Προς το περιεχόμενο

Synth για symphonic-gothic metal.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το triton LE είναι μία ελαφρύτερη (και πεταμένη όπως αποδεικνύεται) έκδοση του classic... Και ένα triton classic, studio, ή extreme δε χαλάει μετά από κάποιες συναυλίες όπως το LE... Και το TR την ίδια μηχανή σύνθεσης έχει (με λιγότερες όμως δυνατότητες και χειρότερο κλαβιέ) οπότε γιατί το παραπληροφορείτε το παλικάρι???

Όντως δεν υπάρχει κατάλληλο σύνθι για συγκεκριμένο είδος μουσικής ΟΜΩΣ υπάρχει κάποιο που είναι ΠΙΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ...

Όσο για φτηνιάρικο laptop και σπασμένα vst σύνθια εκτός από την μετριότητα και την πλαστικούρα του ήχου δεν κάνουν για Live λόγω κολλημάτων που μπορείς να φας...

Τέλος το ότι οι σκύλοι χρησιμοποιούν Korg δεν είναι επιχείρημα διότι χρησιμοποιούν επίσης και Roland, Yamaha και οι πιο "ψαγμένοι" (για να πουλήσουν μούρη διότι παραμένουν άσχετοι με τη φιλοσοφία του οργάνου) χρησιμοποιούν και kurzweil...

Εγώ έχοντας ασχοληθεί με όλες τις παραπάνω "μάρκες" και έχοντας παίξει metal, προτείνω ανεπιφύλακτα για το είδος με το οποίο θέλεις να ασχοληθείς Korg...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συγγνωμη που παραπληροφορουμε το παλικαρι, αλλα εχουν μεινει μερικά Le και Tr σε στοκ στην αποθηκη μου και δεν ξερω πως να τα πουλησω.

 

Και δε λες οτι χαλασε μετα απο "καποιες συναυλιες" το δικο μου, γιατι μιλαμε για 7-8 χρονια με μεσο ορο 100 live το χρονο (που εφτασαν και τα 200+ περσι και τα φτυσε). Και οχι σε ενα μαγαζι στημενο, αλλα σε ταξιδια με ολα τα ΜΜΜ, με κιθαρες απο πανω, με ενισχυτες απο διπλα, μεσα σε λεωφορεια μαζι με τα ταπερ της γιαγιας κτλ κτλ.

 

Αυτα και επιτελους ας σταματήσει καποτε η ξερολιαση. Τη γνωμη μας λεμε μεσα απο την οποια εμπειρια μας με συγκεκριμενα οργανα, και με βαση το τι θεωρουμε συμφερον για τον καθενα. Χαιρω πολυ οτι το εξτριμ είναι καλυτερο απο το le. Συμφερει ομως το φιλο να δωσει ενα χιλιαρικο παραπανω για δυνατοτητες που δε θα χρειαστει τα επομενα 5 χρονια?

 

Ακου παραπληροφορουμε, που ζεις πια?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη που παραπληροφορουμε το παλικαρι, αλλα εχουν μεινει μερικά Le και Tr σε στοκ στην αποθηκη μου και δεν ξερω πως να τα πουλησω.

 

Και δε λες οτι χαλασε μετα απο "καποιες συναυλιες" το δικο μου, γιατι μιλαμε για 7-8 χρονια με μεσο ορο 100 live το χρονο (που εφτασαν και τα 200+ περσι και τα φτυσε). Και οχι σε ενα μαγαζι στημενο, αλλα σε ταξιδια με ολα τα ΜΜΜ, με κιθαρες απο πανω, με ενισχυτες απο διπλα, μεσα σε λεωφορεια μαζι με τα ταπερ της γιαγιας κτλ κτλ.

 

Αυτα και επιτελους ας σταματήσει καποτε η ξερολιαση. Τη γνωμη μας λεμε μεσα απο την οποια εμπειρια μας με συγκεκριμενα οργανα, και με βαση το τι θεωρουμε συμφερον για τον καθενα. Χαιρω πολυ οτι το εξτριμ είναι καλυτερο απο το le. Συμφερει ομως το φιλο να δωσει ενα χιλιαρικο παραπανω για δυνατοτητες που δε θα χρειαστει τα επομενα 5 χρονια?

 

Ακου παραπληροφορουμε, που ζεις πια?

 

 

 

Τι να κάνουμε που το δικό μου studio δεν έχει ιδρώσει στα 7 χρόνια που το έχω όπου κι αν πήγε ενώ το LE του συμπαίκτη μου τα 'φτυσε κι αυτό (τι σύμπτωση!!!)

Όσο για το είδος που θέλει να ασχοληθεί ο φίλος που ξεκίνησε το θέμα, το le ούτε για τους πρώτους 5 μήνες δε θα του φτάσει... Αν τον συμβουλεύεις λοιπόν να πάρει triton LE εκθειάζοντάς το τόσο πολύ τότε ναι φίλε μου παραπληφορείς κάποιον που θα κλαίει τα λεφτά του από τη δική σου γνώμη...

Τη γνώμη μου λοιπόν λέω κι εγώ μέσα από τη δική μου εμπειρία κι εσύ τη βαφτίζεις ξερολίαση... Και άλλο ένα χιλιάρικο παραπάνω κι άλλο ένα 500άρικο γιατί για τέτοια διαφορά μιλάμε και πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο... 

 

 

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως το M3 Xpanded θα ήταν καλύτερο για το είδος μουσικής που θέλει ο φίλος; Όσο να 'ναι, πιο καινούργιο είναι, πιο φρέσκους ήχους έχει, και πιο ποιοτικό από τα μέλη της σειράς Triton.

 

Δεν ξέρω μόνο σε ποιο επίπεδο είναι το budget σου. Υπάρχει σαφώς μεγάλη διαφορά σρτην τιμή ενός μεταχειρισμένου LE, TR ή Studio σε σχέση με το καινούργιο Μ3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Peace dudes!!! Ρε παιδια μην σφαζεστε!! Εχω μια απορια...τα Roland γιατι τα εχετε τοσο του πεταματου?? Απλα γουσταρετε περισσοτερο Korg ή μηπως καπου βρωμαει η δουλεια....(εννοω σε θεμα ποιοτητας).

 

Δεν ξέρω μόνο σε ποιο επίπεδο είναι το budget σου. Υπάρχει σαφώς μεγάλη διαφορά σρτην τιμή ενός μεταχειρισμένου LE, TR ή Studio σε σχέση με το καινούργιο Μ3.

 

Αχχχχ και να χα τα λεφτα και τις γνωσεις για το Μ3.........!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Peace dudes!!! Ρε παιδια μην σφαζεστε!! Εχω μια απορια...τα Roland γιατι τα εχετε τοσο του πεταματου?? Απλα γουσταρετε περισσοτερο Korg ή μηπως καπου βρωμαει η δουλεια....(εννοω σε θεμα ποιοτητας).

 

Αχχχχ και να χα τα λεφτα και τις γνωσεις για το Μ3.........!!!!

 

 

Ε όχι και του πεταμάτου τα roland... Απλά για το συγκεκριμένο είδος είναι πιο εύκολα και πιο ταιριαστά τα korg... Έχω ένα JV2080 που δε το δίνω με τίποτα... 

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεφτά καλό θα ήταν να τα έχεις, οι γνώσεις όμως δεν έχουν σχέση. Ότι πακέτο θα φας για να μάθεις το Le το ίδιο θα φας και για το M3. Απλά στο Le δε θα μάθεις ποτέ πως ακούγονται 4-5 εφέ ταυτόχρονα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως το M3 Xpanded θα ήταν καλύτερο για το είδος μουσικής που θέλει ο φίλος; Όσο να 'ναι, πιο καινούργιο είναι, πιο φρέσκους ήχους έχει, και πιο ποιοτικό από τα μέλη της σειράς Triton.

 

Δεν ξέρω μόνο σε ποιο επίπεδο είναι το budget σου. Υπάρχει σαφώς μεγάλη διαφορά σρτην τιμή ενός μεταχειρισμένου LE, TR ή Studio σε σχέση με το καινούργιο Μ3.

 

Παιδια οχι οτι το Μ3 δν ειναι οργαναρα, αλλα πιστεψτε με...για μεταλ δεν κανει. (δηλ κανει αφου μπορεις να προγραμματισεις τα παντα ΑΝ εχεις χρονο)αλλα τα presets μεχρι κ του expanded ειναι ακρως ακαταλληλα για μεταλ. Θελουν απειρες ωρες φτιαξιμο μαζι κ με τα εφφε. Ειδα και επαθα να φτιαξω ενα σωστο preset χορωδιας, sweep synth, fast + slow strings. Για να μη πω οτι ολη η bank με τις πλατες , ενω θα ηταν super για hip-hop-rnb, ειναι τερμα αχρηστη για το συγκεκριμενο ειδος. Βεβαια το οργανο φυσαει για contemporary music και για stage performance. και γιαυτο το κραταω. Για μεταλ, πηρα ενα trinity rack κ βρηκα την υγεια μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, αν βάλουμε στην εξίσωση και τα synthesizers της Roland, υπάρχουν αρκετά αξιόλογοι υποψήφιοι σε αυτόν τον τομέα. Υπάρχει το παλιό καλό Fantom-X, με την πληθώρα καλής βιβλιοθήκης ήχων και επεκτάσεων SRX, αλλά και σε μορφή rack το Fantom-XR, για τυχόν περιορισμένο budget. Υπάρχει βέβαια και το Fantom-G, αλλά εκεί πλέον ξεφεύγουμε σε τιμή και πολυπλοκότητα, και δεν ξέρω αν ο φίλος είναι διατεθειμένος να μάθει ένα πολύ ποιοτικό μεν workstation, αλλά με πολλές δυνατότητες που ξεφεύγουν μακράν από ένα πολύ καλό synthesizer, και που δεν ξέρω αν τις χρειάζεται.

Εγώ πάντως το Fantom-G έχω, είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι κατάλληλο για το είδος μουσικής που ζητάει ο φίλος. Χορωδίες π.χ. έτοιμες δε θα βρεις της προκοπής. Εγώ έβαλα δικά μου δείγματα. Σε ορχηστρικούς ήχους, ιδίως έγχορδα, εννοείται ότι φυσάει, όπως παραδοσιακά σχεδόν όλα τα Roland. Θα βρεις επίσης πολύ καλά pads, leads κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου