Προς το περιεχόμενο

SEYMOUR DUNCAN MODEL 59


Προτεινόμενες αναρτήσεις

SEYMOUR DUNCAN MODEL 59

 

λοιπον θελω γνωμες

τον εχετε ακουσει σε neck θέση?

πως θα τον χαρακτηριζατε

 

Σκεφτομαι να τον χτυπήσω

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μισές και βάλε κιθάρες με δύο humbuckers που φορούν SD από το εργοστάσιο έχουν τον 59 για neck και τον JB για bridge. Σε οποιο σχεδόν μαγαζί και να πας θα βρεις καποια κιθάρα που να τυς φοράει... Οπότε δοκιμάζεις και αποφασίζεις. Είναι κλασικότατη επιλογή πάντως.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω οταν εψαχνα για neck μαγνητη ημουν αναμεσα στον 59 και τον jazz....και πηρα τον jazz γιατι μου φαινοταν λιγο πιο καθαρος και οτι "μπουκωνε" λιγοτερο......και φυσικα η συγκριση ηταν στον ιδιο ενισχυτη με 2 ακριβως ιδιες κιθαρε(η μια φορουσε τον 59 και η αλλη τον jazz) με τις ιδιες ακριβως ρυθμισεις, και φυσικα....ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ;D

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω οταν εψαχνα για neck μαγνητη ημουν αναμεσα στον 59 και τον jazz....και πηρα τον jazz γιατι μου φαινοταν λιγο πιο καθαρος και οτι "μπουκωνε" λιγοτερο......και φυσικα η συγκριση ηταν στον ιδιο ενισχυτη με 2 ακριβως ιδιες κιθαρε(η μια φορουσε τον 59 και η αλλη τον jazz) με τις ιδιες ακριβως ρυθμισεις, και φυσικα....ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ;D

 

Ακριβώς,ο jazz(του οποιου κατοχος ειμαι και εγω),ειναι απιστευτα καθαρος μαγνητης.Απο την αλλη, ο 59 εχει τη ''βρωμα'' του,ειναι σκαστος μαγνητης και με πολυ καλη ανταποκριση σε παραμορφωσεις(θυμιζει κατι απο paf).Η παραμορφωση στον jazz ειναι πιο ''μοντερνα'' θα μπορουσα να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τα λεγομενα σας ο 59 ειναι οτι πρεπει για να αντικαταστησει τον μονο που φοραει η suhr σε neck θεση.

 

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιχα τον jazz σε μια les paul μου και εχω τον 59 αυτη τη στιγμη στην ιδια les paul.

 

Ο jazz ειναι ενας παςα πολυ καθαρος μαγνητης, με παρα πολλα πριμα και πολυ σκασιμο, λαμβανοντας υποψη οτι ειναι διπλος, τοσο που σχεδον σου θυμιζει μονοπηνιακο. Ωστοσο δεν μου αρεσε γιατι ηταν τοσο "καθαρος" που μου φαινονταν καπως clinical.

 

O 59 ειναι καπως πιο κοντα σε αυτο που θεωρειται κλασσικος les paul ηχος, βρωμιζει ωραια και δεν εχει τοσο υπερβολικο πριμο οσο ο jazz. Σαν μειονεκτημα του θα ανεφερα το ασθενικο του μπασο το οποιο σε καποιες περιπτωσεις κανει τον μαγνητη να ακουγεται καπως "λασπωμενος" και οχι πολυ defined.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον φορεσαμε προσφατα σε μια στρατ ενος φιλου, βεβαια η κιθαρα αυτη ειναι full custom

διαταξη H/S/H με switches για να δουλευουν οι hums σαν single mode. τεσπα, χαος, τωρα τον ψηνω να βαλουμε, και led.. αλλα αυτο ειναι μια ΑΛΛΗ ΚΙΤΣ ιστορια.

 

Λοιπον εμενα μου αρεσε πολυ ειναι All around μαγνητης. ωραια καθαρα σωστα τονισμενες νοτες, στρογκιλεμενα σολακια με παραμορφωση (εδω μαλλον σας μπερδευω αλλα δεν ξερω να σας κατατοπισω καλητερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου