Προς το περιεχόμενο

Κλειδώθηκε ο εξωτερικός σκληρός μου. Τι κάνω?


ninja

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μς συγχωρήτε που το θέμα δεν είναι μουσικό αλλά θα σας ήμουν ευγνόμων αν με βοηθούσατε στο παρακάτω ζήτημα.

Δεν ξέρω πως αλλά έχει κλειδωθεί ο εξωτερικός μου σκληρός δίσκος κι έτσι δεν μπορώ ούτε να βάλω κάτι μέσα, αλλά ούτε και να σβήσω οτιδήποτε από μέσα.

Μήπως ξέρεται πως και αν ξεκλειδώνει? Ή θα πρέπει να κάνω τη γνωστή διαδικασία, δηλαδη να αντιγράψω τα αρχεία μου κάπου αλλού και να τον κάνω format?

Επίσης πολύ φοβάμαι ότι το λάθος έγινε στο παλιό μου PC και τώρα με το MAC..........

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας.

ninja.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δίσκος φορμαρίστηκε από το Μακ ή από το PC; Και σε τι φορμά (NTFS, FAT32, HfS, ή τι ακριβώς;). Μήπως δεν τον φόρμαρες ποτέ από τότε που τον αγόρασες; Επίσης, το "κλείδωμα" το διαπιστώνεις από το Mac ή το PC; Τέλος, μπορείς να φτιάξεις ένα νέο folder στο δίσκο και να σώσεις κάτι μέσα σε αυτό το νέο folder ή ούτε αυτό σε αφήνει να το κάνεις;

 

Για πες...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Eye. Λοιπόν αν φορμαρίστηκε ο δίσκος φορμαρίστηκε στο PC δε θυμάμαι όμως σίγουρα.Συνήθως φορμάρω το οτιδήποτε αλλά δεν μπορώ να το πω με βεβαιότητα για το συγκεκριμένο γιατί έχει περάσει καιρός από τότε που τον πήρα και τότε δεν είχα το mac. To κλείδωμα το διαπιστώνω μόνο στο mac και το πρόβλημα είναι ότι πλέον δεν έχω το PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Eye. Λοιπόν αν φορμαρίστηκε ο δίσκος φορμαρίστηκε στο PC δε θυμάμαι όμως σίγουρα.Συνήθως φορμάρω το οτιδήποτε αλλά δεν μπορώ να το πω με βεβαιότητα για το συγκεκριμένο γιατί έχει περάσει καιρός από τότε που τον πήρα και τότε δεν είχα το mac. To κλείδωμα το διαπιστώνω μόνο στο mac και το πρόβλημα είναι ότι πλέον δεν έχω το PC.

 

Αν ο δίσκος είναι φορμαρισμένος σε NTFS (το πιθανότερο, αν τον φόρμαρες σε PC) τότε να ξέρεις ότι ο MAC μπορεί να διαβάσει NTFS, αλλά όχι να γράψει σε NTFS. Οπότε η μόνη λύση είναι: α) αντιγράφεις τα πάντα από τον εξωτερικό στον εσωτερικό, β) χρησιμοποιείς το disk utility του Mac για να ξαναφορμάρεις (erase) τον εξωτερικό και γ) ξανα-αντιγράφεις τα δεδομένα από τον εσωτερικό προς τον εξωτερικό.

 

Το δίλλημα που θα τεθεί είναι, ότι όταν τον κάνεις erase θα μπορείς να επιλέξεις ανάμεσα στο αν το νέο φορμά θα είναι MacOS Extended (το πρώτο, όχι το δεύτερο) ή αν θα είναι FAT. Θα πρέπει να επιλέξεις FAT αν θέλεις ο δίσκος να είναι αναγνώσιμος ΚΑΙ από PC, και αν δεν έχεις να σώσεις αρχεία μεγαλύτερα των 2GB (τα οποία δεν υποστηρίζονται από το FAT).

 

Αλλιώς, κάνεις erase σε κάποιο από τα φορμά του Mac, ξεχνάς ότι ο δίσκος θα μπορεί να διαβαστεί από PC και τελειώνει η υπόθεση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμμμμμ....... Θα το δοκιμάσω και θα σου πω. Απλά το πρόβλημα με το mac μου είναι ότι δεν έχω 'χωρο στον σκληρό μου διότι είναι μικρός. Θα πάω σε έναν φίλο όμως να το κάνω στο δικό του mac.

Ευχαριστώ πολύ για την βοηθεια όταν έχω νέα θα σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από όλα κάνε το πιο απλό, Contol (μηλαράκι) Ι πάνω στο δίσκο και σου βγάζει τις πληροφορίες. Στο ιδιοκτησία και δικαιώματα-πρόσβαση πρέπει να βάλεις Ανάγνωση και Εγγραφή (εάν ενεργοποιείται). Μάλλον δεν θα πιάσει, αλλά δεν ξέρεις ποτέ.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paragon τότε, όπως λέει ο iannisro9. Το έχω χρησιμοποιήσει σε αντίστοιχη περίπτωση χωρίς πρόβλημα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου