Προς το περιεχόμενο

Γνωμη για ενα pc


stratigos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όποιος πάει αυτή τη στιγμή να αγοράσει επεξεργαστή γενιάς Core (όχι i5 ή i7 δηλαδή) θα έχει κάνει ένα ωραιότατο φάουλ γιατί θα έχει αγνοήσει την τελευταία και καλύτερη γενιά επεξργαστών και θα προτιμήσει μια άλλη που κουβαλάει 3+ χρονάκια στην πλάτη της, μια αιωνιότητα δηλαδή για τα δεδομένα της αγοράς υπολογιστών.

Προς Θεού, και οι quad-core επεξεργαστές που υπήρχαν μέχρι να βγουν οι i7 είναι πάρα πολύ δυνατοί αλλά στη δεδομένη φάση είναι λάθος κίνηση η αγορά τους, ειδικά αν μιλάμε για κάποιο από τα ακριβά μοντέλα.

 

Επίσης, ενημερώνω τον φίλο O_Menelaos ότι, εδώ και χρόνια, η μάρκα της κάρτας γραφικών έχει μηδαμινή σημασία για την απόδοσή της.

Η συντριπτική πλειοψηφία των καρτών σε τιμές μέχρι 200 ευρώ είναι απλές παραλλαγές των reference καρτών που σχεδιάζουν οι Nvidia και ATi (AMD πλέον) και έχουν κυρίως μικρές διαφορές στο σύστημα ψύξης και σπανιότερα στους χρονισμούς GPU και μνημών. Οπότε, Gigabyte, Asus, MSI, Gainward, Sapphire, XFX, δεν έχει σημασία η μάρκα αλλά χαρακτηριστικά όπως το chip επεξεργασίας, η ποσότητα και είδος της μνήμης, το memory bandwitdth και άλλα.

 

Αυτά και από μένα, προσθέτω την εκτίμησή μου προς τις Gigabyte και DFI μητρικές και εύχομαι καλές αγορές.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Αλχημιστη, μιλησα καθαρα ως gamer, και απο αυτη την οπτικη γωνια βλεπω τα pc.Για μενα π.χ θα αξηζε να δωσω 60-80 ευρω παραπανω, για να παρω μια καρτουλα asus, που μεν θα χε το ιδιο τσιπακι με μια κατωτερη αλλα θα ειχα σαφως καλυτερο συστημα ψυξης και πιο σπανια τον συχρονισμο GPU, μνημων :D!!Αλλα εγω την καρτα θα την φερω στα ορια κατα πασα πιθανοτητα :Pοποτε δεν θελω να διακινδυνευω να καει η να υπερθερμανθει η κατι αντιστοιχο..

Εξηγησα παντως και στον φιλο οτι για αυτο που την θελει θα κανει και μαλιστα πολυ καλα τη δουλεια της!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντος μενελαε μου δεν παω να βγαλω την καρτα καλη και εγω σκεφτομαι και την θερμοκρασια και ειναι η μονη που ειχε gts 250 1 gb cuda xt με 2 ανεμιστιρακια.ακομα και η μαρκες ενα ειχαν πανω της!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Αλχημιστη, μιλησα καθαρα ως gamer, και απο αυτη την οπτικη γωνια βλεπω τα pc.Για μενα π.χ θα αξηζε να δωσω 60-80 ευρω παραπανω, για να παρω μια καρτουλα asus, που μεν θα χε το ιδιο τσιπακι με μια κατωτερη αλλα θα ειχα σαφως καλυτερο συστημα ψυξης και πιο σπανια τον συχρονισμο GPU, μνημων :D!!Αλλα εγω την καρτα θα την φερω στα ορια κατα πασα πιθανοτητα :Pοποτε δεν θελω να διακινδυνευω να καει η να υπερθερμανθει η κατι αντιστοιχο..

Εξηγησα παντως και στον φιλο οτι για αυτο που την θελει θα κανει και μαλιστα πολυ καλα τη δουλεια της!!

Μου δίνεται η ευκαιρία να πω ότι καλό θα ήταν να κρατήσουμε την κουβέντα γύρω από τις εφαρμογές δημιουργίας μουσικής εφόσον μιλάμε για υπολογιστή που θα κάνει αυτή τη δουλειά, καθώς παιχνίδια και άλλες multimedia εφαρμογές δεν θα πρέπει να μας απασχολούν όταν φτιάχνουμε μουσικό υπολογιστή.

Κι εμένα μου αρέσουν τα παιχνίδια στο PC (ναι, παλιμπαιδίζω τώρα τελευταία ;D) και είναι σεβαστές οι απαιτήσεις κάποιου που θέλει να αφιερώσει χρόνο στο gaming αλλά το forum ασχολείται με μουσική. Ευχαριστώ! :)

 

Υ.Γ. Οι σωστές κάρτες γραφικών για ένα μουσικό PC είναι αυτές που δεν έχουν κανένα ανεμιστηράκι για ψύξη. Παθητική ψύξη = μηδέν θόρυβος = το ζητούμενο αν πρόκειται να ηχογραφήσεις φωνές/ακουστικά όργανα κοντά στο PC. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου