Προς το περιεχόμενο

Peavey Windsor Studio vs Epiphone Valve Senior combo


iezeakill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω δοκιμάσει τον Peavey, όχι τον Epiphone ακόμα.Επίσης δεν έχω ιδέα από το τι είναι καλό, πόσο μάλλον τι θεωρείται καλό, και τι όχι, και πάω βάση αυτιού.Τι με αρέσει δλδ και τι όχι.Παρά τα όλα αυτά θα ήθελα ξεκάθαρες γνώμες για το ποιος από τους 2 αξίζει τα 300 εκατοστάρικα.Ας υποθέσουμε λοιπόν πως έχουν ίδια τιμή, ποιον θα αγοράζατε;

 

Διάβασα επίσης να εκθιάζετε το Lady Luck speaker και το tube driven reverb του Epiphone...Καμιά αντίστοιχη πληροφορία για Windsor;

 

Από ποιότητα κατασκευής ποια εταιρία έχει προβάδισμα;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

 

Υ.Γ:Προφανώς με περιορισμένο χρηματικό απόθεμα και μεγάλη "όρεξη" για το πρώτο πλήρως λαμπάτο ενισχυτάκι μου...

_/-\_|_/-\_Ιφ-ιτ_σάουντζ-γκουντ_ιτς-γκουντ_-\_

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O valve senior δεν εχει κυκλοφορησει ακομα, στο thomann τουλαχιστον ερχεται

9 Οκτωβριου. Στην Ελλαδα λογικα θα ερθει αρκετα αργοτερα. Ως εκ τουτου:

Διάβασα επίσης να εκθιάζετε το Lady Luck speaker και το tube driven reverb του Epiphone...

Το lady luck το ειχαν ακουσει σε αλλους ενισχυτες ενω τα σχολια για το reverb

ηταν απλα εικασιες ή προσδοκιες. ;)

 

Δεν εχεις και πολλες ελπιδες να δοκιμασεις τον valve senior, μονο σε reviews

και video μπορεις να βασιστεις. Η τιμη του ομως ειναι τοσο ελκυστικη που

αξιζει να ρισκαρεις να τον παραγγειλεις και χωρις να τον ακουσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δεν έχω ιδέα από το τι είναι καλό, πόσο μάλλον τι θεωρείται καλό, και τι όχι, και πάω βάση αυτιού.

 

 

Μακαρι ολοι μας να αγοραζαμε με αυτα τα κριτηρια...

Μια χαρα μηχανηματα ειναι και τα δυο. Σε αυτα τα λεφτα περιπου ''παιζει'' και ο Blackheart Little Giant, αξιζει και αυτος τη δοκιμη σου.

Παντως ο,τι και αν σου πουμε εμεις ακου και τον Epiphone και τα συμπερασματα βγαλ'τα εσυ και το αυτι σου. ;)

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω ιδέα από το τι είναι καλό, πόσο μάλλον τι θεωρείται καλό, και τι όχι, και πάω βάση αυτιού.

 

 

Μακαρι ολοι μας να αγοραζαμε με αυτα τα κριτηρια...

Μια χαρα μηχανηματα ειναι και τα δυο. Σε αυτα τα λεφτα περιπου ''παιζει'' και ο Blackheart Little Giant, αξιζει και αυτος τη δοκιμη σου.

Παντως ο,τι και αν σου πουμε εμεις ακου και τον Epiphone και τα συμπερασματα βγαλ'τα εσυ και το αυτι σου. ;)

 

Ο Blackheart Little Giant είναι 5 watt μόνο...

Μάλλον θα περιμένω να δοκιμάσω και τον Epiphone.Ο Peavey πάντως έχει και το Power Attenuator, το οποίο είναι πολύ χρήσιμο....

 

Για τις λάμπες που φοράνε κάτι που πρέπει να ξέρω;Αν θεωρούνται καλές, τι διαφορές στον ήχο κάνουν, μήπως είναι φτηνιάρικες, μήπως έχουν το όνομα και όχι τη χάρη....κάτι ρε παιδιά....

 

 

_/-\_|_/-\_Ιφ-ιτ_σάουντζ-γκουντ_ιτς-γκουντ_-\_

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θελεις φιλε ανεφερε τι μουσικη θελεις να παιξεις,εχει ενας φιλος τον peavey windsor και τον εχω ακουσει αρκετες φορες δεν εχει τοσο καλα καθαρα,βεβαια τον εχεις ακουσει και εσυ απλως αναφερω πως φανηκε σε εμενα,κοιτα παντως και τον blackheart handsome devil combo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο blackheart ο 5ρης ειναι ενας πολυ ωραιος μικρος λαμπατος ενισχυτης, με ωραιο 12ρι eminence μεγαφωνο, με ζεστα "λαμπατα" καθαρα και πολυ πιο δυνατος απ'οτι φανταζεται κανεις ακουγοντας/διαβαζοντας "5ρης". Αυτα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
τα σχολια για το reverb

ηταν απλα εικασιες ή προσδοκιες. ;)

 

Προφανώς εννοούνται τα σχόλια που είχα κάνει για το tube driven reverb του Epiphone Blues Custom 30 που είχα μέχρι και πριν από ενάμισι-δυο χρόνια πριν, και το οποίο ήταν όντως υπέροχο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Και τι εγινε που ειναι 5 watt?

Εχεις σκοπο να παιξεις σε κανενα σταδιο?

 

Γιατί όχι... ;D Κάνα λαιβάκι όμως με το δικό μου ενυσχιτή δε θα με χάλαγε....

Ένας 5αρης πιστέυετε ότι θα μπορούσε να σταθεί επάξια σε τυχόν ζωντανές εφαρμογές σε χώρους π.χ 100-200 ατόμων?Γνώμες....

_/-\_|_/-\_Ιφ-ιτ_σάουντζ-γκουντ_ιτς-γκουντ_-\_

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όχι... ;D Κάνα λαιβάκι όμως με το δικό μου ενυσχιτή δε θα με χάλαγε....

Ένας 5αρης πιστέυετε ότι θα μπορούσε να σταθεί επάξια σε τυχόν ζωντανές εφαρμογές σε χώρους π.χ 100-200 ατόμων?Γνώμες....

 

ενυσχιτή(!!!)

_/-\_|_/-\_Ιφ-ιτ_σάουντζ-γκουντ_ιτς-γκουντ_-\_

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου