Προς το περιεχόμενο

Peavey Classic 30 vs Fender Blues Junior


Angelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οκ.πες οτι εχω για γκαζι μ ο ν ο το βρωμικο καναλι του engl και απο κει και περα παιρνω ενα boss chorus-eq-delay.καλα ειναι για αρχη?

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά!Παίζει και να μην χρειαστείς τιποτε άλλο(εξαρτάται και τι θέλεις να παίξεις) :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε καν eq χρειάζεσαι.Εκτός κ αν θες να αλλάξεις τον ήχο των μαγνητών βάζοντας ένα eq πρίν την προενίσχυση.Για μένα το ιδανικό setup είναι:

Κιθάρα->Wha->ENGL Thunder->Effects Loop με Delay/Chorus

αντε να βάλεις κ κάνα compressora μετά την κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spimav μπορει να μην ειμαι αντικειμενικος αλλα γενικα ειμαι κατα της πεταλιερας...

προτιμω εναν πολυ καλο λαμπατο ενισχυτη και καποια καλα πεταλια... :wink:

 

Όπως ο SRV :wink:

 

και μερικες χιλιαδες ακομα κιθαριστες.. :lol: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παίξει και με Blues Jr και με Peavy Classic 30 τον οποίο και κατέχω

ο Fender έχει πολύ "γλυκά καθαρά" αλλά απ'ο γκάζι..... , δηλαδή θα χρειαστείς ένα πολύ καλό Overdrive (rock - hard rock)

Τα "καθαρά" του Peavy αρκετά καλά (όχι σαν του Fender) αλλά από γκάζι.....αρκετά ικανοποιητικό γεμάτο... για λάμπα τελειο!!!! (το SD -1 της Boss το χρησιμοποιώ πιο πολύ γιατί στα λεγκάτα χρειάζεται λίγο Boost) Το μειονέκτημα του Peavy (εμένα όμως δεν με πειράζει γιατι είναι τελειος για το στυλ που με εκφράζει Rock - Hard Rock - Blues rock) είναι ότι έχει τα ίδια ποντεσιόμετρα και για τα δύο καναλια...

 

αυτά ελπίζω να σε βοήθησα όσο μπορούσα μιας και στο ίδιο δίλημα είχα πέσει και γώ

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και βεβαια μη ξεχνας οτι μπορεις ΑΝΕΤΑ να χρησιμοποιησεις την πεταλιερα σου ΜΟΝΟ για chorus,delay & modulation effects στη λουπα του ενισχυτη (ετσι δεν θα χρειαστεις καθολου πεταλακια,μια και τα εφε της πεταλιερας σου ειναι μαλλον καλυτερα απο τα αντιστοιχα modulation pedals)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον peavey δεν τον έχω ακούσει αλλά ο Fender εχει πολύ ωραία καθαρά ! Γενικά σ'έναν ενισχυτή κοιτάω μόνο τα καθαρά μιας και χρησιμοποιώ πεταλάκια για overdrive.

 

Τον blues junior πάντως τον έχει έξω (μπορείς να τον ακούσεις δηλαδή) το μαγαζί που είναι δίπλα στον zozef...ε και μετά Τhomann...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spimav μπορει να μην ειμαι αντικειμενικος αλλα γενικα ειμαι κατα της πεταλιερας...

προτιμω εναν πολυ καλο λαμπατο ενισχυτη και καποια καλα πεταλια... :wink:

 

Όπως ο SRV :wink:

 

και μερικες χιλιαδες ακομα κιθαριστες.. :lol: :wink:

 

Τώρα απάντησες σαν τον Superfunk :lol: με τις απαντήσεις του τύπου 5.000.000.000 κιθαρίστες στον πλανήτη παίζουν με αυτό,κάνουν εκείνο κλπ κλπ κλπ :lol:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου