Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής για heavy/death (Randall RG50TC - Tiny Terror - άλλοι?)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν το master volume είναι τέρμα αλλά το volume του καναλιού είναι χαμηλά, δεν πετυχαίνει κανείς (1) το overdrive της λάμπας, τουλάχιστον μερικώς,  και (2) "ελέγξιμες" εντάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν το master volume είναι τέρμα αλλά το volume του καναλιού είναι χαμηλά, δεν πετυχαίνει κανείς (1) το overdrive της λάμπας, τουλάχιστον μερικώς,  και (2) "ελέγξιμες" εντάσεις;

Αν το master volume ειναι τερμα τοτε παιζοντας με το gain , drive η οπως αλλιως λεγεται πετυχαινεις την μεγιστη δυνατη καθαροτητα (headroom) στον ηχο σου. Για να παραμορφωσει η λαμπα της προενισχυσης θελεις λιγο master volume κ περισσοτερο gain καναλιου. Βεβαια να ξερεις πως οσο χαμηλωνεις το master volume τοσο λιγοτερο χρωματιζεται ο τονος σου απο τις τελικες λαμπες , εχεις λιγοτερο punch κ δυναμικες γι αυτο υπαρχουν πολλοι που το...καταριουνται κ το εξουδετερωνουν βαζοντας το στο τερμα!!! ;)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το master volume είναι τέρμα αλλά το volume του καναλιού είναι χαμηλά, δεν πετυχαίνει κανείς (1) το overdrive της λάμπας, τουλάχιστον μερικώς.....

 

Σωστος!

 

Σωστός και ο Marillion

 

Οσο για τις ελέγξιμες εντασεις, και μύγα να κάτσει στο preamp volume με το μαστερ τέρμα..........θα τιναχτεί το σπίτι στον αέρα ;D

 

@giwrgos_sd

Ο engl screamer δεν ειναι ο ιδανικος για death.Δεν εχει τοσο gain, οπως και να το κανουμε.

Πες μας καλήτερα μεχρι ποσα διαθέτεις και θα προτείνουμε αρκετές λύσεις ;)

 

Αμα ξεκινας να μιλας για τον randall και μετα πας στον screamer το budget σου φτανει αμεσως αμεσως στο χιλιάρικο.

 

Με ένα χιλιάρικο λοιπον τι σου κάνει κατα τη γνώμη μου την καλήτερη δουλειά για death metal τύπου In Flames και όχι μόνο.

 

1)Bugera 6260

Πιστώς κλόνος του peavey 5150 που οι περισσότερες extreme μπάντες (In Flames,Machine Head κλπ κλπ) ηχογραφούν με αυτόν.

Ο Bugera δεν είναι the real deal αλλα είναι παρα μα παρα πολύ κοντά και για τη διαφορά στα χρήματα πιστεύω οτι αξιζει 8)

http://www.dv247.com/guitars/bugera-6260-guitar-amp-head--54854

 

2)Μια καμπίνα 2χ12

http://www.thomann.de/gb/harley_benton_g212_vintage.htm

Καλή, παμφτηνη, Celestion Vintage 30 ηχεία. Οτι πρέπει για μεταλ

 

3) http://www.thomann.de/gb/thd_hot_plate_8.htm

Για να μήν συκώνεις τη γειτονιά στο πόδι ;D

 

Σύνολο γύρο στα 880 ευρώπουλα

 

Σου μενουν και λεφτά για πετάλια δλδ ;D ;D ;D

 

Σύν οτι δεν χρειαζεται να κουβαλας combo σε προβάδικα

Παίρνεις την κεφαλίτσα σου και την βαζεις στο εκάστοτε ηχειο

 

Γνώμη μου πάντα ;)

.o. /o. /o\ <o\ <o> \o/ εεεεε μακαρένα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δεν εχεις αναφερει ποιο ειναι το ποσο που μπορεις να διαθεσεις για ολα.

 

2) Σε budget κατω του 1000ρικου δε γνωριζω για να σε βοηθησω αλλα δε θα απεκλεια τρανζιστορ για τετοιο ειδος μουσικης. O πιο γνωστος χρηστης τρανζιστορ ηταν ο Dimebag Darrell.

 

Συνιστω κεφαλη + καμπινα για πιο ευκολη μεταφορα αλλα και για πειραματισμο με διαφορετικα μεγαφωνα/καμπινες. Eνας combo 1x12 δυσκολα θα βγαλει τον ογκο μιας μεγαλυτερης καμπινας. Εαν πας σε 1x12 καλο ειναι ο combo ή η καμπινα να ειναι κλειστου τυπου.

 

Τα μεγαφωνα παιζουν μεγαλο ρολο στον ηχο. Για το συγκεκριμενο ειδος προτεινω καμπινα με το Celestion G12K-100 http://professional.celestion.com/guitar/products/classic/detail.asp?ID=32 Αν δε βρισκεις καμπινες με το συγκεκριμενο υπαρχουν πολλοι που κατασκευαζουν καμπινες και τις πουλανε αδειες ή με μεγαφωνο της επιλογης σου.

 

Σε πιο ακριβη κατηγορια προτεινω τις (πρωην VHT) Fryette 1x12 ή 2x12. Kαι οι δυο εχουν Eminence μεγαφωνο 100Watt που το βρισκεις μονο στις συγκεκριμενες καμπινες και ειναι ιδανικες για σκληρο ειδος μουσικης.

 

Πιστευω οτι οποιον ενισχυτη και να διαλεξεις τα συγκεκριμενα μεγαφωνα θα βοηθησουν πολυ τον ηχο σου.

 

Θα αφηνα για τελευταια επιλογη το πεταλι σε καθαρο ενισχυτη.

 

Τελος ψαξε σε αγγελιες (net & Χ.Ευκαιρια). Αγοραζεις μηχανηματα που καινουρια δε αντεχεις οικονομικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά διαθέτω 600-800 ευρώ.όσο για τον bugera είναι πολλά watt ειναι 120.θέλω να έχω δυνατό ήχο και γκάζια στο σπίτι για death (in flames,the haunted,at the gates,dark tranquillity,dimension zero) αλλά θέλω να ναι και καθαρός γιαυτό θέλω λάμπα(με ενδιαφέρει και το clean αλλά δεν είμαι τόσο απετητικός πιο πολύ τα γκάζια με ενδιαφέρουν).δλδ άμα πάρω τον randall μπόρω να βγάλω γκάζια και να τσιτόσω τις λάμπες ανεβάζοντας το master και κατεβάζοντας απο το κανάλι??τώρα όσο για το τρανσίστορ ας πούμε ποιόν?τον vypyr της peavy?πιστεύω καλύτερα θα μαι με τον λαμπάτο της randall!!!!δλδ το συνδιασμό tiny terror και πετάλι να τον αποκλήσω έτσι?και άλλη βοήθεια παιδιά!!!thanx που ασχολείστε!!

 

Υ.Γ μπορώ να ανοίγω έναν λαμπατο 50 watt λίγο κατω απο τη μέση(απλά το ξαναλέω!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορώ να ανοίγω έναν λαμπατο 50 watt λίγο κατω απο τη μέση

 

μη ρωτας εμας,τους ΓΕΙΤΟΝΕΣ σου ρωτα..... ;D (αν μενεις σε πολυκατοικια ΠΟΛΥ χλωμο το βλεπω)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω πρόβλημα με τους γείτονες!!!ε εντάξω δε θα ανοίξω και τέρμα το λαμπάτο θα κουφαθώ εγώ ο ίδιος.αυτο που με ενδιαφέρει είναι να βρω κάτι με γκάζια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω τι ρολο παιζουν τα 50 - 80 - 100 - 120 watt εφοσον θα παιξει attenuator στη μεση ??? ??? ???

.o. /o. /o\ <o\ <o> \o/ εεεεε μακαρένα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά θα προτιμούσα μια λύση χωρίς attenuator τώρα αν δεν υπάρχει αναγκαστικά θα πάρω και attenuator,δλδ με το attenuator και με 120 θα μπορώ να παίζω σπίτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου