Προς το περιεχόμενο

Synth για symphonic-gothic metal.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστω αν και δεν το βλεπω για triton εκτος αν βρω το clasic σε καμια καλη τιμη....anyway...ψαχνοντας και βλεποντας!!Ετσι κι αλλιως τον επομενο μηνα θα το αγορασω οποτε θα συνεχισω την αναζητηση μου μεχρι τελους οσπου να βρω το οργανο που μου ταιριαζει. Μεχρι τοτε ολες οι γνωμες και οι αποψεις ειναι ευπροσδεκτες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως το ποιο φτηνό synth με πλήρες κλαβιέ και μηχανή triton είναι αυτό

 

http://www.thomann.de/gr/korg_x50.htm

 

Έχει (πολύ) μέτριο κλαβιέ, δεν έχει sampler αλλά για αρχή είναι μια χαρά και είναι και πολύ ελαφρύ για τις μετακινήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε καλύτερα ένα μεταχειρισμένο triton studio (όχι classic!) ή triton extreme. Πουλιούνται πολλά στο noiz. Θα έχεις τον ήχο που ψάχνεις και πάρα πολλούς έτοιμους ήχους καθώς και δυνατότητα να κατεβάζεις άπειρους ήχους από το Internet... Και μπορείς να φτιάξεις και δικούς σου ήχους (καλύτερα βέβαια να μην ασχοληθείς με αυτό εξαρχής αλλά όταν έχεις μάθει τον "τρόπο σκέψης" του synth).

Αν πάρεις κάτι από αυτά που αναφέρεις φοβάμαι ότι σε 6 μήνες-1 χρόνο θα ξαναψάχνεσαι...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα ειναι οτι δεν εχω τοσα χρηματα....το triton studio το βρισκω στην καλυτερη γυρω στα 1500 ευρω. Εκτος του οτι δεν μπορω να τα διαθεσω τα θεωρω πολλα για πρωτο οργανο.....πιστευω καλυτερα να παρω κατι πιο προσιτο και μετα να παω σε πιο "βαρβατο" (!) μηχανημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα ειναι οτι δεν εχω τοσα χρηματα....το triton studio το βρισκω στην καλυτερη γυρω στα 1500 ευρω. Εκτος του οτι δεν μπορω να τα διαθεσω τα θεωρω πολλα για πρωτο οργανο.....πιστευω καλυτερα να παρω κατι πιο προσιτο και μετα να παω σε πιο "βαρβατο" (!) μηχανημα.

 

 

Έχω δει να πουλιούνται και studio και extreme με περίπου 1000€... ΤΩΡΑ αν δεις στις αγγελίες του noiz πουλιέται ένα triton studio με 1150€ και ένα triton classic με 800€...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΩΡΑ αν δεις στις αγγελίες του noiz πουλιέται ένα triton studio με 1150€ και ένα triton classic με 800€...

 

Ναι τις ειδα τις αγγελιες και μαλλον καπου εκει θα κινηθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου γνωμη είναι οτι με το Tr θα είσαι υπερευχαριστημενος για πολλα χρονια και δε θα δεις διακριτες διαφορες συντομα σε σχεση με τα extreme, studio ή classic.

 

Εγω για παραδειγμα μεχρι και περσι επαιζα με ενα triton le 61 σε αρκετα μεγαλες συναυλιες (πχ rockwave 2007) και στη δουλεια, ακόμα και στο θεατρο (τουλαχιστον στην αρχη). Και ο λόγος που το αντικατεστησα είναι επειδη μετα τα συνεχομενα live των τελευταιων χρονων πλεον δε λειτουργει σωστα. Αν δουλευε θα το χρησιμοποιουσα σε πολλες δουλειες ακομα.

 

Το Tr, θα το μαθεις σχετικα γρηγορα, μπορεις να φτιαξεις οποιον ήχο φανταστεις (καναμε ολοκληρο αφιερωμα Pink Floyd με ενα triton le για ολους τους ηχους).

 

Αν λοιπον νομιζεις οτι σε συμφερει περισσοτερο αυτο, προτεινω να μην υπερβαλλεις ακόμα με καποιο μεγαλυτερο μηχανημα. Αν παλι εχεις τη δυνατότητα για κατι καλυτερο που θα σου μεινει είναι δική σου επιλογη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε λοιπόν, η δική μου γνώμη, είναι ότι δεν υπάρχει σύνθι κατάλληλο για γκόθικ κτλ... Υπάρχει μόνο το σύνθι. Εξάλου φίλε μου το xtreme και το tr οι σκυλάδες το'χουν φάει με το κουτάλι. Άρα αν το xtreme ή το Tr ή το τάδε, είναι το ίδιο καλό για μέταλ-γκόθικ αλλά και για σκυλάδικο, τότε μάλλον δεν είναι καλό για τίποτα σκέτο, αλλά και καλό για όλα. Το πιό καλό, άμα θες και την γνώμη μου, είναι ένα laptop στα 400 ευρώ, με ένα midi κλαβιέ στα 100-150, με μιά καρτούλα usb 100-150 ευρώπουλα και τίγκα μέσα στο vst instrument και μάλιστα σε freeware. Μήπως δηλαδή ξέρει κανείς πιό είναι το κατάληλο σύνθι και για ρεμπέτικα ή για χριστουγεννιάτικα?

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαπι με 400 ευρω, κλαβιε με 100 και καρτα με 100 εχεις το καταλληλο συστημα για να μη βγεις ποτε σε λαιβ εκτος σπιτιου :P

 

Κατα τ'αλλα εχεις εν μερει δίκιο, αλλα ίσως αν το δουμε απο την αλλη πλευρα. Οτι δηλαδη με τα περισσοτερα συνθς μπορεις να κανεις πολυ αξιοπρεπη δουλεια. Με λαπτοπ των 400 παντως δε θα το ρισκαρα ποτε.

 

Συνθ για ρεμπετικο δεν υπαρχει :P Αν βρεθει κανα αλανι με τη σωστη αντιληψη και των δυο πλευρων και με "κοχονες" και το χωσει, θα μπορουμε να τον μιμηθουμε μετα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου