Προς το περιεχόμενο

Gibson goes albino!


kwstas79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εκ πρώτης όψεως φαντάζει χαζό/ξένο/περίεργο.

 

Αν δεν τις δω όμως από κοντά, να τις...χουφτώσω και να τις...παίξω (τις κιθάρες) δεν θα εκφέρω άποψη.

 

*έχω και μια αδυναμία στις maple ταστιέρες σαν γνήσιος απόγονος των 80s

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μια χρονιά είχανε βγάλει την σειρά voodoo όπου το σώμα ήταν swamp ash και όχι μαχόγκανη. Τα υπόλοιπα κατά τα γνωστά, μπράτσο μαχόγκανη, ταστιέρα έβενος και μαγνήτες τους γνωστούς ceramic της gibson. Οι κιθάρες έπαιζαν μιά χαρά και ο μόνος λόγος που δεν πήρα τότε ήταν ότι ήμουν ο κλασικός άφραγκος φοιτητης. :P

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλή εξήγηση για τη χρήση maple στη ταστιέρα είναι τα "ριγμένα" κουρδίσματα των "μοντέρνων" και καλά heavy groups...με αυτή τη φιλοσοφία ζήτησε και ο Zakk Wylde maple στην ταστιέρα του...με τους black label έριξε περισσότερο το κούρδισμά του από μισό τόνο που ήταν με τον Οζυ...λέγεται ότι το maple έχει καλύτερο "σκάσιμο" και από τον έβενο...οπότε τα "μπασαριστά" "ριγμένα" κουρδίσματα ακούγονται πιο καθαρά κι όχι τόσο "λασπωμένα"...υπήρχαν παλαιότερα Gibson Custom με έβενο σώμα-λαιμός από πίσω κι όλο maple από μπροστά  τσεκάρετε

http://www.privatereserveguitars.com/Gibson-Custom-Les-Paul-Custom-Natural-Finish-Electric-Guitar-with-Maple-Fretboard-518047-i1324107.guitars

 

στις μέρες μας και σε στυλ studio μοντέλα για κάθε τσέπη μάλλον που "ρίχνει" το κούρδισμά της... ;D  δεν ξέρω πως παίζουν, αλλά το παραπάνω custom μοντέλο φαίνεται μούρλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολιόταν ο Ζάκ ο Wylde με τα ξύλα της ταστιέρας;

Δεν κοιμόταν τα βράδυα...τον έτρωγε η περιέργεια...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εξαιρετικά όργανα...γενικά πόσο μάλλιστα αυτό του link...αλλά τελευταία μας τα έχει χαλάσει κι ο PRS μαζική παραγωγή βλέπεις :( μην κατηγορούμε μόνο τις Gibsons έτσι? αλλά σε αυτή την κατηγορεία χρημάτων νομίζω σε κάθε μάρκα κι ανάλογα με τα γούστα πάντα βρίσκεις καλά όργανα...λέω τώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολιόταν ο Ζάκ ο Wylde με τα ξύλα της ταστιέρας;

Θου κύριε...

 

Όταν έπαιζε ασχολούταν με πολλά, σχετικά με τον ήχο του... τώρα ασχολείται με την παραγωγή μπύρας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου