Προς το περιεχόμενο

IKEA telecaster


Shelter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Marathon γιατι δεν βρισκεις ακριβώς τι ψάχνεις με αλλαγή επιπέδου και ορθές προβολές στο σημείο που σε ενδιαφέρει?

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Marathon γιατι δεν βρισκεις ακριβώς τι ψάχνεις με αλλαγή επιπέδου και ορθές προβολές στο σημείο που σε ενδιαφέρει?

Eπαναφέρω ένα παλιό θέμα μου για να καταλάβεις γιατί δεν μπορώ (απλά είμαι άσχετος από 3d modeling)

http://www.noiz.gr/index.php?topic=169432.0

Eάν σας ενδιαφέρει όμως, μπορώ να σας πώ σε ποιά μεθοδολογία έχω καταλήξει (όχι ότι είναι οριστική αλλά αυτή τη στιγμή δεν έχω καλύτερη)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα με ενδιέφερε η μεθοδολογία σου, και θα σου πω και εγώ τι έχω στο μυαλό μου.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ. Όπως θα κατάλαβες, έχω πρόσβαση σε ακριβά, εξειδικευμένα μηχανήματα, που βέβαια δεν τα έχουν για να φτιάξω εγώ κιθάρες. "Έχω" λοιπόν 3d scanner 4ης γενιάς και υψηλού επιπέδου CNC.

1) Το εύκολο.

Είχα ένα σώμα από Strato. Το έδωσα για σκανάρισμα και (ελπίζω) την άλλη εβδομάδα να έχω ένα λεπτομερές 3d σχέδιο, που μπορεί το συγκεκριμένο CNC να καταλάβει.

Από εκεί και πέρα, θεωρητικά, τα πράγματα είναι εύκολα. Θα μπορώ να φτιάξω μια Strato από όποιο ξύλο θα βάλω κάτω από το μηχάνημα και όχι μόνο. Μιλάω και για συνθετικά υλικά αλλά ας κρατήσουμε τη κουβέντα εδώ προς το παρόν.

2) Το δύσκολο τώρα.

Δεν έχω σώμα για σκανάρισμα και πρέπει να προβλέψω όλες τις ατέλειες...γιατί μετά την απομάκρυνση εκ του CNC θα είναι πολύ αργά.

Άρα χρειάζομαι ένα βαρβάτο 3d master, να ψιλοκαταλαβαίνει από κιθάρες, να έχει χρόνο και να μπορούμε να παράξουμε αρχεία συμβατά με το συγκεκριμένο CNC.

 

Επειδή δεν έχω λέω να κάνω το εξής. Να πάρω από τη Warmoth αυτό

http://www.warmoth.com/Pages/CustomBody.aspx?style=49

για να γλυτώσω από τις μετρήσεις και να είμαι 100% σίγουρος για την ακρίβεια του pocket.

Mετά κόβω το σώμα που χρειάζομαι και φτιάχνω τις καμπύλες μπρός-πίσω. Άρα έχω ένα working prototype. Μπορώ λοιπόν να το σκανάρω και να συνεχίσω τη διαδικασία Νο1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλη η ιστορία, να πούμε η άσκηση, όπως καταλαβαίνετε είναι η μείωση του κόστους παραγωγής με προβλέψιμα αποτελέσματα. Εάν πετύχει, το κόστος θα είναι ένα πάγιο του CNC (που πάει με την ώρα) και το κόστος του ξύλου.

Φαντάζεστε μια Strato από Zebrawood ή τα ξύλα του Odis από το βάθος του έλους της Virginia ας πούμε?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το CNC τι αρχεία δέχεται? μπορούν να είναι dxf?

Tα αρχεία που του στέλνω αυτή τη στιγμή είναι .STL. Δεν ξέρω για τα dxf. Πάντως τα συγκεκριμένα που κυκλοφορούν στο νετ όπως αυτό στις προηγούμενες σελίδες της SG, δεν έχει τη 3η διάσταση

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το πρόσεξα, αλλα γενικά στις μεθόδους αναπαράστσεις παίζει και μια λι΄γότερο διαδεδομένη που τα προγράμματα τύπου CAD χρησιμοποιούν. Για να επιτευχθεί μια τύπου 3d απεικόνιση, πρέπει να στραφεί το σύστημα αξόνων του παραλληλογράμμου στο οποίο εγγράφεται το μοντέλο μας. Στα Dxf που παρέθεσες ο 3ος αξονας είναι το υψόμετρο. Υπάρχει μια μέθοδος που λέγεται ορθή προβολή με υψόμετρο (ή αλλιώς "τοπογραφική" γιατι έτσι συντάσσονται τα τοπογραφικά διαγράμματα). Τα CAD έτσι δουλεύουν. Άρα αν στα dxf αυτα προσθέσουμε υψόμετρο (βάθος) μετά με μια αλλαγή στο σύστημα προβολής θα είναι κανονικό 3d μοντέλο. Και αφού κάθε σημείο έχει 3 συντεταγμένες τότε θα το αναγνωρίζει και το CNC. Απλά δεν ξέρω αν γίνεται και πως να κάνουμε τα dxf .stl

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου