Προς το περιεχόμενο

Ψαχνω Λαμπατο ενισχυτη 15Watt μεχρι 400euro


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι της αίσθησης ότι όλα αυτά τα ενισχυτάκια (κάτω από 15 W) είναι για να ηχογραφείς και όχι για να παίζεις (φυσιολογικά) και με άλλους ανθρώπους.

Είμαι απόλυτα σύμφωνος, αλλά με λίγα βατ παραπάνω, δηλαδή 25-30W λάμπα, είναι υπερπλήρης.

Ας μην ξεχνάμε βέβαίος βεβαίος, οτι ο ενισχυτής στο stage είναι το monitor του κιθαρίστα. Άν εκείνος ακούει, τότε όλα ΟΚ. Οι υπόλοιποι μουσικοί, απο τα μόνιτόρ τους και το κοινό με μικρόφωνο στην κονσόλα. Σωστά?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το πρόβλημα πιστεύω είναι (π.χ.) να ακούει ο μπασίστας ΤΙ παίζεις την ώρα που κοπανάει και ο drummer ταυτόχρονα.  :)

 

Είμαι της αίσθησης ότι όλα αυτά τα ενισχυτάκια (κάτω από 15 W) είναι για να ηχογραφείς και όχι για να παίζεις (φυσιολογικά) και με άλλους ανθρώπους.

 

Παίζω συχνά με ενισχυτή που βγάζει γύρω στα 10 βατ, με την ένταση κάπου στο 4-5, και δεν είχα ποτέ πρόβλημα να ακούω τον εαυτό μου ή να με ακούνε οι άλλοι. Με 2Χ12 καμπίνα πάντως...  ;)

 

Συμφωνώ με τον Γουλιέλμο για τα monitors.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παίζω συχνά με ενισχυτή που βγάζει γύρω στα 10 βατ, με την ένταση κάπου στο 4-5, και δεν είχα ποτέ πρόβλημα να ακούω τον εαυτό μου ή να με ακούνε οι άλλοι. Με 2Χ12 καμπίνα πάντως...  ;)

 

Συμφωνώ με τον Γουλιέλμο για τα monitors.

 

Σαφώς.  :)

Ισως δεν εκφράστηκα σωστά.

Αναφερόμουν βασικά στα διάφορα budget combo στα 5W και τα ανάλογα bundles κεφαλάκι/καμπίνα (περιλαμβανομένου και του vox). Με το συγκεκριμένο VOX bundle μπορείς να εκματαλλευτείς δυναμικές, χρωματισμό κλπ μέχρι το "3-4". Σε αυτή τη ρύθμιση, πρόβα (τουλάχιστον έτσι όπως την αντιλαμβάνομαι εγώ) δεν βγάζεις.

 

Το παραπάνω το λέω έχοντας (σε καθημερινή χρήση) το εν λόγω VOX bundle, έναν champion 600 σε 1Χ12 και έχοντας παίξει μια φορά με το ΗΒ GA5 (σε combo).

 

Σαφώς και μια λίγο πιο αξιοπρεπής (και ισχυρή) κεφαλή σε καμπίνα 2Χ12 μπορεί να σε βγάλει πιο εύκολα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα! :-*

1)μικρο ενισχυτη γυρω στα 15Watt

2)αξιοπρεπες καθαρο καναλι 

3)οσο τον δυνατοτερο ελαφρυς

4)μεχρι 400euro

 

ΥΓ ΟΧΙ FENDER ;D

 

Βγάλε το logo και είσαι έτοιμος νομίζω.....  ;D

http://www.dv247.com/guitars/fender-pro-junior-tube-guitar-amp-combo--35445

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε bluezlick αν επιτρεπεται γιατι οχι fender?

Εχει ενδιαφερον να ακουσω το λογο για τον οποιο καποιος που ενδιαφερεται για ενισχυτη μονο με καλα καθαρα τους αποκλειει.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω αυτον τον LANEY LC15/110N http://www.thomann.de/gr/laney_lc15110.htm που λες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το καθαρο του καναλι και αξιζει τα χρηματα του

any way αν θες να τον ακουσεις και δεν το εχεις κανει ακομη.περνα απτο σπιτι ενα απογευμα με την τελε σου και οτι αλλο πεταλακι θες και τον βλεπεις

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον τα 15w δεν θα σε φτασουν σε live ανετα η ανεβα σε χρηματα και παρε κατι στα 30w η με αυτα τα χρηματα παρε τον kustom  defender του οποιου ειμαι ευτυχης κατοχος και στον προτεινω με κλειστα ματια,ειναι βεβαια 50w αλλα θα παιζεις ανετα σε live χωρις μικροφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε bluezlick αν επιτρεπεται γιατι οχι fender?

Εχει ενδιαφερον να ακουσω το λογο για τον οποιο καποιος που ενδιαφερεται για ενισχυτη μονο με καλα καθαρα τους αποκλειει.

 

+1000

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φιλε bluezlick αν επιτρεπεται γιατι οχι fender?

Εχει ενδιαφερον να ακουσω το λογο για τον οποιο καποιος που ενδιαφερεται για ενισχυτη μονο με καλα καθαρα τους αποκλειει.

 

Μάλλον έχει χάσει κάποιο στοίχημα.  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε bluezlick αν επιτρεπεται γιατι οχι fender?

Εχει ενδιαφερον να ακουσω το λογο για τον οποιο καποιος που ενδιαφερεται για ενισχυτη μονο με καλα καθαρα τους αποκλειει.

γιατι ποτε με Fender ενισχυτη δεν εχω καταφερει να βγαλω τον ηχο που θελω! ολο κατι μου φταιει......

εδω σε ενα Live προς την μεση σταματισα εκλεισα ενα twin κ καρφωσα την κιθαρα σε ενα τραντζιστορ marshall....  8)

 

εχω αυτον τον LANEY LC15/110N http://www.thomann.de/gr/laney_lc15110.htm που λες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το καθαρο του καναλι και αξιζει τα χρηματα του

any way αν θες να τον ακουσεις και δεν το εχεις κανει ακομη.περνα απτο σπιτι ενα απογευμα με την τελε σου και οτι αλλο πεταλακι θες και τον βλεπεις

ευχαριστω πολυ φιλε μου!

πες μου οτι εισαι κ απο σαλονικα?

 

ευχαριστω πολυ τις προτασεις σας Guyz

στα stage που παιζω εχω παιξει με τον 50αρι μου στο 3 χωρις μικροφωνο!

κ επειδη μερικες φορες το κουβαλιμα ειναι δυσκολο(δεν εχω κ τουτου) θελω να ειναι οσο το δυνατοτερο πουπουλο!

οσο αφορα το καθαρο μου ειπα ε αμα βρωμισει κ λιγουλακι δεν θα χαλαστω θα ρυθμιζω λιγο διαφορετικα τα drive Μου κ θα ειμαι οκ! μην ειμαστε κ πλεονεκτες! :P

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου