Προς το περιεχόμενο

D.I.Y. footswitch with a twist


theoctapus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Βεβαίως. Μόλις το σχεδιάσω θα το ποστάρω.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, να και το schematic. Μπορεί να φαίνεται κάπως πολύπλοκο αλλά δεν είναι και τόσο.

 

image-F5FC_4AC24802.jpg

 

Λίγες εξηγήσεις.

 

Οι αντιστάσεις R1, R2, R3, R5, R6, R8, R10 και R12 είναι μόνιμα συνδεδεμένες με το ένα πόλο της μπαταρίας.

 

Το pin 3 σε κάθε display συνδέεται με τον άλλο πόλο της μπαταρίας. Κανονικά συνδέονται με τον διακόπτη στο jack αλλά για απλότητα στο σχήμα δεν έχει περιληφθεί.

 

Η συνδεσμολογία των διακοπτών έχει ως εξής

 

image-5736_4AC249A7.jpg

 

Έτσι, όταν βραχυκυκλώνει η άκρη του βύσματος με την γείωσή του, παρέχεται ρεύμα στις αντιστάσεις R11 και R13 που αντιστοιχούν στο ΙI του τρίτου display (το Ι είναι μόνιμα αναμμένο).

Όταν βραχυκυκλώνει η μέση του βύσματος με την γείωσή του, παρέχεται ρεύμα στις αντιστάσεις R7 και R9 που αντιστοιχούν στην μετατροπή του L σε E στο δευτερο ψηφίο, ενώ ταυτόχρονα κόβεται η παροχή στην αντίσταση R4 που αντιστοιχεί στην μετατροπή του C σε L του πρώτου ψηφίου.

 

Τώρα για τα υλικά, τρία μονοψήφια led displays, δύο DPDT διακόπτες, ένα στερεοφωνικό jack με ένα διακόπτη (αυτό που χρησιμοποίησα εγώ είναι DPDT, από thomann) και αντιστάσεις 1/4 watt. Άαα, και ένα κουτί, μεταλλικό κατά προτίμηση γιατί θα το πατάτε. Όλα πλήν του jack αγορασμένα από κατάστημα ηλεκτρονικών στην Αθήνα.

 

Σημείωση 1: Τα pins των displays μπορεί να διαφέρουν, οπότε μην το πάρετε ως μπούσουλα το schematic. Επίσης, το πόσα Ohm πρέπει να είναι οι αντιστάσεις εξαρτάται από το forward voltage και τα milliamps λειτουργίας του display. Οπότε συμβουλευτείτε πρώτα τα specifications και χρησιμοποιήστε έναν led calculator (π.χ. http://ledz.com/?p=zz.led.resistor.calculator ή http://led.linear1.org/1led.wiz) πρίν αρχίζετε να κολλάτε.

 

Σημείωση 2: Για το καλώδιο που θα συνδέεται το footswitch με τον ενισχυτή, προτείνω την αγορά απλού καλωδίου ρευματος (τρίκλωνο φυσικά) και δύο stereo βύσματα. Φθηνότερη λύση, μιάς που δεν υπάρχουν ειδικές απαιτήσεις, και το φτιάχνεις σε ότι μήκος θές.

 

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι πεταλακι με IN-OUT!  :D

 

Footswitch για ενισχυτη ειναι...

 

Ακριβώς. Η σύνδεση μεταξύ footswitch και ενισχυτή γίνεται μέσω ενός στέρεο καλωδίου. Αν υποθέσουμε ότι έχουμε 2 κανάλια και 2 υπόκανάλια στον ενισχυτή τότε γίνεται το εξής.

 

Χωρίς να βραχυκυκλώνουν ούτε η άκρη ούτε η μέση με την γείωση του jack, το κανάλι 1/υποκανάλι 1 είναι ενεργό.

Όταν βραχυκυκλώνουν μόνο η άκρη με την γείωση, το κανάλι 2/υποκανάλι 1 είναι ενεργό.

Όταν βραχυκυκλώνουν μόνο η μέση με την γείωση, το κανάλι 1/υποκανάλι 2 είναι ενεργό και

όταν βραχυκυκλώνουν και τα δύο, το κανάλι 2/υποκανάλι 2 ενεργοποιείται.

 

Ένα Marshallάκι MG-10 έχω αν θεωρείται ενισχυτής... :-X

Δλδ δεν θα κάνει δουλειά; :(

 

Δυστυχώς όχι. Δεν έχει την δυνατότητα χρήσης footswitch για την αλλαγή καναλιών.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Μπράβο παιδιά δίνεται τροφή για κατασκευές.

  Λεω να φτιάξω και εγω Footswitch  διπλό που θέλω για τον Crate μου(reverb k chorus).    Εχω ένα προβλημα , δεν μπορω να δω το schematic,ποιες οι προϋποθέσεις?. Αν αγορασω DPDT διακοπτες πρεπει να τους ζητησω με καποιο κωδικο η καποια σειρα on-off-on.

To footswitch poy δοκιμάσαμε ενος φίλου (fender super reverb) poy einai gia vibrato kai reverb νομίζω ,εκανε μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου