Προς το περιεχόμενο

θέλω ένα καλό και φθηνό attenuator


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει ένα δίκιο ο blackie. Γιατί να πάρεις 120W λαμπάτο αν θέλεις να παίζεις σε εντάσεις δωματίου? Χάθηκαν οι V22 της bugera που κοστίζουν και λιγότερο? Επίσης, πες ότι πήρες τον 120W,... master volume δεν έχει?

Eπίσης, είναι μεγάλο κλισέ να λένε ότι δε θα ακούσεις παραμόρφωση απ τη hi-gain κεφαλή σου αν δεν την βάλεις σε attenuator ή δεν σπάσεις τα τζάμια και ρίξεις σοβάδες στην πολυκατοικία σου... Μύθος τεράστιος! Προσωπικά παίζω σε χαμηλές εντάσεις δωματίου με τον randall RH50t tube και παίρνω μια χαρά brutal gain και όγκο απ την 1Χ12" καμπίνα. Δεν χρειάζεται να τον τσιτώσω ή να βάλω το attenuator. Αφού έχει gain, level, eq και πάνω απ όλα: master volume!

Μπορεί να έχω φτιάξει διάφορα attenuators (fx loop style, resistor...) αλλά καλύτερα να χρησιμοποιώ το master vol και να ΜΗΝ ταλαιπωρώ τις τελικές του χωρίς λόγο, αφού τ αποτέλεσμα είναι σχεδόν το ίδιο. Πρέπει να ψήσω αβγά στο attenuator και ν αλλάζω λυχνίες  στο 6μηνο για να ακούσω λιγάκι πιο σφικτό bass και όγκο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ένα δίκιο ο blackie. Γιατί να πάρεις 120W λαμπάτο αν θέλεις να παίζεις σε εντάσεις δωματίου? Χάθηκαν οι V22 της bugera που κοστίζουν και λιγότερο? Επίσης, πες ότι πήρες τον 120W,... master volume δεν έχει?

Eπίσης, είναι μεγάλο κλισέ να λένε ότι δε θα ακούσεις παραμόρφωση απ τη hi-gain κεφαλή σου αν δεν την βάλεις σε attenuator ή δεν σπάσεις τα τζάμια και ρίξεις σοβάδες στην πολυκατοικία σου... Μύθος τεράστιος! Προσωπικά παίζω σε χαμηλές εντάσεις δωματίου με τον randall RH50t tube και παίρνω μια χαρά brutal gain και όγκο απ την 1Χ12" καμπίνα. Δεν χρειάζεται να τον τσιτώσω ή να βάλω το attenuator. Αφού έχει gain, level, eq και πάνω απ όλα: master volume!

Μπορεί να έχω φτιάξει διάφορα attenuators (fx loop style, resistor...) αλλά καλύτερα να χρησιμοποιώ το master vol και να ΜΗΝ ταλαιπωρώ τις τελικές του χωρίς λόγο, αφού τ αποτέλεσμα είναι σχεδόν το ίδιο. Πρέπει να ψήσω αβγά στο attenuator και ν αλλάζω λυχνίες  στο 6μηνο για να ακούσω λιγάκι πιο σφικτό bass και όγκο...

 

Το οποιο ειναι περισσοτερο θεμα καμπινας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Power Plug - 6/12 Attenuator απο την recycled sound

 

http://www.recycledsound.net/

 

με ενα search στο google επισης θα βρεις αρκετες πληροφοριες...εγω τυχαια το ανακαλυψα!

 

το βρισκεις με 89$...παρα πολυ καλη τιμη για attenuator και παροτι στο βιντεο ο ηχος δεν ειναι και σουπερ ακους καθαρα πως η χροια δεν επηρεαζεται οσο την "κατεβαζεις" απο το attenuator...

 

 

Power Plug - 6/12 Attenuator

 

εδω ενα λινκ απο φορουμ...

 

http://www.seymourduncan.com/forum/showthread.php?p=2532838#post2532838

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχουμε μπερδεψει λιγο τις δυνατοτητες αυτου του μηχανηματος απ ότι φαινεται...

Το ερμο attenuator δε μπορει να κανει εναν ενισχυτη να παιζει στο 7/10 και εσυ να το ακους σε ενταση τηλεορασης...

Ειδικα για ενισχυτες τετοιου τυπου,που παιρνουν ολη τη παραμορφωση απο τις προενισχυτικες λαμπες...

Αν μετα απο αυτα θες ακομα attenuator ετοιμασου να σκασεις παρα πολλα φραγκα...ειδικα για 12οW...

Μια καμπινα 1χ12 μπορει να σε βοηθησει περισσοτερο...

 

 

νταξει δεν γνωριζω πραματα, γι αυτο ρωταω κιολας.... μου ειπαν οτι με attenuator θα ειναι καλυτερα.. καταλαβαινω τι λογικη του : μειωνει τα βατ , αυξανεται η λειτουργικοτητα της λαμπας, αλλα στη πραξη δεν εχω ακουσει πως ειναι..

 

επισης ξαναλεω οτι αρχικη μου ιδεα ηταν ενα καλο distortion pedal στον Modelling 35αρι ενισχυτη μου(για χρηση στο σπιτι). Τελικα κατεληξα σε λαμπατο , οπου ειμαι ικανοποιημενος κιολας απο τα 2 καναλια του μπουγκερα και ναι , θα μπρουσα να διαθεσω  100 ευρο ακομα, αν ηξερα οτι με attenuator θα δω μεγαλη διαφορα..

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ένα δίκιο ο blackie. Γιατί να πάρεις 120W λαμπάτο αν θέλεις να παίζεις σε εντάσεις δωματίου? Χάθηκαν οι V22 της bugera που κοστίζουν και λιγότερο? Επίσης, πες ότι πήρες τον 120W,... master volume δεν έχει?

 

 

 

μια χαρα με βολεψε ο 6262, σε σχεση με τον v22 (τον οποιο δεν εχω ακουσει βεβαια) εκμεταλευομαι το high gain και τον ογκο των 2 12ιντσων ηχειων.. επισης , ειμαι σε σπιτι, αλλα εχω τη δυνατοτητα να ανοιξω ενταση μεχρι εκει που αντεχουν τα αυτια μου  :P

 

το ερωτημα μου ειναι , εαν αξιζει να αγορασεις attenuator.. θα δεις μεγαλη διαφορα στη ποιοτητα?

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

νταξει δεν γνωριζω πραματα, γι αυτο ρωταω κιολας.... μου ειπαν οτι με attenuator θα ειναι καλυτερα.. καταλαβαινω τι λογικη του : μειωνει τα βατ , αυξανεται η λειτουργικοτητα της λαμπας, αλλα στη πραξη δεν εχω ακουσει πως ειναι..

 

επισης ξαναλεω οτι αρχικη μου ιδεα ηταν ενα καλο distortion pedal στον Modelling 35αρι ενισχυτη μου(για χρηση στο σπιτι). Τελικα κατεληξα σε λαμπατο , οπου ειμαι ικανοποιημενος κιολας απο τα 2 καναλια του μπουγκερα και ναι , θα μπρουσα να διαθεσω  100 ευρο ακομα, αν ηξερα οτι με attenuator θα δω μεγαλη διαφορα..

 

Καλά κάνεις και ρωτάς. Tα attenuator προορίζονται κυρίως για single channel amps χωρίς master volume όπου δεν υπάρχουν εναλλακτικές. Επίσης, ειδικά ανεβαίνοντας στα watt οι ποιοτικές λύσεις που κάνουν διαφορά σε σχέση με ένα master volume κοστίζουν ακριβά. Για να ακουστεί ένας ενισχυτής όπως ο δικός σου καλύτερα με attenuator σε εντάσεις σπιτιού θα χρειαζόσουν ένα attenuator που θα κόστιζε αρκετά παραπάνω από τον ενισχυτή σου.

 

Βέβαια τώρα με τις line out εξόδους που προσφέρουν πολλά από αυτά σου δίνουν και άλλες δυνατότητες όπως π.χ silent εγγραφή απ' ευθείας στο PC σου. Αλλά και π΄παλι μιλάμε εκτός του budget σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το ερωτημα μου ειναι , εαν αξιζει να αγορασεις attenuator.. θα δεις μεγαλη διαφορα στη ποιοτητα?

 

Αν πάρεις οικονομικό attenuator, όχι δε θα δεις διαφορά. Θα είναι σαν να κατεβάζεις το master volume. Μάλιστα, με κατάλληλες ρυθμίσεις του eq, δε θα έχεις καμιά διαφορά...

 

Αν πάρεις πανάκριβο attenuator θα έχεις δυνατότητες όπως έξοδο για ηχογράφηση με cabinet simulation και μετασχηματιστή εξόδου, δυνατότητα για ακουστικά και άλλα τέτοια κόλπα. Όμως δεν ξέρω αν ο ήχος στην καμπίνα σου θα είναι πολύ διαφορετικός και μάλιστα προς το καλύτερο.

  Με τον όρο "προς το καλύτερο" εννοώ ότι το power amp distortion που θα έχεις, ίσως κάνει τον ήχο πιο ασαφή, πιο "μουκωμένο" αν θέλεις. Με λίγα λόγια, σε ένα ακκόρντο θα επικρατούν οι μπάσες νότες.  Ίσως χαθούν και τα καθαρά του(που ήταν κρυστάλλινα σε χαμηλές εντάσεις) και γίνει ψιλο-λάσπη το overdrive(που είναι πιο "σφικτό και σαφές" σε χαμηλές εντάσεις).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε το θεμα φτηνου attenuator κλεινει εδω.... ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας....να στε καλα! και στη τελικη , γιατι να χαλασω λεφτα για τετοιο πραμα? εχω ηδη στη κατοχη μου , μια δανεικια boss gt 6 και προτιμω να ψαχτω  λιγο με ηχους παρα με attenuator! επειτα θα πρoβω σε αγορα stomp box...  ηδη εχω "καει" με αυτες τις πολυωρες αναζητησεις στο ι-νετ! και διχως αποτελεσμα... ας "καρφωσω" λιγο να πορωθω τωρα !!! 8) 8) 8) 8) 8)

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σείς αυτό στα ηλεκτρονικά το λέγαμε dummy load.

Στα radio amateur φυσικά.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου