Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής για heavy/death (Randall RG50TC - Tiny Terror - άλλοι?)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μετά από ψάξιμο κατέληξα να πάρω τον randall rg50tc όμως έπεξα με  έναν λαμπάτο και κατάλαβα οτι για να έχει καλή απόδοση ο λαμπάτος πρέπει να τον τσιτώσεις,παρόλαυτα έπεξα με τον randall και είχε καλή απόδοση(τον άνοιξα λίγο κάτω από τη μέση όσο θα τον ανοίγω και σπίτι)απλά δε ξέρω αν σε μεγαλύτερη ένταση θα έχει καλύτερα γκάζια(μέσα σε 5 λεπτά που έπαιξα δε κατάλαβα και πολλά).από την άλλη δοκίμασα τον tiny terror της orange 7/15 w και γαμούσε,τσίτοναν και οι λάμπες και είχε τέλειο καθαρό και gain,το πρόβλημα είναι οτι δεν πέρνει footswitch.ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ,να πάρω τον randall(και αν είναι καλό με ενα attenuator) ή τον orange με ένα καλό πετάλι για death(προτείνεται καποιο),ή στην τελική να πάρω τον peavy vypyr 30w(τρανσίστορ δυστηχώς)????παιδιά δε ξέρω τι να κάνω help,βρίσκομαι σε απόγνωση

 

P.S 1)για μουσική death

    2) δεν ήθελα να μπλέξω πάλι με πεταλάκια αλλά αν νομίζεται οτι θα βγάλω καλύτερο ήχο χαλάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προσωπικη αποψη και εμπειρια......οσα λεφτα και να δωσεις για πεταλια, τον ηχο της λαμπας δεν θα τον παρεις.

Αξιολογα μεν υπαρχουν, δεν λεω.Κατι podx3 και λοιπες προσομοιωσεις(και VST) κανουν καλη και ψαρωτικη δουλεια ;)

Αλλα λαμπα δεν ειναι!!!

 

Και για death μια χαρα ειναι ο rg50tc.Ενα attenuator και ισως ενα tubescreamer πιο μετα να μαζεψει το low end και εισαι αρχοντας.

.o. /o. /o\ <o\ <o> \o/ εεεεε μακαρένα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tubescreamer ειναι ουσιαστικά ενα overdrive pedal που έστω οτι ο ήχος του έρχεται αρκετά κοντά σε λαμπάτο.

Αν αγαπάς τα blues η τη light rock μπορείς άνετα να το χρησημοποιήσεις με την κλασική έννοια του πεταλιου δλδ στο καθαρό κανάλι του ενισχυτή και ρυθμίζεις gain και tone απο το πεταλι.

Για hιgh gain καταστάσεις ομως ''σκοτώνει'' οταν το χρησιμοποιείς παράληλα με το gain channel του ενισχυτή.

Επειδή οι πιο πολλοί ενισχυτές της αγοράς βγάζουν ''λασπουρα'' στις χαμηλές συχνότητες όντας hιgh gain, φερνεις λιγο πιο πισω το gain(του ενισχυτη) και δίνεις απο το πετάλι.

Αν παλι εισαι ικανοποιημένος απο το ''tightness'' του ενισχυτή, μπορεις να το χρησιμοποιήσεις σαν boost για τα σολο.Η ακομα και σαν boost για τα καθαρα :)

Πχ ο Boogie μου απο μόνος του δεν καθαρίζει με τπτ.Με ενα tubescreamer ομως και λιγο άζαξ γινεται ο καθαροτερότερος όλων ;D ;D ;D

Μονο τους ENGL εχω δει να μην εποφελούνται, γιατι εχουν τρομερά σφιχτό low end.

Βασικά ενα τετοιο http://www.thomann.de/gb/ibanez_ts7_tube_screamer.htm

θα σου κανει τρομερή δουλειά.

Αλλά δεν ειναι επι του παρώντος τωρα.

 

Γνώμη μου...να παρεις τον randall αν αυτα ειναι τα λεφτά που διαθέτεις.

Πραγματικά πολυ καλος γι'αυτό που τον θες.

 

Τωρα για το attenuator.Μπορεις να εχεις τον ενισχυτή σου ΤΕΡΜΑ και εσυ απλα να ρυθμίζεις την επιθυμητή ένταση απο το attenuator 8)

Ενα πολύ καλό ειναι αυτο http://www.thomann.de/gb/thd_hot_plate_8.htm

που εχει και ωραίο χρωματάκι ;D

Διάβασε εδω http://www.thdelectronics.com/pdf/HP%20Manual%20060405.pdf

τις οδηγίες για το τι κάνεις στους combo σαν τον randall.

 

...and good luck in your search for tone!!!  Never ending quest 8)

.o. /o. /o\ <o\ <o> \o/ εεεεε μακαρένα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σαι καλά φίλε!!παρακαλώ και άλλες απόψεις!!!!  ;D

αυτό που είπες με τον engl δεν το κατάλαβα,πάντως αν ο engl screamer αποδίδει καλύτερα από άλλους στις σχετικά χαμηλές εντάσεις προτιμώ να πάρω αυτον παρά να δόσω λεφτα για τον randall και το attenuator γιατι ουσιαστικα θα βγεί στα ίδια λεφτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τι λεφτά μιλάμε γνκ? Από το logo σου μαντεύω πως θες να κινηθείς σε ήχους in flames , dark tranquility, sonic syndicate κλπ? Μελωδικό death δηλαδή... Όχι σαν τον ήχο των DEATH? Εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τους Diezel ενισχυτές... Και κάτι ακόμα... Αν πάρεις λαμπάτο βάλε στο φουλ το μάστερ ώστε να ζεσταθούν οι λάμπες και παίξε με το volume του καναλιού...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρεις λαμπάτο βάλε στο φουλ το μάστερ ώστε να ζεσταθούν οι λάμπες

 

Δηλ. αν ΔΕΝ το βαλει στο φουλ θα μεινουν...κρυες ??? ;D

 

Εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τους Diezel ενισχυτές.

 

α,ωραια πραγματα και ΑΚΡΙΒΩΣ στο Price range  του Randall... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ. αν ΔΕΝ το βαλει στο φουλ θα μεινουν...κρυες ??? ;D

 

α,ωραια πραγματα και ΑΚΡΙΒΩΣ στο Price range  του Randall... ;D ;D

Δεν θα μείνουν κρύες μωρέέέ!!! Απλώς γνώμη μου είναι πως όταν είναι στο φουλ το μαστερ και παίζεις με την ένταση του καναλιού έχεις καλύτερο distortion... Το Price Range το είπα ότι δεν το ξέρω... Απλώς πρότεινα έναν ενισχυτή που να κάνει για το είδος... Δεν αντέχω και άλλον έναν Randall...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν είναι στο φουλ το μαστερ και παίζεις με την ένταση του καναλιού έχεις καλύτερο distortion.

 

μωρε μαζι σου αλλα η ΕΝΤΑΣΗ θα ειναι σπλα απανθρωπη ;) οσο για τις λαμπες την ιδια....θερμανση θα εχουν :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μωρε μαζι σου αλλα η ΕΝΤΑΣΗ θα ειναι σπλα απανθρωπη ;) οσο για τις λαμπες την ιδια....θερμανση θα εχουν :)

Τώρα σε αυτό δεν μπορώ να απαντήσω... Μόνο σε στούντιο το έχω δοκιμάσει και μάλιστα όχι εγώ αλλά ο κιθαρίστας της τότε μπάντας... Εγώ θέλω solid state στο μπάσο... Τα έχουμε πει αυτά!!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου