Προς το περιεχόμενο

Κιθαρα και Air condition


mick77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λεω κι εγω, καποιος εκανε καστομια κιθαρα με aircondition πανω για δροσια στα καλοκαιρινα gig.

 

APogohteysh

 

Καλη ιδεα αλλα δεν γινεται να βαλεις αμερικανικα ξυλα με γιαπωνεζο θα πλακωθουν στο ξυλο !!!! ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κανένα ξύλο από αυτά που χρησιμοποιούνται για κιθάρες δεν αλλάζει υπολογίσιμα διαστάσεις με τόσο μικρές αλλαγές θερμοκρασίας. Ευτυχώς δηλαδή γιατί αν αυτό ήταν αλήθεια τότε οι μουσικοί ανά τον κόσμο θα έπρεπε να παίζουν μόνο σε κελάρια κρασιών με σταθερή θερμοκρασία ή σε σπηλιές. Είναι μετά απόλυτης βεβαιότητος πρόβλημα διαφορετικής αιτίας. Το ξεκούρδισμα μπορεί να προέρχεται από την καταπόνηση των μερών που συγκρατούν τις χορδές μετά από παίξιμο χρονικού διαστήματος κατά τύχη ανάλογου με αυτό που απαιτείται για να πέσει η θερμοκρασία στα επίπεδα που λές.

Η κιθάρα έχει tremolo ή όχι; Η χορδές έχουν στερεωθεί επαρκώς ή όχι; Τα κλειδιά είναι σταθερά και σφιχτά ή όχι;

Τώρα για το μπράτσο μάλλον σου φαίνεται.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D Fender usa είναι !! και το είπα αυτο το κολλημα μου δεν θα μου βγουν σε καλο επρεπε να εχω παρει GIbson !!! :)

 

Συ είπας... ;D ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα ξύλο από αυτά που χρησιμοποιούνται για κιθάρες δεν αλλάζει υπολογίσιμα διαστάσεις με τόσο μικρές αλλαγές θερμοκρασίας. Ευτυχώς δηλαδή γιατί αν αυτό ήταν αλήθεια τότε οι μουσικοί ανά τον κόσμο θα έπρεπε να παίζουν μόνο σε κελάρια κρασιών με σταθερή θερμοκρασία ή σε σπηλιές. Είναι μετά απόλυτης βεβαιότητος πρόβλημα διαφορετικής αιτίας. Το ξεκούρδισμα μπορεί να προέρχεται από την καταπόνηση των μερών που συγκρατούν τις χορδές μετά από παίξιμο χρονικού διαστήματος κατά τύχη ανάλογου με αυτό που απαιτείται για να πέσει η θερμοκρασία στα επίπεδα που λές.

Η κιθάρα έχει tremolo ή όχι; Η χορδές έχουν στερεωθεί επαρκώς ή όχι; Τα κλειδιά είναι σταθερά και σφιχτά ή όχι;

Τώρα για το μπράτσο μάλλον σου φαίνεται.

 

Η κιθαρα ειναι μια Fender strat usa με tremolo ,το μπρατσο  ενταξει ηταν υπερβολη αλλα σοβαρα εβαλα air condition προχτες χωρις να βαραει την κιθαρα κατευθειαν και χωρις να παιζω και ακουσα ενα γκλιν !!! και ειχε ξεκουρδισει μια ιδεα η σολ και μι καντινη.Εκανα το πειραμα ξανα την επομενη μερα και ξεκουρδισε η σολ και λα .

(Μην φανταστειτε πολυ αλλα στο αφτι το καταλαβαινεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Kαι μένα μου έχει συμβεί μια φορά, αλλά είχα την κιθάρα φάτσα στο air cond. Για την ιστορία έγώ έχω Gibson.

 

...Tελικά ίσως η λύση είναι να πάρω καμιά Ιβανεζ για το καλοκαίρι, με 7-8 χορδές και 3-4 truss rods  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ, μήπως δείχνει λάθος ενδείξεις το air condition και αντί για 25 είναι -25. :)

Να δείς που θα αρχίσουν όλοι να βάζουν τις κιθάρες τους μπροστά από το air condition για να δούν αν ξεκουρδίζονται.

"Γιατί παιδί μου δείχνεις την κιθάρα στο air condition;"

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι μένα μου έχει συμβεί μια φορά, αλλά είχα την κιθάρα φάτσα στο air cond. Για την ιστορία έγώ έχω Gibson.

 

...Tελικά ίσως η λύση είναι να πάρω καμιά Ιβανεζ για το καλοκαίρι, με 7-8 χορδές και 3-4 truss rods  ;D

 

;D ;D ;D Αυτα να τα ακούς Marathon !!!! και η Gibson λοιποιν ξεκουρδιζουν με το air-condition !!!  ;D ;D

Ρε μπας και είναι τεχνασματα των γιαπωνεζων να μας χαλασουν τις κιθάρες ???? θα τους καταγγειλω !!!! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ, μήπως δείχνει λάθος ενδείξεις το air condition και αντί για 25 είναι -25. :)

Να δείς που θα αρχίσουν όλοι να βάζουν τις κιθάρες τους μπροστά από το air condition για να δούν αν ξεκουρδίζονται.

"Γιατί παιδί μου δείχνεις την κιθάρα στο air condition;"

 

Αν κρινω απο τους σταλλακτητες  στους τοιχους και στα φρυδια μου ....οχι μια χαρα ειναι η θερμοκρασια στους 25 βαθμους !!!! ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D Αυτα να τα ακούς Marathon !!!! και η Gibson λοιποιν ξεκουρδιζουν με το air-condition !!!  ;D ;D

Γι αυτό φτιάξαμε τις robot Gibson...για να κουρδίζουν μόνες του!!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως από το κρύο κάνεις πολλά vibrato και ξεκουρδίζεται  ;D ;D ;D (πλάκα κάνουμε  ;))

 

 

Δεν κοιτάς για τα κλειδιά σου μήπως είναι χαλαρά ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου