Προς το περιεχόμενο

βοηθεια για αγορα πεταλλιων


gris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3. Εχεις δει τα ρακς του Edge? γιατι δεν παιρνει και αυτος μια πεταλιερα να κανει δουλεια του αφου ολα εξαρτονται απο τον παικτη???

 

-το βραδυ που θα τον δω θα τον ρωτησω..... ::)

-αν ειχες ασχοληθει εστω και λιγο μαζι του θα ηξερες οτι στα 3 πρωτα κλασσικα αλμπουμ τον U2 παιζει με 2-3 πεταλακια μονο,αρα ναι ο παικτης μετραει...

-απο οτι ειδες ενας αλλος πανμεγιστος συγχρονος του παιζει με μια GT5 αρα ναι (δις) ο παικτης μετραει...

 

 

 

 

2. Το T-REX το γνωριζω οτι ειναι ψηφιακο αλλα ειναι ενα απο τα καλυτερα Delay της αγορας και δεν συγκρινεται με καμια πεταλιερα οσο καλος προγραμματιστης και να σαι...

 

το ειχα και το εδωσα αμεσως μολις το εβαλα διπλα στην TL,μια και η TL ειχε ΠΟΛΥ καλυτερα delay.....τα οποια ειναι και stereo και controllable real time......

 

4. Επισης να τονισω οτι στα περισσοτερα που εγραψες δειχνουν οτι θελεις να δειξεις την εμπειρια και τις γνωσεις σου και οχι να βοηθησεις το παλικαρι που θελει να παρει πεταλια, αφου γι αυτα ρωτησε, και οχι πεταλιερα....

 

1.επισης να τονισω οτι ολα οσα εγραψες περι "κακων ψηφιων" & "κακων πεταλιερων" ειναι παντελως ανακριβη... ::) για αυτο αλλωστε θεωρησα χρεος μου να τα αντικρουσω ...

 

2.επισης να τονισω οτι και εγω ΠΕΤΑΛΑΚΙΑ του προτεινα να παρει και οχι πεταλιερα..... ::)

 

3.εχω εμπειρια και γνωσεις & δεν προκειται να απολογηθω σε ΕΣΕΝΑ για το αν τις μοιραζομαι ή οχι (γιατι αυτο θεωρεις εσυ "επιδειξη"),ΕΣΥ εχεις?(γιατι δεν το βλεπω να εχεις)

 

 

αλλα σε μενα τουλαχιστον οι λαμπατοι ενισχυτες μου δινουν μια ιδιαιτερη αισθηση και σαν ηχος αλλα και στα χερια μου... δεν το παιζω εμπειριας απλα την γνωμη μ λεω...

 

τωρα μας τα εκανες μανταρα.... ;D

 

και εμενα μου αρεσουν τα μακαρονια με πεστο γιατι μου δινουν μια αλλη αισθηση... ;D  (τι ΣΧΕΣΗ εχουν οι...λαμπατοι ενισχυτες με το ...θεμα μας?αφου ολοι μας με λαμπατο ενισχυτη ετσι κι αλλοιως ειπαμε στον ανθρωπο να παιζει...δεν του ειπε κανεις να καρφωσει τη πεταλιερα του στη κονσολα...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν θελω να μακρυγορησω οποτε θα απαντησω 2 πραγματακια στα γρηγορα και προς θεου δεν θελω να την πω σε κανεναν...

 

Πουθενα δεν ειπα οτι τα ψηφιακα ΕΦΦΕ ειναι για πεταμα...μιλουσα για της πεταλιερες απο προσωπικη εμπειρια εχοντας αλλαξει πολλες (εχω και μια GT-10) , και εχοντας ακουσει και πολλους που ξερουν να τις ρυθμιζουν.

 

Σε πολλα που ειπες συμφωνησα (που μαλλον δεν το προσεξες αφου λες για τον παικτη κλπ) αλλα μολις διαφωνησα σε κατι αρχισες τις ειρωνειες, χωρις λογο αφου το ιδιο πραγμα ειπαμε στο παλικαρι (να ψαχτει με πεταλια).

 

Οκ εχεις πολυ περισσοτερες γνωσεις του αντικειμενου (ενοιωσες καλυτερα? ;D) αλλα πρεπει να καταλαβεις οτι το προσωπικο γουστο ειναι που καθοριζει τι ακουγεται καλα και τι οχι...

Υ.Γ 1: Λεγοντας αισθηση εννοω τι μ αρεσει και τι μ καθεται καλυτερα...

Υ.Γ 2: στην κονσολα θα εκμεταλλευτει πολυ καλυτερα τις δυνατοτητες της πεταλιερας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ 1: Λεγοντας αισθηση εννοω τι μ αρεσει και τι μ καθεται καλυτερα...

 

ναι αλλα τι σχεση εχει ανθρωπε μου με το ΘΕΜΑ μας αυτο?

 

εσυ μιλας για την αισθηση του λαμπατου ενισχυτη

 

αλλα σε μενα τουλαχιστον οι λαμπατοι ενισχυτες μου δινουν μια ιδιαιτερη αισθηση και σαν ηχος αλλα και στα χερια μου.

 

ενω το θεμα μας ειναι τα εφε....

 

 

Υ.Γ 2: στην κονσολα θα εκμεταλλευτει πολυ καλυτερα τις δυνατοτητες της πεταλιερας

 

διαφωνω καθετα,η δικη μου πεταλιερα ακουγεται ΘΕΪΚΑ μπροστα απο τον Boogie μου και απλως πολυ καλα connect,με αλλα λογια ΠΑΝΤΑ ο ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ καθοριζει την τελικη ποιοτητα του ηχου μας.

 

 

αλλα μολις διαφωνησα σε κατι αρχισες τις ειρωνειες,

 

δεν ειρωνευτηκα κανεναν,απλα εβαλες μια φωτο του.... θεου σου λεγοντας οτι ΔΕΝ χρησιμοποιει...ψηφια & σου εδειξα οτι χρησιμοποιει τουλαχιστον 3....που την ειδες την ειρωνια?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πεταλιερα ακουγεται καλυτερα καρφι στην κονσολα ΜΟΝΟ εαν ειναι οι εξομοιωσεις των ενισχυτων κ κυριως των καμπινων ενεργοποιημενες!!! Αλλιως καρφι στο input του ενισχυτη.

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικά με το τι πρέπει να παίρνει κανείς ως ξεκίνημα

 

είμαι λοιπόν αρχάριος, δεν ξέρω τι παίζεται, απλά ψάχνομαι και ψάχνω τον ήχο μου

 

δεν ξέρω

- τι είδους πετάλια χρειάζομαι

- από κάθε είδος, τι μοντέλο μου ταιριάζει

- ούτε καν με τι σειρά να τα συνδέσω

 

αν λοιπόν ξεκινήσω με πετάλια, είμαι χαμένος στον ωκεανό, θα αγοράζω περίπου στην τύχη και θα ψάχνομαι στην ομίχλη

 

αντίθετα αν ξεκινήσω με πεταλιέρα, θα εξοικειωθώ με το τι πετάλι βγάζει τι ήχο,  με τι παραλλαγές υπάρχουν σ' αυτά, θα μου τα βάλει η πεταλιέρα στη σωστή σειρά, και σιγά σιγά θα αποκτήσω άποψη του τύπου "μου ταιριάζουν τα Modulation effects της πεταλιέρας μου , αλλά θέλω άλλο distortion" και θα είμαι έτσι σε θέση να συμπληρώσω την πεταλιέρα με ό,τι χρειάζομαι στο effects loop της πεταλιέρας

 

πιστεύω δηλαδή πως καλύτερο ξεκίνημα συνιστά μια πεταλιέρα

 

my 2c worth  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πεταλιερα ακουγεται καλυτερα καρφι στην κονσολα ΜΟΝΟ εαν ειναι οι εξομοιωσεις των ενισχυτων κ κυριως των καμπινων ενεργοποιημενες!!! Αλλιως καρφι στο input του ενισχυτη.

αυτο ακριβως! αυτα δεν συμπεριλαμβανονται στις δυνατοτητες της πεταλιερας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα ειναι οτι κατα 99,9% ενας αρχαριος θα παιξει με τα preset μια πεταλιερας,οποτε μαλλον θα απογοητευτει τοσο πολυ που θα την πεταξει απο το παραθυρο,το γεγονος αλλωστε οτι τα "βρωμικα" μιας πεταλιερας θελουν ΓΝΩΣΕΙΣ και ΨΑΞΙΜΟ για να βγουν καλα κανει τις πεταλιερες "αρνητικες" για εναν "νεο".

 

Ενα Bossακι od  με ολα τα κουμπια στη μεση απο την αλλη μερια σπανια θα απογοητευσει καποιον και ειναι και απλο στη χρηση....

 

Μετα οταν μαθει να χρησιμοποιει και αναπτυξει ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ γυρω απο τα εφε παει & σε πεταλιερα και βγαζει παππαδες....προσωπικα αν δεν ειχα φαει τη ζωη μου με τα πεταλακια δεν πιστευω να μπορουσα να βγαλω τοσο καλο ηχο απο την TL.

 

Μου πηρε ΠΟΛΥ χρονο για να καταληξω απο αυτο

 

 

59205277bfecf62c735e909d0e152639c1c20088e9673f80fff2711c72afc8346a887d1c.jpg

 

σε αυτο

 

Vox_tonelab.jpg

 

με αλλα λογια πρωτα μαθαινουμε να οδηγαμε αυτοκινητο και μετα τριαξονικο...

 

;D

 

βεβαια τωρα που το σκεφτομαι η Μ13 επειδη ειναι ουσιαστικα μια "σειρα" απο πεταλακια ειναι μια ΘΑΥΜΑΣΙΑ λυση.

 

 

αυτο ακριβως! αυτα δεν συμπεριλαμβανονται στις δυνατοτητες της πεταλιερας?

 

και με τις καμπινες και τους ενισχυτες ενεργοποιημενους & παλι ΠΟΛΥ χειροτερα απο οτι μπροστα απο  ενα λαμπατο ενισχυτη ακουγεται...

 

βαλε την αθλιοτερη πεταλιερα του κοσμου μπροστα απο εναν καλο ενισχυτη και μια χαρα θα ακουστεις....

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου πηρε ΠΟΛΥ χρονο για να καταληξω απο αυτο

Kαι σε λίγο καιρό, που θα μεγαλώσεις και θα πονάει η μέση σου και δεν θα μπορείς να σκύβεις θα καταλήξεις σε αυτό ;D ;D

1254439752_gr4_pro_pricing_01.png

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αλλα λογια πρωτα μαθαινουμε να οδηγαμε αυτοκινητο και μετα τριαξονικο...

 

δεν  βλέπω καμία αντιστοιχία με το παρόν θέμα, τέσπα έγραψα και τεκμηρίωσα την άποψή μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ακριβως! αυτα δεν συμπεριλαμβανονται στις δυνατοτητες της πεταλιερας?

 Δεν ειναι θεμα δυνατοτητων της πεταλιερας , ειναι η φυση του ηχου που παραγει που θελει ενα συστημα αναπαραγωγης flat τελειως οταν εχει ενεργοποιημενα τα sims. ( ful range flat response). Tωρα για αυτο που λεει ο Superfunk πως ακομα κ να ειναι τα simulation on ακουγεται καλυτερα στον λαμπατο εχει να κανει με τον ογκο κ το body που εχει ο ηχος του λαμπατου αλλα σε αυτην την περιπτωση θελει αρκετο dialing με το eq γιατι αλλιως θα εχουμε εναν θολο ηχο.Ενας λαμπατος δεν αναπαραγει απλα τον ηχο , θα ελεγα πως τον παραγει, τον χρωματιζει εντονα δηλαδη αρα εαν του δωσουμε εναν ηδη χρωματισμενο απο τα sims ηχο τοτε καποιες συχνοτητες θα υπερτονιστουν αλλα με το καταλληλο eq οπως προειπα ολα γινονται! ;) ;)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου