Προς το περιεχόμενο

Ρυθμισεις για ρυ8μο και σολο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

χερεται νοιζαδες!λοιπον εχω την εξης ερωτηση...

στα ρυ8μικα,τι ρυθμισεις πρεπει ν κανω(δλδ τι κοβω και τι ανεβαζω μεσαια πριμα)και τι για σολο??παιζω μεταλ αλλα γουσταρω μελοδικα σολο

επισης αν αυτο σας βοη8αει εχω καποια πεταλακια(mt-2,ds-2,cs-3,digidelay,rv-5)

kai marshall dfx30watt

Aoshi Shinomori...Πολυ μπροστα ο τυπος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μονος σου θα τα βρεις αυτα με τον καιρο και με το παιξιμο......δεν μπορει κανενας να σε βοηθησει σε αυτο.

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ενα πραγμα ξερω...

 

Τα μεσαια σκοτονουν το metal!!!!! (αν παιζεις μεταλ...)

 

;D

ΙΣΑ ΙΣΑ!!!!!!!!!!!Χωρις μεσσαια απλως.........δεν υπαρχεις μεσα στο συγκροτημα............ειναι τραγικο λαθος να κοβεις τα μεσσαια....ακομη και οταν  παιζεις thrash metal......για το death δεν το συζητω.....ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ!!!!!

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΙΣΑ ΙΣΑ!!!!!!!!!!!Χωρις μεσσαια απλως.........δεν υπαρχεις μεσα στο συγκροτημα............ειναι τραγικο λαθος να κοβεις τα μεσσαια....ακομη και οταν  παιζεις thrash metal......για το death δεν το συζητω.....ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ!!!!!

 

Σχετικα ειναι ολα...Συνηθως οι "μεταλ" μαγνητες εχουν πολλα μεσσαια και παιρνουν απο κει...επισης καποιοι ενισχυτες εχουν και presence αρα και με τα μεσσαια  χαμηλα "cuts through the mix"... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη συζητηση σχετικα με τα μεσαια και το μεταλ εχω να προσθεσω το εξης:

Εξαρταται αν παιζεις μαζι με μπαντα ή μονος σου στο δωματιο σου. Αν ισχυει το 1ο, τοτε σιγουρα χρειαζεσαι εμφαση στα μεσαια και οχι στα μπασσα για να "βγαινει" η κιθαρα καθαρά στη μειξη. Αν ισχυει το 2ο, τοτε πολλοί βρισκουν (οχι εγω) οτι κομμενα μεσαια και τονισμενα μπασσα και πριμα, δινουν τη χρεια που "πρέπει".

 

Απο την εμπειρια μου, εχω καταληξει οτι αν θεωρεις οτι εχεις καλο ηχο οταν παιζεις μονος σου, πολυ πιθανο ειναι σε επιπεδο μπαντας να ακουγεσαι πολυ ασχημα (ΑΝ ακουγεσαι), ισχυει και το αντιστροφο βεβαια, αν εχοντας φτιαξει ηχο που ακουγεται καλα σε επιπεδο μπαντας, οταν θα παιξει μονος του, μαλλον θα φανταζει αδυναμος.

Η πιο λογικη εξηγηση γι αυτο ειναι βεβαιως οτι σε επιπεδο μπαντας μπαινει στην εξισωση και ο παραγοντας μπασσο και η συχνοτικη περιοχη που αυτο καλυπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου