Προς το περιεχόμενο

Κιθαρα και Air condition


mick77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επρεπε να εχω παρει GIbson !!! :)

 

 

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!!!!!!!!!! :o :o :o :o

τι ειναι αυτα που λες????παπαπαπαπαπαπααααα!!!παλι καλα που δε σε πηρε χαμπαρι ο αγιος πετρος που ναι φεντερακιας βιντατζοβιος!!!

 

 

 

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

;D ;D Fender usa είναι !! και το είπα αυτο το κολλημα μου δεν θα μου βγουν σε καλο επρεπε να εχω παρει GIbson !!! :)

 

 

ε,τοτε μη σκας,ΤΙΠΟΤΑ δεν θα παθει,τωρα αν ηταν GIbson ως γνησια "ευαισθητη" κυρια οντως καποια προβληματακια (κυριως με το φινιρισμα) θα τα ειχες,με το βρωμοσκυλο τη Φεντερ τι να παθεις αρχηγε μου...εγω τις αφηνω και στην ΠΑΡΑΛΙΑ και αμα λαχει τραβαω και κουπι με αυτες και μετα ξαναπαιζω.... ;D ;D  

 

δυο...κομματια μασιφ ξυλο (και μαλιστα βαμμενα με 34 κιλα πολυεστερα που μπορει να αντεχει μεχρι και ατομικη βομβα) βιδωμενα με 4 βιδες ειναι η κιθαρα σου,δεν ειναι και καμμια Ραμιρεζ για να ανησυχεις μη την πειραξει το..αρκουδισιον....σιγα μη κρυολογησει κι ολας.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!!!!!!!!!! :o :o :o :o

τι ειναι αυτα που λες????παπαπαπαπαπαπααααα!!!παλι καλα που δε σε πηρε χαμπαρι ο αγιος πετρος που ναι φεντερακιας βιντατζοβιος!!!

 

 

 

 

ΑΠΛΑ ΚΟΡΥΦΑΙΟ !!  .....Απορια:Ποιος είναι στη φωτο σου ?

ε,τοτε μη σκας,ΤΙΠΟΤΑ δεν θα παθει,τωρα αν ηταν GIbson ως γνησια "ευαισθητη" κυρια οντως καποια προβληματακια (κυριως με το φινιρισμα) θα τα ειχες,με το βρωμοσκυλο τη Φεντερ τι να παθεις αρχηγε μου...εγω τις αφηνω και στην ΠΑΡΑΛΙΑ και αμα λαχει τραβαω και κουπι με αυτες και μετα ξαναπαιζω.... ;D ;D 

 

δυο...κομματια μασιφ ξυλο (και μαλιστα βαμμενα με 34 κιλα πολυεστερα που μπορει να αντεχει μεχρι και ατομικη βομβα) βιδωμενα με 4 βιδες ειναι η κιθαρα σου,δεν ειναι και καμμια Ραμιρεζ για να ανησυχεις μη την πειραξει το..αρκουδισιον....σιγα μη κρυολογησει κι ολας.... ;D

 

Με κάλυψες ,αυτα είναι περνεις Fender και απο κουπια είσαι φουλ΄,θα κάνω και ενα vintage custom βαρκακι και είμαι φούλ !!!!!

 

Ακολουθα τις οδηγιες ΠΙΣΤΑ και ολα θα πανκ αλα

;D ;D ;D ;D ;D

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΛΑ ΚΟΡΥΦΑΙΟ !!  .....Απορια:Ποιος είναι στη φωτο σου ?

 

ειμαι εγω που πριν λιγο καιρο ειχα φαει κολλημα και ακουγα καθε μερα κορκολη.....ΤΟΥ ΣΤΕΦΑΝΑΡΑ ΤΟΥ ΚΟΡΚΟΛΗ το λουκ ειχα υιοθετησει.τωρα κουρευτηκα.τα χω κανει καρε.μου αρεσω αρκετα

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι εγω που πριν λιγο καιρο ειχα φαει κολλημα και ακουγα καθε μερα κορκολη.....ΤΟΥ ΣΤΕΦΑΝΑΡΑ ΤΟΥ ΚΟΡΚΟΛΗ το λουκ ειχα υιοθετησει.τωρα κουρευτηκα.τα χω κανει καρε.μου αρεσω αρκετα

;D ;D Καλα απαιχτω !!! και να φανταστεις οτι φανταστηκα οτι θα ειναι κατι τετοιο Κορκολης,Def lepard ....Ωραιος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορια .......Καλοκαιρακι λοιπον και απο οτι βλεπω συνεχιζει και η ζεστη καλα κρατεί.Με τα air condition τι γινεται? Οταν το δωματιο εχει φτασει περιπου 30 βαθμους και μπαινεις να παιξεις και παθαινεις ηλεκτροπληξια απο τον ιδρωτα αναγκαστικα βαζεις τον γιαπωνεζο να φυσαει.ΤΟτε αρχιζει το προβλημα,μολις πιασει 25 -26 βαθμους ξεκουρδιζει η κιθαρα και σαν να μου φαινεται οτι κατι δεν παει καλα στο μπρατσο.Αποφευγω να παιζω με air condition αλλα οταν δεν παει αλλο τι κάνουμε ? αυτο συμβαινει κιολας οταν δεν παιζουμε και  αναγκαστηκα πρεπει να το αναψουμε.Το αποτομω κρυο κανει οντως κακο στην κιθαρα οπως και η αποτομη ζέστη μεσα στο σπιτι το χειμωνα οταν αναβουμε καλοριφερ.Τι λυση υπαρχει? τελικα οντως η αλλαγη απο κρυο σε ζεστη και το αντιστροφο κανει κακο στην κιθαρα?

 

 

Είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό να συμβαίνει....όταν παίζεις και οι χορδές έχουν ζεσταθεί, αλλάζοντας θερμοκρασία (4-5 βαθμοί δεν είναι λίγο ) οι χορδές δέχονται χαμηλότερης θερμοκρασίας αέρα....

 

Θυμάστε από το...σχολείο  :) κάτι που λεγόταν συστολή-διαστολή;;;;;.

 

Και όχι μόνο στις χορδές, αλλά επιδρά εν μέρει σε όλη τη κιθάρα η αλλαγή θερμοκρασίας γιατί είναι ένα ενιαίο σύστημα, αλλά κυρίως στις χορδές.

 

Όταν κουρδίζουμε την κιθάρα, χωρίς να έχουμε παίξει πρώτα, πολλές φορές παρατηρείται ελάχιστο ξεκούρδισμα όταν οι χορδές λίγο μετά από το παίξιμο μας, έρθουν σε θερμοκρασία μεγαλύτερη. Γιαυτό και πριν τα live o τεχνικός κάθε κιθαρίστα (ή ο ίδιος κιθαρίστας - εκτός του warm-up), παίζει λίγο πρώτα. Πέρα από το stretching των καινούργιων χορδών, γίνεται αυτό για να έρθουν σε σωστή θερμοκρασία...

 

Τώρα αν είναι Gibson ή Fender ή Τσέχα είναι το ίδιο και το αυτό... :)

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό να συμβαίνει....όταν παίζεις και οι χορδές έχουν ζεσταθεί, αλλάζοντας θερμοκρασία (4-5 βαθμοί δεν είναι λίγο ) οι χορδές δέχονται χαμηλότερης θερμοκρασίας αέρα....

 

Θυμάστε από το...σχολείο  :) κάτι που λεγόταν συστολή-διαστολή;;;;;.

 

Και όχι μόνο στις χορδές, αλλά επιδρά εν μέρει σε όλη τη κιθάρα η αλλαγή θερμοκρασίας γιατί είναι ένα ενιαίο σύστημα, αλλά κυρίως στις χορδές.

 

Όταν κουρδίζουμε την κιθάρα, χωρίς να έχουμε παίξει πρώτα, πολλές φορές παρατηρείται ελάχιστο ξεκούρδισμα όταν οι χορδές λίγο μετά από το παίξιμο μας, έρθουν σε θερμοκρασία μεγαλύτερη. Γιαυτό και πριν τα live o τεχνικός κάθε κιθαρίστα (ή ο ίδιος κιθαρίστας - εκτός του warm-up), παίζει λίγο πρώτα. Πέρα από το stretching των καινούργιων χορδών, γίνεται αυτό για να έρθουν σε σωστή θερμοκρασία...

 

Τώρα αν είναι Gibson ή Fender ή Τσέχα είναι το ίδιο και το αυτό... :)

 

 

 

Thanks,να σου πω την αληθεια για τις χορδες ημουν συγουρος οτι κατι τετοιο ειναι φυσιολογικο να συμβαινει απλα φοβηθηκα για το ξύλο μηοως μου κανει προβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks,να σου πω την αληθεια για τις χορδες ημουν συγουρος οτι κατι τετοιο ειναι φυσιολογικο να συμβαινει απλα φοβηθηκα για το ξύλο μηοως μου κανει προβλημα. 

 

Μην ανυσηχείς, το ξύλο της κιθάρας δεν πρόκειται να πάθει τίποτα από κάτι τέτοιο.

 

Αν βέβαια την αφήσεις στο...port baggage του αυτοκινήτου σου, με 45 βαθμούς για μερικές ώρες...ή ένα ολόκληρο βράδυ με χιόνι....ε, το μπράτσο θα γίνει σαν....8  :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου