Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα έντασης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Όταν τραγουδάω στο μικρόφωνο στο "home studio" δεν ακούω καλά τη φωνή μου στα ηχεία, ενώ τα έχω στο τέρμα και αυτά και την κάρτα ήχου. Δεν είμαι τραγουδιστής (οπότε λογικά δεν θα έχει αρκετή ένταση η φωνή μου από μόνη της). Επίσης με την παραμικρή κίνηση του καλωδίου του μικροφώνου, ακούγεται θόρυβος (όπως όταν χτυπάμε την κάψα του μικροφώνου με το χέρι).

 

Εξοπλισμός:

Κάρτα ήχου: focusrite scarlet 2i4

Ηχεία: jbl lsr305

Μικρόφωνο: http://www.thomann.de/gr/behringer_xm1800s_set.htm

 

Για να βελτιώσω την κατάσταση:

-Αν πάρω κάποιο μικρόφωνο της προκοπής θα έχω περισσότερη ένταση; (σκεφτόμουν το sm58 που είναι και κλασικό)

-Χρειάζεται κάποιος προενισχυτής μικροφώνου; (Ρωτάω γιατί και η κάρτα ήχου έχει)

 

Σημειώνω ότι δεν ρωτάω για ένταση σε ηχογράφηση, αλλά για live ήχο στα ηχεία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως χρειάζεσαι πυκνωτικό; Βέβαια μπορεί να παίρνει ήχο από άλλα όργανα αν παίζεις και τραγουδάς μαζί...

Στο δυναμικό πρέπει να έρχεσαι πολύ κοντά στο μικρόφωνο, να κολλάς σχεδόν τα χείλια σου πάνω του, για ν'ακούγεσαι δυνατά και καθαρά. Πειραματίσου.

Εγώ έχω τη Focusrite Saffire LE, και στο control panel της (software ελέγχου της κάρτας, σαν e-μίκτης) έχει επιλογή "Hi-Gain" για κάποια inputs που έχουν λιγότερο δυνατή προενίσχυση. Αυτό αυξάνει την αποδιδόμενη ένταση. Λέω μήπως παίζει κάτι ανάλογο σε σένα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δυναμικό πρέπει να έρχεσαι πολύ κοντά στο μικρόφωνο, να κολλάς σχεδόν τα χείλια σου πάνω του, για ν'ακούγεσαι δυνατά και καθαρά.

 

Αυτό το κάνω, αλλά και πάλι πρέπει να ανεβάσω αρκετά το gain, αλλά χαλάει πολύ ο ήχος. Γι' αυτό σκέφτηκα ότι ένα καινούριο μικρόφωνο ίσως βοηθούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου