Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής για heavy/death (Randall RG50TC - Tiny Terror - άλλοι?)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τέλος για να καταλήξουμε, εγώ θα πρότεινα τον PEAVEY 6505 PLUS 112 COMBO ή τον Krank Revolution Jr. Standard (http://www.musik-produktiv.de/(s(d8nvgx6uaig8pvusyg6yctpn))/krank-revolution-jr-standard.aspx) με μια καμπίνα 1x12". Όλα αυτά βέβαια αν το άνω όριο είναι τα 600-650 ευρώ.

 

+1

 

Αυτος ο 6505 με τέτοια τιμή πρέπει να σκοτωνει! Πότε θα βγεί όμως?

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μη το σκέφτεσαι,χτύπα τον Randall. Δε παίζει να το μετανιώσεις. Στο Διαμαντόπουλο στο κέντρο επίσης θα βρείς και τη κεφαλή της ίδιας σειράς,η οποία ίσως να σου κάτσει λίγο πιό καλά ηχητικά,δεδομένου ότι έχει 2 el34 λάμπες,τις οποίες αν δείς χρησιμοποιούν όλο και περισσότεροι τα τελευταία χρόνια. Βέβαια έτσι θα χρειαστεί να πάρεις και μια καμπίνα με 2* 12'' ηχεία.. Πάντως και με το combo θα τα πάς περίφημα!

Στο λέω γιατί έχουμε παίξει στο rodeo και απλά τα έσπασε ο ενισχυτής! (death metal)

'Αλλοι υπερκλασικοί ενισχυτές για μελωδικό death είναι ο peavey 5150,peavey 6505/6505+,marshall jcm 900(αυτός κυρίως για brutal death metal φάση obituary,deicide κτλπ.),engl fireball 60/100,engl invader100/150 κ.α.. Αλλά αυτούς δε παίζει να τους αγοράσεις τώρα και κυρίως να τους ανοίξεις σε σπίτι..απλά αδύνατο  :o :o !! Φράγκα με τον randall πάντως δε θα πετάξεις και αν θές να τον κάνεις ακόμα πιο σφιχτό,heavy και καθαρό στη συνέχεια,μπορείς να το κάνεις μ'ένα tubescreamer (ibanez ts-9) ή ένα λαμπάτο overdrive (π.χ maxon od 808,τσέκαρέ το στο thomann). Απλά αν θες,άν τελικά τον αγοράσεις,άλλαξέ του και τις λάμπες (προενισχύτριες/τελικές)-βέβαια αυτό δεν είναι καν απαραίτητο,απλά θα πετύχεις να τον κάνεις πιο καθαρό,πιο ευκρινή. (Βέβαια έχε στο μυαλό σου ότι οι Randall είναι πιο "αμερικάνικος ήχος" παρά σουηδικός,γερμανικός)

Τέλος,σου προτείνω και αυτές τις 2 λύσεις,τις οποίες πάλι δε νομίζω να μετανιώσεις

1) http://www.thomann.de/gr/peavey_vypyr_tube_60.htm

 

2) http://www.thomann.de/gr/line6_spider_valve_mk_ii_212.htm

 

Ειδικά με τη 2η,πιστεύω ότι θα'σαι ο πιο χαρούμενος άνθρωπος στο κόσμο!  8)

Γνώμη μου είναι να επενδύσεις εκεί! byezz

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η άποψη με τον krank με έβαλε σε σκέψεις!!!κάτι άλλο που σκέφτηκα...αν πάρω τον randall rg75 τον τρανσιστοράτο ή τον υβριδικό δε θα μπορώ να τους ανοίγω πιο εύκολα και να έχω καλύτερο ήχο??ξέρω ότι είναι περισσότερα watt αλλά ο ένας είναι τρανσίστορ και ο άλλος υβριδικός(δε ξέρω αν και στους υβριδικούς ισχυει οτι και για τους λαμπάτους από άποψη έντασης και ποιότητας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου