Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση κιθάρας με λάπτοπ και χρήση Guitar Rig


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας φίλοι μου!

Μετα απο αναζήτηση στο search του site, μπορώ να πώ ότι δεν έβγαλα και πολύ άκρη.

 

Συνδέω την κιθάρα μου με το λάπτοπ και χρησιμοποιώντας το Guitar Rig 3 με τους Asio4all drivers μπορώ να την ακούω με καθόλου καθυστέρηση. Όλα καλά έως εδώ.

Όμως επειδή την καρφώνω απευθείας στο mic input της onboard κάρτας ήχου, έχω πολύ φύσημα και θορύβους.. Ακόμα όταν έχω ανοιχτό το GR3, δεν μπορώ να ακούσω τίποτε άλλο όπως πχ ένα mp3 ή κάποιο βίντεο. Προφανώς αυτό γίνεται γιατί το GT3 κάνει εξολοκλήρου χρήση της onboard κάρτας ήχου.

 

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

 

-Προτείνετε μου ένα φτηνό και αξιοπιστο τρόπο (κάποια συσκευή) έτσι ώστε να ενισχύσω το σήμα της κιθάρας και να χρησιμοποιώ το line in αντί το mic in.

 

-Πως μπορώ να έχω ανοιχτό το Guitar Rig και να μπορώ να ακούω και ήχους απο άλλα προγράμματα ταυτόχρονα..

 

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας φίλοι μου!

Μετα απο αναζήτηση στο search του site, μπορώ να πώ ότι δεν έβγαλα και πολύ άκρη.

 

Συνδέω την κιθάρα μου με το λάπτοπ και χρησιμοποιώντας το Guitar Rig 3 με τους Asio4all drivers μπορώ να την ακούω με καθόλου καθυστέρηση. Όλα καλά έως εδώ.

Όμως επειδή την καρφώνω απευθείας στο mic input της onboard κάρτας ήχου, έχω πολύ φύσημα και θορύβους.. Ακόμα όταν έχω ανοιχτό το GR3, δεν μπορώ να ακούσω τίποτε άλλο όπως πχ ένα mp3 ή κάποιο βίντεο. Προφανώς αυτό γίνεται γιατί το GT3 κάνει εξολοκλήρου χρήση της onboard κάρτας ήχου.

 

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

 

-Προτείνετε μου ένα φτηνό και αξιοπιστο τρόπο (κάποια συσκευή) έτσι ώστε να ενισχύσω το σήμα της κιθάρας και να χρησιμοποιώ το line in αντί το mic in.

 

-Πως μπορώ να έχω ανοιχτό το Guitar Rig και να μπορώ να ακούω και ήχους απο άλλα προγράμματα ταυτόχρονα..

 

Ευχαριστώ!

 

 

Ο λογος που εχεις 'φυσιμα' ειναι οτι η αντισταση εξοδου της κιθαρας ειναι μεγαλυτερη απο την εισοδο της onboard καρτας ηχου του laptop.Ενας τροπος να το λυσεις ειναι ν'αγορασεις ενα audio interface με Hi-Z input(για ηλεκτρικα οργανα οπως οι ηλεκτρικες κιθαρες/μπασσα)ωστε να ταιριαξουν οι αντιστασεις των εισοδων με τις αντιστοιχες εξοδους(μια 'βολτα' στο internet για audio interfaces με Hi-Z inputs θα σου λυσει τα χερια-πολλα προιοντα σε διαφορες τιμες).Σχεδον ολες οι καρτες ηχου εχουν πλεον μια-δυο απ'τις προαναφερθεντες εισοδους.

Δεν αναφερεις ποια προγραμματα χρησιμοποιεις για τη ηχογραφηση της κιθαρας.Ετσι οπως τα λες φανταζομαι πως χρησιμοποιεις το guitar rig ως standalone & ταυτοχρονα προσπαθεις ν'ανοιξεις αποιο media player εχεις για να τζαμαρεις.Αν καταλαβα σωστα λοιπον προτεινω τη χρηση ενος sequencer οπως το Cubase για ολες αυτες τις δουλειες.Θα μπορεις παραλληλα να χρησιμοποιεις το guitar rig ως plugin, με audiofiles η videos στα αναλογα tracks ωστε να μπορεις να τζαμαρεις μαζι τους.Προετοιμασου παντως για μελετη οσον αφορα τετοια προγραμματα εφ'οσον δεν εχεις ξανασχοληθει:καθε φορα που εχεις απορια μη διστασεις να 'τρεξεις' στο help του software για βοηθεια.Τα manuals  ειναι βαρετα αλλα ειναι ο καλυτερος σου φιλος εδω...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου