ελιάς?

Zebrawood?

"Μουγκα" θα'ναι.... :-X

Θα κανει μονο για τζαζ... ;D

Aυτό λοιπόν δεν το πιστεύω. Δηλ εάν φτιάξω μια Strat με Zebrawood και της βάλω τους πιο γκαζάτους SD και τη καρφώσω σε ένα Marshall, θα είναι μούγκα? Με τρώει να καταλάβω εάν έχουμε ΥΠΕΡεκτιμήσει τις ηχητικές ιδιότητες των ξύλων και να πειραματιστώ και με πιο καινούργια υλικά...η επαφή μου με το γραφίτη ήταν αποκάλυψη (και όσων δοκίμασαν τη Tele μου).

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί όσο και να κάνει ένα σώμα Warmoth, πάλι φτηνότερο (και τελειότερο) θα είναι από οποιαδήποτε άλλη χειροποίητη μέθοδο.

Δεν ειμαι και τοσο σιγουρος γι'αυτο...

Φτηνοτερο ισως,τελειοτερο ομως ως προς τι?? ??? Το ποσο ιδιο ειναι με τα αλλα ιδια?

Μηπως νομιζεις οτι η warmoth και καθε αλλη παραγωγικη εταιρια,

εχει μελετησει ΚΑΙ τις συστολες-διαστολες πχ?(που αλλαζουν σε καθε κομματι ξυλο..)

Πεταει η warmoth μισο κορμο ξυλο σε ροκανιδια για καθε σκαφος,ωστε οτι μεινει να ειναι και το ζητουμενο?(να κατι ακομη που ξεχωριζει τα ακριβα χειροποιητα)

Οχι βεβαια...κοβουν τους κορμους οπως να'ναι,οπως ολοι οι παραγωγικοι....

Επίσης το ενδιαφέρον είναι (όπως είπα και προηγουμένως) ότι είναι φτηνές οι δοκιμές...γιατί δεν έχουμε σώματα (ας πούμε) από ξύλο ελιάς?

Zebrawood?Aυτό λοιπόν δεν το πιστεύω. Δηλ εάν φτιάξω μια Strat με Zebrawood και της βάλω τους πιο γκαζάτους SD και τη καρφώσω σε ένα Marshall, θα είναι μούγκα? Με τρώει να καταλάβω εάν έχουμε ΥΠΕΡεκτιμήσει τις ηχητικές ιδιότητες των ξύλων και να πειραματιστώ και με πιο καινούργια υλικά...η επαφή μου με το γραφίτη ήταν αποκάλυψη (και όσων δοκίμασαν τη Tele μου).

Ελια,δεν φτανει...δεν το επιτρεπει η δομη και το μεγεθος των κορμων της...(εκτος και αν ροζοι και "σκασιματα" ειναι αποδεκτα...)

Οκ,...καν'το με ζεμπρα..και αν δε γινει οπως σου λεω,εγω θα'μαι αδερφη... ;D  ;D

 

Βρε Marquee de Marathon...o γραφιτης εχει μπει στον κοσμο των οργανων απ'το '80...

Γιατι δεν καταφερε να εκτοπισει το ξυλο εδω και τοσα χρονια??

Kαποιος λογος θα υπαρχει! ;)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως νομιζεις οτι η warmoth και καθε αλλη παραγωγικη εταιρια,

εχει μελετησει ΚΑΙ τις συστολες-διαστολες πχ?(που αλλαζουν σε καθε κομματι ξυλο..)

Πεταει η warmoth μισο κορμο ξυλο σε ροκανιδια για καθε σκαφος,ωστε οτι μεινει να ειναι και το ζητουμενο?(να κατι ακομη που ξεχωριζει τα ακριβα χειροποιητα)

Δεν σε αμφισβητώ, αλλά και η Warmoth δεν έκανε τυχαία το όνομά της.

 

....Ελια,δεν φτανει...δεν το επιτρεπει η δομη και το μεγεθος των κορμων της...(εκτος και αν ροζοι και "σκασιματα" ειναι αποδεκτα...)

Είπα ένα παράδειγμα, για 100% ελληνικό όργανο ;D

 

Οκ,...καν'το με ζεμπρα..και αν δε γινει οπως σου λεω,εγω θα'μαι αδερφη... ;D  ;D

Καλά και εσύ, μην το χοντραίνεις...αδελφή δεν θα είσαι αλλά Λέλος? ;) ;) ;)

 

Βρε Marquee de Marathon...o γραφιτης εχει μπει στον κοσμο των οργανων απ'το '80...

Γιατι δεν καταφερε να εκτοπισει το ξυλο εδω και τοσα χρονια??

Kαποιος λογος θα υπαρχει! ;)

Αγαπητέ Κόμη, κανείς δεν θέλει να εκτοπίσει κανέναν, αλλά πές μου αυτή η κιθαρίτσα παίζει άσχημα δηλαδή?

arch.jpg

http://www.status-graphite.com/status/frames/index_home.html

ή αυτή?

010%20Aluminium(1).jpg

http://www.aristidesinstruments.com/010_Aluminium/

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεταει η warmoth μισο κορμο ξυλο σε ροκανιδια για καθε σκαφος,ωστε οτι μεινει να ειναι και το ζητουμενο?

Σίγουρα εάν κάνει ροκανίδια, τα αγοράζει η Flaxwood ;D

http://www.flaxwood.com/models/

για να φτιάξει τις δικές τις κιθάρες...άσχημες και αυτές...

1102

649

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε αμφισβητώ, αλλά και η Warmoth δεν έκανε τυχαία το όνομά της.

Bεβαιως,και μπραβο της!Ειναι σιγουρα καλυτερη απο αλλες... ;)

Είπα ένα παράδειγμα, για 100% ελληνικό όργανο ;D

ΓΚΡΗΚ Μουρια μαϊφρεντ!!! (ηταν και η αγαπημενη του Βαμβακαρη! ;D)

(δυσκολο να την βρεις βεβαια με χοντρο κορμο,συνηθως τις κανουν "οδοντογλυφιδες"

οι μπουζουξηδες...)

Καλά και εσύ, μην το χοντραίνεις...αδελφή δεν θα είσαι αλλά Λέλος? ;) ;) ;)

Τι ειναι Λελος? ???...Καλα...'νταξει...θα παραμεινω στρεϊτ και ρετροσεξουαλ...

θα'μαι σιγουρα "λολος" ομως.... ;D  ;D

Δεν σε αμφισβητώ, αλλά και η Warmoth δεν έκανε τυχαία το όνομά της.

Είπα ένα παράδειγμα, για 100% ελληνικό όργανο ;D

Καλά και εσύ, μην το χοντραίνεις...αδελφή δεν θα είσαι αλλά Λέλος? ;) ;) ;)

Αγαπητέ Κόμη, κανείς δεν θέλει να εκτοπίσει κανέναν, αλλά πές μου αυτή η κιθαρίτσα παίζει άσχημα δηλαδή?

"Καρφωσε" τη να την ακουσουμε ντε! ;D

Φαντασου να ειμαστε ολοι ιδιοι...φατσα,σωμα,φωνη...ποσο βαρετος θα ηταν ο κοσμος..

Αυτη ακριβως ειναι η διαφορα του ξυλου με τα συνθετικα υλικα:

Ο γραφιτης πχ,εχει παντα τις ιδιες ηχητικες ιδιοτητες! ;)

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου