Προς το περιεχόμενο

about Θανασης Γκαϊφυλλιας


VietMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο ειναι εξελιξη που μας δινει ελπιδες για ενα καλυτερο μελλον?

 

σιγουρα παντως μας δινει ελπιδες για ενα μελλον χωρις....ΤΡΙΧΕΣ (κατσαρες) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

...Εκπληκτικό κομμάτι και ερμηνεία κατά την ταπεινή μου γνώμη, ...

Κούλαρε λίγο. Αν το είχα γράψει εγώ θα σου άρεσε?  :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά δεν κατάφερα να ακούσω μέχρι το τέλος κανένα απο τα 3

Στο πρώτο μου 'φυγε απ'τα χέρια ο καφές και εγώ απ'την καρέκλα ;D ;D ;D

Ο λόγος για τα παραπάνω είναι ο ίδιος:

Χωρίς να ξέρω πολλά, τον συγκαταλέγω στο μουσικό είδος του κομμουνιστικού έντεχνου.

Δεν τον ηξερα αλλα κατι τετοια βαζουν στις προεκλογικες συγκεντρωσεις του ΚΚΕ.Χαλια μαυρα παντως ειναι σαν εφιαλτης απο την περιοδο της μεταπολιτευσης ενα πραμα..... ;D

 

 

 

 

 

Σόρρυ βιέτμαν, πάντος μου 'φτιαξες τη μέρα.

(πλάκα κάνουμε έτσι?)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..εμένα μου είναι συμπαθής ο Γκαϊφύλλιας και μου άρεσαν τα 3 τραγούδια που παρέθεσε ο φίλος μας..ευρηματικοί και περιγραφικοί οι στίχοι που χρησιμοποιεί, μιάς άλλης εποχής μεν, αλλά όχι και τόσο παλιάς δε..

(..κάποιος που είπε ότι αυτές οι εποχές πέρασαν ανεπιστρεπτί ας μην είναι και τόσο σίγουρος..)

..αν και φίλος του noisy rock και υπέρμαχος των ηλεκτρονικών avant-garde πειραματισμών, η απλότητα και αμεσότητα τέτοιων τραγουδιών με συγκινεί και με ιντριγκάρει η ευκολία με την οποία χαρακτηρίζεται κάποιος ντεμοντέ, κομμουνιστής κτλ..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον ηξερα αλλα κατι τετοια βαζουν στις προεκλογικες συγκεντρωσεις του ΚΚΕ.Χαλια μαυρα παντως ειναι σαν εφιαλτης απο την περιοδο της μεταπολιτευσης ενα πραμα..... ;D

 

Χμμ παιδιά κάνετε ένα λάθος.... Ο άνθρωπος τραγουδούσε από τη δεκαετία του 60! Δεν τα έγραψε το 2009 αυτά τα κομμάτια. Γράφτηκαν γύρω στο 60-75. Αναφέρονταν σε άλλο κόσμο, στην τελική ο άνθρωπος προσπαθούσε να πει 2 πράγματα εν μέσω δικτατορίας και λογοκρισίας (αρκετά από αυτά) και γι αυτό είναι ακόμα και σήμερα αρκετά γνωστός σαν όνομα. Δε νομίζω ότι τραγουδάει καν πλέον.

 

ps. εντωμεταξύ ειδικά η Εκδρομή είναι πασίγνωστο κομμάτι εκείνης της εποχής ρε παίδες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Χμμ παιδιά κάνετε ένα λάθος.... Ο άνθρωπος τραγουδούσε από τη δεκαετία του 60! Δεν τα έγραψε το 2009 αυτά τα κομμάτια. Γράφτηκαν γύρω στο 60-75. Αναφέρονταν σε άλλο κόσμο, στην τελική ο άνθρωπος προσπαθούσε να πει 2 πράγματα εν μέσω δικτατορίας και λογοκρισίας (αρκετά από αυτά) και γι αυτό είναι ακόμα και σήμερα αρκετά γνωστός σαν όνομα. Δε νομίζω ότι τραγουδάει καν πλέον.

 

ps. εντωμεταξύ ειδικά η Εκδρομή είναι πασίγνωστο κομμάτι εκείνης της εποχής ρε παίδες....

 

Δεν κάνουμε ΚΑΝΕΝΑ λάθος.

Οπως λες και μόνος σου, αναφέρεται σε άλλο κόσμο, σε άλλη εποχή. Και είναι γνωστός μέχρι σήμερα επειδή "στην τελική ο άνθρωπος προσπαθούσε να πει 2 πράγματα εν μέσω δικτατορίας και λογοκρισίας".

Και ερχόμαστε στην προηγούμενη παρατήρηση:

 

Κούλαρε λίγο. Αν το είχα γράψει εγώ θα σου άρεσε?  :P

 

 

Κατάλαβες τι προσπαθούμε να πουμε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνουμε ΚΑΝΕΝΑ λάθος.

Οπως λες και μόνος σου, αναφέρεται σε άλλο κόσμο, σε άλλη εποχή. Και είναι γνωστός μέχρι σήμερα επειδή "στην τελική ο άνθρωπος προσπαθούσε να πει 2 πράγματα εν μέσω δικτατορίας και λογοκρισίας".

Και ερχόμαστε στην προηγούμενη παρατήρηση:

 

Κατάλαβες τι προσπαθούμε να πουμε?

 

 

ότι είστε (ποιοί?) άνθρωποι που προσπαθείτε να πείτε 2 πράγματα εν μέσω δικτατορίας και λογοκρισίας?

και ότι γράφετε (ποιοί?) τραγούδια που σε 40 χρόνια τα παιδιά των παιδιών μας θα τα βρίσκουν μίζερα και απαρχαιωμένα, προερχόμενα από μιά εποχή που θα θέλουν να ξεχάσουν?? ??? ???

 

..αν και αυτό είναι το μόνο λογικό συμπέρασμα που βγαίνει από αυτό που απάντησες στον Μενέλαο και σε όσους διαβάζουν, εγώ πιστεύω ότι δεν το εννοούσες έτσι.. ;)

..πείτε λοιπόν και σε μας τους κοινούς θνητούς, ποιό είναι το νόημα των λόγων σας, ω! ημίθεοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνουμε ΚΑΝΕΝΑ λάθος.

Οπως λες και μόνος σου, αναφέρεται σε άλλο κόσμο, σε άλλη εποχή.

 

Εννοώ είναι λάθος να μιλάμε σαν να έγραψε αυτά τα τραγούδια σήμερα. Τότε μιλούσαν για υπαρκτές καταστάσεις. Δε μπορούμε να κατακρίνουμε ένα ποίημα του 15ου αιώνα επειδή μιλάει για πράγματα που σήμερα ακούγονται ξεπερασμένα ή απλοϊκά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..αν και αυτό είναι το μόνο λογικό συμπέρασμα που βγαίνει από αυτό που απάντησες στον Μενέλαο και σε όσους διαβάζουν, εγώ πιστεύω ότι δεν το εννοούσες έτσι.. ;)

 

Το μόνο λογικό συμπέρασμα;

Θα θεωρήσω πως δεν ξύπνησα ακόμα, ήπια κ κανένα ποτό παραπάνω χτες, οπότε η λογική δεν είναι μαζί μου.

 

Ούτε εμένα μ' άρεσε ο Γκαϊφύλλιας.

 

Nαι αλλα καποιοι εχουν γινει μετροσεξουαλ, ξυριζουν και αυτοι τα ποδια τους και

βαζουν κρεμες. Αυτο ειναι εξελιξη που μας δινει ελπιδες για ενα καλυτερο μελλον? :D

Ναι. Είναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου