Προς το περιεχόμενο

Το πιο παρεξηγημένο ψάρι απειλείται με εξαφάνιση...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί να φανώ λίγο κυνικός, αλλά ίσως αυτό είναι μια μορφή εξέλιξης (που δεν κρίνω εάν είναι θετική ή αρνητική). Και τα μαμούθ εξαφανίστηκαν και ο δαίμων της Ταζμανίας αλλά εμείς συνεχίζουμε να υπάρχουμε.

 

+1

ο καρχαρίας και ο κροκοδείλος είναι από τα αρχαιότερα είδη, νομίζω απ την εποχή τον δεινοσαύρων. Μήπως είναι η ώρα τους να την κάνουν με ελαφρά από τον πλανήτη μας (των ανθρώπων?)?.  :P

 

Τα παραπάνω τα γράφω μεταξύ σοβαρού, αστείου και ειρωνείας και ο λόγος είναι οι "οικολόγοι" που απ την μια μάχονται για να μην επηρεάζουν οι άνθρωποι τον πλανήτη και απ την άλλοι το κάνουν οι ίδιοι συνέχεια με τις πράξεις τους. Μήπως θα έπρεπε να αφήσουμε τον πλανήτη να εξελιχθεί, ακόμα και αν σημαίνει αυτό απώλειες σε κάποια είδη και να βρει τις ισορροπίες του? 

I am chasomeritus and Goal Keeper

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα έχετε παρεξηγήσει λίγο εσείς οι ...κυνικοί φιλόσοφοι. Είναι άλλο πράγμα να εξαφανίζεται σταδιακά ένα είδος μέσα σε διάστημα δεκάδων/εκατοντάδων χιλιάδων ετών επειδή δεν προσαρμόστηκε στις περιβαλλοντικές συνθήκες, επειδή είχε δυσκολία στην αναπαραγωγή ή επειδή ήταν εύκολη λεία και άλλο πράγμα να εξαφανίζεται μέσα σε λίγες δεκαετίες εξαιτίας της ρύπανσης και του ανεξέλεγκτου κυνηγιού το οποίο δεν καλύπτει καμία άμεση ανάγκη του είδους μας.

 

Υπενθυμίζω ότι υπάρχουν δεκάδες είδη ζώων που απειλούνται με άμεση εξαφάνιση μόνο και μόνο επειδή τα κυνηγούν κάποιοι κάφροι για να φτιάχνουν αφροδισιακή σκόνη από το κέρατό τους, μεζέδες από τα πτερύγιά τους κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και συμφωνώ στο ότι δεν πρέπει να συγχέουμε την φυσική επιλογή με τη δράση του ανθρώπου, παρόλα αυτά να σημειώσω ότι η εξαφάνιση διαφόρων ειδών του πλανήτη εξαιτίας της δράσης του ανθρώπου, δεν είναι τωρινό φαινόμενο, αλλά συμβαδίζει με την εποχή εμφάνισης και δράσης του homo sapiens και για λόγους που δεν είχαν πάντα να κάνουν με την κάλυψη άμεσων αναγκών του (επίδειξη, σπορ, χάσιμο χρόνου, τροφή...) όπως διάφορες μελέτες έχουν δείξει.

Παραδείγματα αποτελούν πάρα πολλά ζώα, από τα μαμούθ της Ευρώπης, ως και τα γιγαντόρνιθα της Αυστραλίας.

 

Α... και να ξαναπώ, ότι δεν πρέπει να σχετίζεται, τουλάχιστον σε τέτοιο βαθμό η ανθρώπινη δραστηριότητα, με τη φυσική επιλογή.

 

 

Πάντως σύμφωνα με μια από τις τέσσερις οικολογικές αρχές του Barry Commonder, η φύση ξέρει καλύτερα, οπότε ό,τι και να κάνει ο άνθρωπος, το δρόμο θα τον βρει. Το πολύ πολύ να το αφανίσει και να τον αντικαταστήσει σταδιακά, όπως έκανε, αλλά και κάνει με τόσα και τόσα άλλα είδη.

 

 

 

 

Επίσης στο συγκεκριμένο, πρόσφατα έβλεπα ένα ντοκυμαντερ, που ενώ έλεγε για την εξαφάνιση του λευκού και του ταύρου, ταυτόχρονα έκανε λόγο και για άλλα είδη καρχαρία που επικρατούν και αναπτύσσονται ταχέως, καταλαμβάνοντας τον "κενό χώρο". Είπαμε η φύση ότι και να της κάνεις, την ισορροπία της θα τη βρει  :)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ με τον από πάνω boukas

 

αν υπήρχαν δεινόσαυροι θα (συν)υπήρχε και ο άνθρωπος ?

 

 

@spy κράτα τους χαρακτηρισμούς για την πάρτι σου  ;)

I am chasomeritus and Goal Keeper

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες το καλοκαίρι που πέρασε είχα την τύχη να ταξιδέψω σε ένα μακρυνό μέρος όπου κατάφερα σε καθημερινή βάση αναγκαστηκά να κολυμπάω με καρχαρίες. Όχι δεν είναι μουσι, η διαφορά είναι οτι που κολυμπούσα ήταν ο μεγαλύτερος το πολύ μέχρι ένα μέτρο με τον οποίο ήμουν απο μακρυά και αγαπημένοι.

 

Πραγματικά υπέροχα ζώα και πιστέψτε με πολύ τρομακτικά ακόμα και σε πολύ μικρά μεγέθη. Οι ντόπιοι του ξενοδοχείου τα ταΐζαν συχνά για να κορέσουν την πείνα τους ή τουλάχιστον έτσι μας είπαν κάτι που πιστεύω οτι είναι μούσι γιατί δεν μιλάμε για ένα δύο κατοικίδια αλλά για αριθμό αξιοσημείωτο.

 

Στις ίδιες θάλασσες ήμουν τυχερός και είδα σαλάχι όπου το κορμί του ήταν σαν Marshall 4*12 1936Β ενώ η ουρά είχε μήκος Fender strat, μιας και είναι μουσικό φόρουμ το Noiz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ως και τα γιγαντόρνιθα της Αυστραλίας.

Κοινώς Ντοντο

 

Το πολύ πολύ να το αφανίσει και να τον αντικαταστήσει σταδιακά, όπως έκανε, αλλά και κάνει με τόσα και τόσα άλλα είδη.

Είπαμε η φύση ότι και να της κάνεις, την ισορροπία της θα τη βρει  :)

Αλήθεια, εγώ σιχαίνομαι, (δεν ξέρω γιατί) τα βατράχια. Πρίν κανα 2 μήνες βρήκα ένα (μεγάλο) στο κήπο μου και του σβούριξα μια περιποιημένη κλωτσιά να πάει από εκεί που ήρθε...

Τη περασμένη εβδομάδα διάβασα ότι σε ένα εξωτικό δάσος ανακάλυψαν ένα νέο είδος βάτραχου με δόντια. Από τότε έχει γίνει ο εφιάλτης μου...ξέρω ότι η φύση με εκδικείται και θα μου γεμίσει το κήπο με τέτοια...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και αυτά τα βατράχια που σε κατουράνε και τυφλώνεσαι, αυτά είναι πιό επικίνδυνα. Αν παίζεις όμως πανκ φεύγουν.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και συμφωνώ στο ότι δεν πρέπει να συγχέουμε την φυσική επιλογή με τη δράση του ανθρώπου, παρόλα αυτά να σημειώσω ότι η εξαφάνιση διαφόρων ειδών του πλανήτη εξαιτίας της δράσης του ανθρώπου, δεν είναι τωρινό φαινόμενο, αλλά συμβαδίζει με την εποχή εμφάνισης και δράσης του homo sapiens και για λόγους που δεν είχαν πάντα να κάνουν με την κάλυψη άμεσων αναγκών του (επίδειξη, σπορ, χάσιμο χρόνου, τροφή...) όπως διάφορες μελέτες έχουν δείξει.

Το τωρινό φαινόμενο είναι η δυνατότητα να σκοτώνονται ζώα εύκολα και μαζικά. Οπότε και δεν ισορροπεί η φύση εύκολα.

 

Πάντως σύμφωνα με μια από τις τέσσερις οικολογικές αρχές του Barry Commonder, η φύση ξέρει καλύτερα, οπότε ό,τι και να κάνει ο άνθρωπος, το δρόμο θα τον βρει. Το πολύ πολύ να το αφανίσει και να τον αντικαταστήσει σταδιακά, όπως έκανε, αλλά και κάνει με τόσα και τόσα άλλα είδη.

Μπορεί όμως να έρθει η ισορροπία σε μια άλλη σταθερή κατάσταση όπου πχ κάποιο άλλο είδος υπερισχύει, δημιουργώντας άλλα προβλήματα στην τροφική αλυσίδα, ή απρόβλεπτες καταστάσεις.

Ναι μεν η φύση πάντα έρχεται σε ισορροπία αλλά μας ενδιαφέρει ποια ισορροπία θα είναι αυτή. Και ενώ πάντα υπάρχει η νοοτροπία του αφήνω τα πράγματα να πάρουν το δρόμο τους, έχει πλέον φανεί πως στις περισσότερες περιπτώσεις όπου τα προβλήματα είναι ανθρωπογενούς φύσεως, απαιτείται ο περιορισμός της δραστηριότητάς μας και η προστασία οτιδήποτε είναι αυτό που απειλείται.

(Παράδειγμα αντίστοιχο η κατάσταση στο περιβάλλον, που σίγουρα θα έρθει μια ισορροπία στη φύση με την κλιματική αλλαγή, αλλά η αντίδραση που θα προκύψει δεν είναι επακριβώς γνωστή, με αποτέλεσμα να υπάρχουν θεωρίες για μια ήπια αύξηση της θερμοκρασίας και δυνατότητα προσαρμογής ή ακόμα και για ραγδαίες εξελίξεις μόλις προσπερασθεί ένα όριο, με ακραία φαινόμενα.)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θεωρώ πως το έχουμε παρακάνει... Δεν μιλάω για κάτι συγκεκριμένο αλλά γενικά νομίζω πως η κατάσταση του περιβάλλοντος, της πανίδας και της χλωρίδας τα τελευταία 60 χρόνια έχει πάθει τέτοιες βλάβες που έχουν προκληθεί από τον άνθρωπο όσο δεν έχουν γίνει τα προηγούμενα 1000 χρόνια... Και γενικά το θέμα της οικολογίας το έχουμε γράψει λίγο στα παλιά μας τα παπούτσια σε μεγάλο ποσοστό της κοινωνίας... Δεν λέω ρε παιδί μου να γίνουμε όλοι ακτιβιστές αλλά ας πούμε το να πηγαίνουμε την εφημερίδα πχ στην ανακύκλωση δεν είναι και δύσκολο πράγμα... Γιατί τώρα οι καρχαρίες, αύριο οι κότες και το χοιρινό... ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΩΣ ΘΑ ΤΡΩΣ ΣΟΥΒΛΑΚΙ ΚΥΡΙΕ ΕΛΛΗΝΑΡΑ???

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΩΣ ΘΑ ΤΡΩΣ ΣΟΥΒΛΑΚΙ ΚΥΡΙΕ ΕΛΛΗΝΑΡΑ???

Θα φτιάξουμε απο αρνί και απο μοσχάρι... Σιγά το πρόβλημα...  :P

 

Τώρα, σοβαρά, τα πράγματα είναι, όπως πάντα και για όλους εκτώς των marketeers της παρέας (*αχεμ*) στη μέση. Ναι, οι άνθρωποι ψιλομαμούν τον κόσμο, αλλά ναι η φύση θα εκδικηθεί τελικά... Μου θυμίζει το κλασσικό "Πάειτοσπίτιμου... μπου χου χου... Μου το πήρε ο χείμαρος... Πουείναιτοκράτος;" και ο τύπος έχει μπαζόσει ρυάκι για να το φτιάξει... Πράτουμε και μετά πληρώνουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου