Προς το περιεχόμενο

Synthesizers: Βασικές έννοιες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,είμαι καινούργιος στο χώρο:oops: Παίζω χρόνια πιάνο και ειπα να ασχοληθώ αυτο τον καιρό με κανενα συνθ.(korg) μιας και ψάχνομαι με σκυλέ & οτι συνχρονο.Λοιπον, θα ήθελα να μου εξηγήσετε καποιες βασικές εννοιες (αν δεν σας κάνει κόπο βέβαια),οπως:

Performance Controller,Workstation,Entertainment keyboard,Arpeggiator,Oschillator,Polyphony,Sequencer,Equalizer

 

Αυτα τα λίγα ( :P ) .Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Performance Controller - Η εννοια ειναι λιγο γενικη...ειναι ενας controller, ητε keyboard ητε κονσολα με το οποιο μπορουμε να "οδηγησουμε" καποιο plug in ή καποιο synth rack σε κατασταση live.

 

Workstation - Ειναι ενα synth στο οποιο μπορουμε να αρχισουμε και να ολοκληρωσουμε ενα τραγουδι, δηλαδη να διαλεξουμε και να γραψουμε οργανα, να βαλουμε εφε,να μιξαρουμε κτλ.

 

Entertainment keyboard - Παλι γενικη εννοια... Ειναι ενα keyboard με το οποιο μπορουμε να διασκεδασουμε εμεις ή να διασκεδασουμε αλλους αρα ειναι ενα "αρμονιο"..... τα γραφω οσο πιο απλα μπορω....

 

Arpeggiator - Με αυτο μπορουμε να παιξουμε πχ ενα ακορντο και να το ακουσουμε αρπισμα ...

 

Oschillator - Στα synths ειναι η "βαση" απο την οποια μπορουμε να φτιαξουμε ηχους...

 

Polyphony - Στο πιανο εαν μπορουσαμε να πατησουμε μαζι ολα τα πληκτρα,θα τα ακουγαμε ολα....πολυφωνια ειναι ποσες νοτες μαζι μπορουν να παιχτουν απο εαν synth.

 

Sequencer - Σ'αυτο μπορουμε να γραψουμε τραγουδια. Το περιεχουν τα workstations.

 

Equalizer - Με αυτο μπορουμε να προσθεσουμε μπασες, πριμες και με μεσαιες συχνοτητες σε εναν ηχο.

 

Τα εγραψα οσο πιο απλα μπορουσα και επλιζω να σε βοηθησα και οχι να σε μπερδεψα.... :)

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση και από μένα' date=' τί εννοούμε με τον όρο "slur"?[/quote']

Slur= Το σημείο σύζευξης μουσικών φθόγγων. Συμβολίζεται με μια καμπύλη γραμμή που ενώνει πολλά φθογγόσημα σε κάποια μέρη της παρτιτούρας, δηλώνoντας, πως πρέπει να παιχτούν ή να ερμηνευτούν legato.

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δεις στη wikipedia το:

http://en.wikipedia.org/wiki/Frequency_modulation_synthesis

Περισσότερα δεν γνωρίζω, μια που είμαι κάτοχος ενός απλού PSR YAMAHA και πολλά πολλά δεν κάνει.

Ίσως κάποιος ειδικός;

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FM είναι τρόπος σύνθεσης ήχων. Τέτοια τεχνολογία χρησιμοποιούσε το DX-7 Yamaha (από τα πιο δημοφιλή τότε).

Για περισσότερα μπορείς να δείς και εδώ: http://www.sfu.ca/~truax/fmtut.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει διαβασει κανεις ολοκληρο manual της Korg στα Αγγλικα? δεν ειναι και τοσο ευκολο για τον καθενα να κατανοησει εκατονταδες σελιδες.Γενικα οταν γινονται ερωτησεις ολοι παραπεμπουν στο manual.Δεν το λεω για σενα.Απλα το εχω αντιμετωπισει και γω αυτο το προβλημα και με εχουν παραπεμψει εκει.Τελικα υπαρχουν manual στα ελληνικα? ψαχνω για korg Le.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου