Προς το περιεχόμενο

ηλεκτρικα ακουστικης...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα και παλι...

μια γρηγορη ερωτηση φιλου ,μιας και δν ξερω τι να του πω... :-\

(εαν εχει απαντηθει ασ με παραπεμψουν απλως τα ψαχτηρια του φορουμ και θα μελετησω εγω!!!)

θελει να παρει ακουστικη κιθαρα, χρειαζεται ηλεκτρακουστικη για τα liveακια που κανει , οποτε θελει να μαθει αν οι ηλεκτρακουστικες ειναι μονοδρομος , ή μια απλη ακουστικη με ενα καλο μαγνητη μετα πανω( π.χ. rare earth blend ) εχει εξισου καλα αποτελεσματα...

συγκεκριμενα εχει κολλησει σε αυτη  http://www.thomann.de/gr/martinguitars_ooo15_western.htm αλλα δν εχει πανω ηλεκτρικα....

για πειτε καμια γνωμη plz....

παντως εγω απο το τι βλεπω στις συναυλιες και τα live να κυκλοφορει του ειπα οτι το προεγκατεστημενο συστημα πρεπει να ειναι η πιο σιγουρη επιλογη....μπορει να κανω και λαθος.... ::)

 

ας παρει επιτελους και αυτος μια takamine να ησυχασει  ;D ;D (προσωπικα μεγαλος takamine -fan !! )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα φιλε,

 

ειμαι ακριβως στην κατασταση του φιλου αλλα στο "μετα" σταδιο. Εχω ηλεκτροακουστικη κιθαρα με συστημα B-band επανω. Και την πηρα ετοιμη γιατι την εχω αποκλειστικα για live καθοτι δεν ειμαι φαν της ακουστικης κιθαρας at all (ο Tommy Emmanuel ομως ειναι ΚΑΙ ΓΑΜΩ τους παιχτες). Το συστημα το δικο μου, μου ακουγεται μια χαρα, και κατι Fishman επισης. Ενας φιλος εχει ομως μια ακουστικη και εχει βαλει επανω εναν LR Baggs μαγνητη (οι οποιοι θεωρουνται σουπερ απ οσο ξερω). Η κιθαρα μου ακουγεται περισσοτερο σαν καθαρη ηλεκτρικη ΠΑΡΑ σαν ακουστικη. Βεβαια, παιζουν ρολο ενα καρο παραγοντες για αυτο το αποτελεσμα αλλα σου λεω αυτο που ερχεται στα αυτια μου

 

ΥΓ Βεβαια ο φιλος θα πρεπει να εχει υποψη οτι αν θελει συστημα θα πρεπει να ΣΚΑΨΕΙ την κιθαρα............

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι στο search θα σου εβγαλε καποια απο τις κατα καιρους απαντησεις μου ,που υποστηριζω ως κορυφαια λύση μια καλη ακουστική με καλά ξύλα μαζι με καποιο πανακριβο ηλεκτρακουστικό σύστημα της κλασης του rare earth blend,οποτε να μην τα επαναλαμβανω αναλυτικα :)

 

Συγκεκριμενα θεωρω οτι η 00015 μαζι με τον blend θα σπερνει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποτι καταλαβα ο playloud λεει οτι οι μαγνητες δν την παλευν σε σχεση με τα ετοιμα συστηματα.....απο την αλλη το ενδεχομενο να την σκαψει απλως δν υπαρχει...γιαυτο και το συζηταει αυτο το θεμα γιατι του ειπα οτι υπαρχει η περιπτωση των sounndhole μαγνητων....αμα ηταν για σκαψιμο δν θα το συζηταγε καν!!! δλδ για να γινω ξεκαθαρος ή ετοιμη ηλεκτρακουστικη, ή απλη ακουστικη με soundhole μαγνητη ειναι το θεμα(αντε μηπως μπει κανασ κρυσταλλοσ piezo το πολυ πολυ...) preamp και τετοια δν παιζουν....(αν τα λεω σωστα ολα αυτα!!!!)

 

@play : και η takamine μου εναν fishman καλουλι εχει πανω αλλα μεταΞΥ μας δν παλευεται ....καμια σχεση ο ηχος....γιαυτο ρωταγα στο αλλο thread μηπως παιζει να μπει και μικροφωνο μπροστα απο την τρυπα σε live .... αποτι καταλαβα παντως δυσκολο πολυ!!

@blue: το παραδειγμα του rare earth blend δν ειναι τυχαιο...απο εσενα το εμαθα, απο εσενα πεισθηκα, και το προτεινω...."το πε ο blue, ετσι θα ειναι" ενα πραγμα!!!! :D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Live ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ακουστικο ηχο ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να βγαλει οσα και να σκασει (εκτος κι αν μπορει να χρησιμοποιησει πυκνωτικο μικροφωνο(μικροφωνα) .

 

Απο εκει και περα τα παντα ειναι θεμα συμβιβασμου και γουστου καθως και απαιτησεων,εγω στη δικη μου Lakewood εχω εναν Rare Earth & τις...δυο φορες που τη χρησιμοποιησα live μια χαρα με εβγαλε (με τη βοηθεια ενος καλου pre-amp & eq)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποτι καταλαβα ο playloud λεει οτι οι μαγνητες δν την παλευν σε σχεση με τα ετοιμα συστηματα.....

 

ετσι ειναι αλλα προφανως μιλαει για φτηνους-σκετους μαγνητες.

 

Χωρις να ξερω στα σιγουρα γτ δεν εχω παιξει

με πραγματικα καλα ηλεκτρικα καποιας takamine σε studio (δλδ πραγματικες συνθηκες/εντασεις σε καλο PA μαζι με αλλα οργανα) να εχετε υποψη οτι τα ηλεκτρικα αυτης της κλασης ανεβαζουν το κοστος της κιθαρας ουτως ή αλλως κατα 200-300€.

 

 

@blue: το παραδειγμα του rare earth blend δν ειναι τυχαιο...απο εσενα το εμαθα, απο εσενα πεισθηκα, και το προτεινω...."το πε ο blue, ετσι θα ειναι" ενα πραγμα!!!! :D

Tετοια λεγε μου να ανεβασω τις χρεωσεις μου απο τους αντιπροσωπους που τα παιρνω ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Live ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ακουστικο ηχο ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να βγαλει οσα και να σκασει (εκτος κι αν μπορει να χρησιμοποιησει πυκνωτικο μικροφωνο(μικροφωνα) .

ναι τα λεγαμε και στο αλλο θεμα.....ασε και εγω εκανα μια προσπαθεια πριν καιρο με ενα μικροφωνακι μπροστα αλλα τζιφος...και να σκεφτειτε οτι ηταν ακουστικο το κομματι, οχι με πολυ βαβουρα κτλπ....

 

εγω στη δικη μου Lakewood εχω εναν Rare Earth & τις...δυο φορες που τη χρησιμοποιησα live μια χαρα με εβγαλε (με τη βοηθεια ενος καλου pre-amp & eq)

οχι το blend?? δλδ τον σκετο μαγνητη???

και τι pre-amp??? κατσε οι σκετοι μαγνητες θελουν και pre-amp για να λειτουργησουν??? μη ΜΕ λες τετοια....κατσε παω να δω λιγο στο θωμα τι παιζει και επανερχομαι...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.απο την αλλη το ενδεχομενο να την σκαψει απλως δν υπαρχει...

 

Μα, κι αν παρει ετοιμη με συστημα (κι οχι μαγνητη) σκαμενη δεν θα ειναι παλι?

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα, κι αν παρει ετοιμη με συστημα (κι οχι μαγνητη) σκαμενη δεν θα ειναι παλι?

εμπιστευεσαι εσυ πιο πολυ τον ελληνα μαστορα απο τον μεξικανο εργατη στο εργοστασιο ???(μην σου πω οτι η συγκριση ειναι μεταξυ ελληνα μαστορα και μηχανηματος ....;) )

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα...

φίλε τους soundhole οταν μιλάμε για ακουστικό ήχο καλύτερα να τους ξεχάσεις....

ο ήχος τους φέρνει σε ηλεκτρική και μάλιστα στο χειρότερο...εχω αμανάτι ενα shadow (αυτον με την ξύλινη επένδυση ....και καλά!!!) δε λέει...

Στην Fender χρησιμοποιώ ενα πιέζο fishman εδω και μια δεκαετία περίπου, και είμαι υπερευχαριστημένος...δεν θυμάμαι πια ούτε το μοντέλο να σου πω, απλά θυμάμαι πως μου κόστισε καμιά 70 αριά χιλιάρικα το 98...είναι  σκέτος με την προενίσχυση στο καρφί...

Η τοποθέτηση έγινε εδώ μια και η κιθάρα είχε αγοραστεί αρχικά σκέτη...

στο live ο ήχος της είναι πολύ καλός, και αν και  πριμαριστός εμένα στα ελληνικά που παίζω μου αρέσει...,

όσον αφορα το σκάψιμο μια μικρή τρύπα στη γέφυρα (αόρατη) και μία τρύπα για το jack στο strap pin.

-ex- grave digger................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου