Προς το περιεχόμενο

Travel rig!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το G2.1u το είχα ξεκοκαλίσει παλιά. Είναι εξαιρετικό, πολύ καλοφτιαγμένο και ανθεκτικό στην κακομεταχείριση, και πολύ φιλικό στη χρήση. Νομίζω ότι το πρώτο μου ποστ στο Νόιζ ήταν σχετικά με αυτό (http://www.noiz.gr/index.php?topic=9054.msg124632#msg124632). Το χρησιμοποιούσα και σαν interface, και σαν ντραμ μασίν για παιξιματάκια και ζέσταμα.

 

Το μόνο σημείο που έπασχε αισθητά ήταν τα drives του, αλλά και πάλι με tweaking έρχονταν κάπως στα ίσια τους (πχ. το μέρος της κιθάρας σε τούτο το κλιπ http://www.noiz.gr/index.php?topic=156804.0 ήταν από αυτό - τα delays και λοιπή επεξεργασία όμως από Ableton και Cubase). Εν κατακλείδι, πιστεύω πως είναι ακριβώς αυτό που χρειάζεσαι...

 

(ΥΓ. Το κομματάκι έχει υποστεί νέα επεξεργασία και μόλις ολοκληρωθεί το Μαισπέις, θα ανεβεί στην τελική του μορφή εκεί)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Α, και επειδή είδα και την γνωστή & διαχρονική ερώτηση για την post-doomsday κατάσταση που τα μηχανήματά σου σε έχουν αφήσει στα κρύα του λουτρού πριν από λάιβ (και που είμαι σίγουρος πως ξέρεις ότι σηκώνει πολύυυυυυυ κουβέντα με το τι ακούγεται καλά σε direct connect και τι όχι), θα σου προτείνω κάτι απλούστατο: μετά την M13 σου βάλε αυτό...

 

TECSVTB-xl.jpg

 

και από εκεί direct στην κονσόλα. Θα με θυμηθείς... απλά δοκίμασέ το σε μια ηχογράφηση στο σπίτι για να δεις το τι μπορεί να κάνει. Πιο πολλοί νομίζω το χρησιμοποιούν έτσι παρά για την φυσιολογική του χρήση, που είναι direct προσομοίωση Ampeg για μπάσο...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Ως πρόσφατα απολυθής από τις τάξεις του ελληνικού στρατού και έχοντας ένα παρόμοιο πρόβλημα, να περιγράψω και εγώ την εμπειρία μου. Εκεί που ήμουν στην σκοπιά... εεε λάθος. Λοιπόν, πάνω στον κρύο Έβρο ήμασταν στον λόχο τρείς μεταλλάδες και οι τρείς κιθαροαποτέτοιοι. Αποφασίσαμε λοιπόν (οι δυό εκ των τριών, τα παππούδια του λόχου όντας στα 28 τους) να φέρουμε κιθάρες, ηλεκτρικές, και να περνάμε εποικοδομητικότερα των χρόνο μας. Λόγω προφανούς περιορισμού στον χώρο, έπρεπε να βρούμε μια μαζεμένη λύση. Με την κιθάρα δεν μπορείς να κάνει και πολλά από άποψη μεγέθους μόνο από βάρος. Για τα υπόλοιπα, εξοπλιστήκαμε και οι δύο με μικρά ηχεία υπολογιστή και ο φίλος προτίμησε το Micro Br και εγώ το Pocket Pod. Και οι δύο μπορώ να πώ είχαμε αξιοπρεπέστατο ήχο. Το Pocket Pod, απόψή μου, έχει ελαφρώς καλύτερο ήχο αλλά οι δυνατότητες του Micro Br δεν παίζονται. Είναι στην κυριολεξία στούντιο τσέπης. Γι' αυτό το αγόρασα και εγώ πιο μετά. Τώρα κατά πόσο μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως back up για ένα gig, δεν μου γεμίζουν το μάτι αρκετά αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

 

Για τις λύσεις λογισμικού τώρα. Έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα amp simulation software. Μάλιστα για ένα διάστημα, λόγω πώλησης ενισχυτή, έπαιζα σπίτι αποκλειστικά με το Amplitube Metal της Ik Multimedia. Απίστευτο πρόγραμμα. Για hi-gain καταστάσεις απλά το καλύτερο και απλό στην χρήση. Το Revalver της Peavey είναι επίσης πολύ εντυπωσιακό, ειδικά οι δυνατότητες στησίματος ενός custom ενισχυτή. Το Guitar Rig 3 έχει και αυτό πολλές δυνατότητες και πλούσια συλλογή ενισχυτών, καμπίνων, εφέ κ.α. Να μην ξεχάσουμε και τα απλά VST plugins, αλλά η συζήτηση δεν θα τελείωσει ποτέ. Το κατά πόσο όλα τα παραπάνω είναι ικανά να σταθούν σε live είναι ένα πολύ καλό ερώτημα. Έχω την αίσθηση ότι μπορούν πολύ καλύτερα σε σχέση με τα Micro br, Pod κ.α., αλλά επειδή μιλάμε για pc πρέπει να είσαι extra προσεκτικός. Για φαντάσου εκεί που παίζεις να δείς την γνωστή μπλέ οθόνη. "Ένα λεπτό παιδιά ο κιθαρίστας να κάνει reboot."  ;D και  :'( συνάμα.

 

Συμπέρασμα. Δεδομένου ότι έχεις laptop μαζί, εγώ προτείνω software amp simulator και μια φθηνή εξωτερική κάρτα ήχου (δεν θα σου πάει πάνω από 50 ευρώ μεταχειρισμένη). Άσε που το λογισμικό μπορείς να το βρείς. You know what I mean.

Πλεονεκτήματα: Μικρότερος όγκος, φθηνότερη λύση, καλύτερος ήχος, άπειρες δυνατότητες ηχογράφησης (cubase γαρ), δεν πάει χαμένη η γνώση (αργά η γρήγορα όλοι θα παίζουμε μέσα από το pc) και λιγότερο involved.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, πάνω στον κρύο Έβρο ήμασταν στον λόχο τρείς μεταλλάδες και οι τρείς κιθαροαποτέτοιοι. Αποφασίσαμε λοιπόν (οι δυό εκ των τριών, τα παππούδια του λόχου όντας στα 28 τους) να φέρουμε κιθάρες, ηλεκτρικές, και να περνάμε εποικοδομητικότερα των χρόνο μας....

Ωραία μας φυλάγατε...και εάν έμπαιναν οι Τούρκοι θα τους πλακώνατε με τις μεταλοκιθάρες?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία μας φυλάγατε...και εάν έμπαιναν οι Τούρκοι θα τους πλακώνατε με τις μεταλοκιθάρες?

 

Βασικά με τις σφουγγαρίστρες μιας που ήταν το μόνο που μάθαμε να χρησιμοποιούμε άψογα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάστιχον εσείς κάνετε και κάτι επικοδομητικό κατά την διάρκεια της θητείας. Εγώ το μόνο που είχα κάνει είναι να φτιάξω ένα μικρόφωνο από ένα χαλασμένο τηλέφωνο για πανκ φάση.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τα tips.  ;)

 

Τη λύση με υπολογιστή μόνο την έχω απορρίψει για διάφορους λόγους ευελιξίας. Και εγώ πιστεύω πάντως ότι είναι μια κατάσταση που θα βρούμε μπροστά μας στο μέλλον, και οι εξελίξεις θα συνεχίζουν να μας εκπλήσσουν ευχάριστα.

 

@bloody

Εννοείς το πεταλάκι για μπάσσο μετά την Μ13? Γιατί όχι ένα από την κιθαριστική σειρά?

 

Αυτή την πατέντα με τα Tech21 την πρωτοδιάβασα στο Gear Page πριν καιρό, φαίνεται να δουλεύει μια χαρά (τουλάχιστον με την Μ13). Εγώ χρησιμοποιώ ένα χειροποίητο cab sim καμμιά φορά για ηχογραφήσεις, βέβαια δεν έχεις τη διάσταση του "τελικού" (αν καταλαβαίνετε τι λέω) αλλά ο ήχος με αρκετά drives της Μ13 είναι πολύ ενδιαφέρων.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη λύση με υπολογιστή μόνο την έχω απορρίψει για διάφορους λόγους ευελιξίας.

Προσπαθώ να καταλάβω (έχοντας διαβάσει και τις 4 σελίδες) αλλά με μπερδεύεις.

Στη πρώτη σελίδα γράφεις ότι πάντα έχεις ένα laptop μαζί σου. Τότε που είναι το πρόβλημα? Χρειάζεσαι ένα μικρό βύσμα σε μεγάλο για να μπορείς να συνδέσεις τη κιθάρα σου στον υπολογιστή και ένα κανονικό καλώδιο και τίποτα άλλο (και ένα ζευγαράκι ακουστικά που στην ανάγκη χρησιμοποιείς του Ipod σου). Και κάνεις ότι έχεις ζητήσει

Όμως μετά, όπως γίνεται συνήθως, μου ήρθε η επόμενη σκέψη: "δεν θα ήταν καλά να μπορώ να ηχογραφώ κιόλας ιδέες-riffs-διάφορες χαζομάρες?". (είμαι κατεστραμένος, το ξέρω...)

Τι χρειάζεσαι tech21, Boss, προενισχύσεις κλπ....?

Είσαι κατεστραμένος, το ξέρεις?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτή την πατέντα με τα Tech21 την πρωτοδιάβασα στο Gear Page πριν καιρό, φαίνεται να δουλεύει μια χαρά (τουλάχιστον με την Μ13). Εγώ χρησιμοποιώ ένα χειροποίητο cab sim καμμιά φορά για ηχογραφήσεις, βέβαια δεν έχεις τη διάσταση του "τελικού" (αν καταλαβαίνετε τι λέω) αλλά ο ήχος με αρκετά drives της Μ13 είναι πολύ ενδιαφέρων.

 

ακομα καλυτερα να βαλεις το TECH 21 στο effect loop της M13 ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεσαι ένα μικρό βύσμα σε μεγάλο για να μπορείς να συνδέσεις τη κιθάρα σου στον υπολογιστή και ένα κανονικό καλώδιο και τίποτα άλλο

 

Βασικά δεν είναι τόσο απλό. Καμία απλή κάρτα ήχου, και ειδικά αυτές των laptop, δεν μπορεί να δεχτεί είσοδο από μουσικό όργανο. Χρειάζεται ειδικό interface που να δηλώνεται ρητά ότι είναι για μουσικό όργανο. Άρα αναγκαστικά πρέπει να πάρει μια εξωτερική κάρτα. Π.χ.

 

http://www.thomann.de/gr/esi_esu_22.htm

http://www.thomann.de/gr/esi_ugm96.htm

http://www.thomann.de/gr/line6_pod_studio_gx.htm

http://www.thomann.de/gr/emu_0202_usb.htm

 

για φθηνές λύσεις.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου