Προς το περιεχόμενο

Travel rig!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπότε ψάχνεις αυστηρά κάτι με USB, ε; Και μόλις ετοιμαζόμουν να προτείνω RP50/80...

Tα RP 150 και RP 250 RP 350 έχουν USB. Δεν ξέρω όμως αν είναι καλά.Τώρα είδα στον Θωμά έχουν βγει και RP 155 RP 255. Τα χαρακτηριστικά τους πάντως φαίνονται ενδιαφέροντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγώ θα σου πρότεινα το V-Amp 3 που προαναφέθηκε.

Απο προσωπική εμπειρία με τα modeling της behringer μπορώ να πω, οτι χωρίς κόπο μπορείς να έχεις απο πολύ vintage ήχους μέχρι και πολύ modern. Ιδιαίτερα πειστικοί είναι οι ήχοι τύπου boogie και fender, οι προσομοιώσεις marshall με ένα πείραγμα στο eq και με ενεργοποιημένο το drive (λειτουργία boost) θυμίζουν κάτι απο jcm-sl.

Τα εφφέ είναι αρκετά για να καλύψουν πολύ περισσότερα απο αυτά που ψάχνεις με καλύτερο το echo.

Όλα τα παραπάνω περι ήχου έιναι άνευ τζιτζικίων, εκτός και αν τα βάλεις όλα στο 10 ;D

Στά άλλα θετικά του είναι η λειτουργία μέ ή χωρίς το laptop και το audio interface που δίνουν, μπορεί να χρησημοποιηθεί όχι μόνο με το v-amp3 αλλά με οτιδήποτε άλλο, απο mp3 player, μέχρι κονσόλα.

Το ενσωματομένο midi I/O είναι για το πρόγραμμα δημιουργίας ήχων, το οποίο με ένα πολύ απλό midi to usb (περίπου 20-30€) -πιστεψέ με- θα περάσεις πάααρα πολλές ώρες ευχάριστα, φτιάχνοντας πολλούς και διαφορους ήχους.

Τέλος, συνοδεύεται με καλή "σοφτ" τσάντα για σκόνες, υγρασία και χτυπήματα.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ενδιαφέροντα δείχνουν τα Τζίτζιτεκ  ;D που μπορώ να τα δοκιμάσω την Ελλάδα?

 

Το manual δε λέει πολλά για τα recording features, απλώς ότι δίνει 2 κανάλια USB.

 

William, το Behringer ήταν από τα πρώτα που είδα, τώρα βλέπω ότι είναι διαθέσιμο πλέον για αγορά (και το βρίσκεις εύκολα στην Ελλάδα, ίδια τιμή με έξω). Midi interface έχω ήδη. Για να πω την αλήθεια με χαλάει λίγο η κουκουρούκου εμφάνιση, ήμαρτΩν, σε τετράχρονο το δώσανε να το σχεδιάσει?  ;D ;D Αλλά θα το κοιτάξω οπωσδήποτε.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα digitech τα έχει η Bon Studio.

Τη σειρά RP την έχω ακούσει (200-250-350) και αν θέλεις τη γνώμη μου, δεν έχουν να προσφέρουν ηχητικά τίποτα εν συγκρίση με Line6, Behringer, Boss. Δυστυχός, όσο καλή δουλειά έχει κάνει η digitech στα studio ρακάκια της, τόσο χάλια είναι στις πεταλιέρες της.

Για να πω την αλήθεια με χαλάει λίγο η κουκουρούκου εμφάνιση, ήμαρτΩν, σε τετράχρονο το δώσανε να το σχεδιάσει?

+1000 ;D ;D ;D Έχεις δίκιο.

Το θέμα είναι οτι όταν το ακούσεις, πόσο θα σε ενδιαφέρει η εμφάνιση? ;)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000 ;D ;D ;D Έχεις δίκιο.

Το θέμα είναι οτι όταν το ακούσεις, πόσο θα σε ενδιαφέρει η εμφάνιση? ;)

 

Ναι μωρέ, ίσα ίσα, το γέλιο (λόγω goofy εμφάνισης) μπορεί να είναι και θετικό στοιχείο.  ;D

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ρε παιδιά να ρωτήσω και κάτι ακόμα?

 

Αυτά τα μαραφέτια, στην απίθανη περίπτωση που κάτι πάει τραγικά άσχημα σε κάποιο live (ενισχυτής που τα έφτυσε, ελπίζω όχι ο δικός μου) μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν μια τίμια λύση direct στο PA? Το έχει δοκιμάσει κάποιος? Πως πάνε από θόρυβο? Καλό θα ήταν να "δικαιολογείται" μια τέτοια αγορά και με τη λογική του backup μηχανήματος "μήπως και..."?

 

Μια άλλη χρήση θα ήταν για κάποιο jam σε προβάδικο που δεν θέλεις να κουβαλήσεις ένα φορτηγό πράγματα, αλλά να έχεις 2-3 χρήσιμους ήχους έτοιμους...

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως σου ειπα και παραπανω, εχω χρησιμοποιησει τετοιο συστημα σε jam (οχι jam 5 ατομων σε σπιτι, οργανομενο σε μαγαζι με πολυ κοσμο). Κιθαρα καρφι στην καρτουλα, το λαπτοπ να τρεχει το guitar rig και απο την εξοδο της καρτας στο PA. Ουτε θορυβος ουτε τιποτα, και ο ηχος ηταν αρκετα καλος τολμω να πω, ειδικα για back up λυση. Ο μονος λογος που δεν το κανω συχνα ειναι επειδη σε εκεινη τη μικρη σκηνη που παιζουμε περιφερεται συνεχως κοσμος με μπυρες στα χερια και φοβαμαι λιγο το λαπτοπ...

 

Κατα τα αλλα, γιατι οχι? Αν αγορασεις μαλιστα και το guitar rig μπορεις να κατσεις να "αντιγραψεις" καθε ηχο που χρησιμοποιεις με την Μ13 και να τους εχεις αποθηκευμενους για μια δυσκολη ωρα.

 

Στη συγκεκριμενη περιπτωση μαλιστα, οι δυνατοτητες δημιουργιας και επεξεργασιας ηχων (virtual rig μαλλον) που θα σου προσφερει το guitar rig ή καποιο αναλογο προγραμμα ειναι πολυ περισσοτερες απο αυτες ενος φτηνου zoom πολυεφφε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο φαίνεται και το Jam Vox http://www.voxamps.com/jamvox/ για περιπτώσεις μετακίνησης-ταξιδιών και χαβαλέ στο σπίτι (dv247 τιμή γύρω στα 150 Ε). Αλλά πάλι δεν έχω προσωπική εμπειρία και δεν μπορώ να σχολιάσω ποιότητα ήχου σχετικά με άλλες επιλογές και αν αξίζει τα λεφτά του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άκουσον άκουσον.....

Πάμε καλά;

Θα λείπει λέει το παληκάρι στην επαρχία κάθε τρείς και λίγο και σκέφτηκε ότι σκέφτηκε...

Καί πέσαμε όλοι οι ινστρούχτορες να του ανοίξουμε τα ματάκια...

Καλά ρε αγοράκι μου θα ταξιδεύεις που θα ταξιδεύεις, δε βρήκες κανένα πιο ¨όμοφο¨ τρόπο να περνάς τις ...χμ...μοναχικές ώρες;

κάνα τάβλι, (πλακωτό κατα προτίμηση), κανα βόλλευ δωματίου;

άστη τη ρημάδα στο σπίτι, γράτσα γρούτσα όλη την ώρα...

;D ;D ;D ;D ;D

-ex- grave digger................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άκουσον άκουσον.....

Πάμε καλά;

Θα λείπει λέει το παληκάρι στην επαρχία κάθε τρείς και λίγο και σκέφτηκε ότι σκέφτηκε...

Καί πέσαμε όλοι οι ινστρούχτορες να του ανοίξουμε τα ματάκια...

Καλά ρε αγοράκι μου θα ταξιδεύεις που θα ταξιδεύεις, δε βρήκες κανένα πιο ¨όμοφο¨ τρόπο να περνάς τις ...χμ...μοναχικές ώρες;

κάνα τάβλι, (πλακωτό κατα προτίμηση), κανα βόλλευ δωματίου;

άστη τη ρημάδα στο σπίτι, γράτσα γρούτσα όλη την ώρα...

;D ;D ;D ;D ;D

 

Φίλε το noiz το διαβάζει η γυναίκα σου?

 

Γιατί η δικιά μου το διαβάζει...

 

Be extra very careful.  ;D ;D ;D

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου