Προς το περιεχόμενο

βοηθεια για αγορα πεταλλιων


gris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Ποια είναι αυτή η μπαντούλα;Μόνο 9 δίσκους έχουν;Τι;Ο κιθαρίστας χρησιμοποιεί guitar rig;Αυτό το παλιοπράγμα,το φθηνιάρικο;

 

υπεροχο!

 

thank you.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ γιατί επανέρχεται αυτή η συζήτηση τόσο συχνά...

 

Είναι θέμα καθαρά κόστους και ευκολίας setup. Επειδή (υποτίθεται ότι) είμαστε μουσικοί, και αυτό που μας απασχολεί είναι το ηχητικό αποτέλεσμα και η αίσθηση που παίρνουμε. Αν αυτό το καλύψουμε, δεν έχει σημασία ο τρόπος.

 

Αν κάποιος παίζει με 3-4 πετάλια και δεν έχει ιδιαίτερες ανάγκες να ψαχτεί, η συζήτηση είναι άσκοπη. Αν παίζει με περισσότερα από 6-7 (όχι απαραίτητα στο ίδιο session ή το ίδιο κομμάτι), τότε επιμένω ότι η λύση με πετάλια θα πρέπει να υλοποιηθεί με ακριβό τρόπο για να είναι ελεγχόμενο το αποτέλεσμα. Δηλαδή, η κατασκευή πεταλιέρας που είχε ποστάρει πρόσφατα ο SF είναι εξαιρετική σαν διαδικασία και αποτέλεσμα, αλλά το κόστος είναι μεγαλύτερο από 2 καλούς ενισχυτές.  ;)

 

Δυστυχώς έχω κουραστεί να αντιμετωπίζω την mojo κοσμοθεωρία των "αναλογικών" πεταλιών, που είναι το holy grail στην αναζήτηση του "καλού ήχου".  ::) Θα πρέπει οι εκφραστές της να καταλάβουν ότι όταν μπαίνει η παράμετρος mojo στην συζήτηση, είναι σαν να προσπαθείς να κάνεις συζήτηση με θρησκόληπτο φανατικό: ζει απλά στο δικό του κόσμο, και μπράβο του, αλλά δεν μπορεί σε καμμία περίπτωση να είναι αντικειμενικός.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος παίζει με 3-4 πετάλια και δεν έχει ιδιαίτερες ανάγκες να ψαχτεί, η συζήτηση είναι άσκοπη. Αν παίζει με περισσότερα από 6-7 (όχι απαραίτητα στο ίδιο session ή το ίδιο κομμάτι), τότε επιμένω ότι η λύση με πετάλια θα πρέπει να υλοποιηθεί με ακριβό τρόπο για να είναι ελεγχόμενο το αποτέλεσμα. Δηλαδή, η κατασκευή πεταλιέρας που είχε ποστάρει πρόσφατα ο SF είναι εξαιρετική σαν διαδικασία και αποτέλεσμα, αλλά το κόστος είναι μεγαλύτερο από 2 καλούς ενισχυτές.  ;)

 

Μα τι να τους κάνεις τους δυο καλούς ενισχυτές? Αν έχεις έναν καλό και καθαρό για να πάρει τα πετάλια σου σωστά, γιατί να αγωνιάς για το cost effectiveness του δημιουργήματός σου? Παίζει καλά? Σε ικανοποιεί? Το αξιοποιείς? Αν ναι, τότε γιατί μου δίνεται η εντύπωση πως διυλίζουμε τον κώνωπα?

 

Θα μοστράρω ποτέ εγώ το cost effectiveness του σετάπ μου, ή αν πάμε στο άλλο στρατόπεδο, θα φιγουράρω τα και καλά "ψαγμένα" μου πετάλια? Ποτέ! Κι εσύ μπορεί να επιμένεις ότι αυτή είναι η λύση για άνω των 6-7, υπάρχουν και άλλοι όπως εγώ όμως που παίζουν με 10 (αναλόγως με τις διαθέσεις, ίσως και με περισσότερα παίρνοντας διάφορα από αυτά που έχω να κάθονται στον "πάγκο") που δεν νιώθουν καμία ανάγκη να πείσουν κανένα για τη μια ή την άλλη λύση... Επίσης, διαφωνώ κάθετα και με την αύξηση του θορύβου που είχες πει παλιότερα, και με τη διαπίστωση ότι αυτοκοροϊδευόμαστε αγοράζοντας κλωνοποιημένα TS και χαιρόμαστε επειδή τα λένε "μπουτίκ" και κάτι τρέχει στα γύφτικα. Οι διαφορές υπάρχουν - ίσως είναι μικρές, μερικές φορές όμως είναι και μεγάλες, γιου νόου... (και μπερδεγουέι, εννοείται πως δεν είναι όλα κλωνοποιημένα TS, oύτε πως ακούγονται όλα ίδια).

 

Τέλος, συμφωνώ και με την άποψη του SF και μου φαίνεται πολύ λογική, όσο κι αν υποστήριξα κάτι αντίθετο προηγουμένως. Επίσης, για το φίλο που σε κάποια στιγμή υποστήριξε ότι θα μας φάνε τα κακά ψηφία, τι να πω.... πασέ είναι βρε παιδιά, έλεος δλδ...  

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορω να πω οτι εχω μπερδευτει αρκετα...η αληθεια ειναι πως αναμεσα σε πεταλλια και πεταλλιερα θα προτιμουσα πεταλλια....δεν εχω ομως την εμπειρια ωστε να διαλεξω ετσι ωστε να ταιριαζουν μεταξυ τους και να βγαζουν ηχους παρομοιυς με τους προαναφερθεντες...η ουσια ειναι οτι θα ηθελα να μου στειλετε προτασεις απο πεταλλια τα οποια ταιριαζουν μεταξυ τους και δεν βγαζουν θορυβους....δεν εχω τη δυνατοτητα να το κανω μονος μου...αλλιως θα το εκανα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει, μη γινόμαστε και υπερβολικοί, νομίζω σε τρομάξαμε λίγο. ;D

 

τα περισσότερα πετάλια να πάρεις, μια χαρά θα ταιριάζουν μεταξύ τους

 

για μένα, όπως σου είπα, το μόνο κακό είναι οτι δε θα σου φτάνει ενα μονάχα πετάλι για ντραιβ, αλλά μπορείς πολύ απλά να πάρεις κάτι πάμφθηνο και κλασσικότατο όπως κανένα boss SD1 ή boss ds1 και για αρχή θα είσαι μια χαρά.

όταν καταλάβεις ακριβώς τι θες απο τα ντραιβ σου, ψάχνεις για κάποιο πιο ακριβο και πιο versatile πετάλι, και να εισαι σίγουρος πως τα λεφτα που έδωσες στα boss δε θα πάνε χαμένα γιατί προκειται για πάρα πολύ κλασσικα και αξιόλογα πετάλια, αν και φτηνα.

 

όπως και ναχει, το πιο σημαντικό ειναι να ακούσεις πριν αγοράσεις

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτά που ψάχνεις, πολύ απλά, σε χαμηλό μπάτζετ για να μην σε υπερχρεώσουμε (από τόσο νωρίς, τουλάχιστον), εύκολα στη χρήση και ιδανικά για αρχάριους - όπως και προχωρημένους - πετάλια πιστεύω ότι είναι αυτά που ακολουθούν. Για λόγους ευκολίας βάζω λινκ από τους γνωστούς Γερμαναράδες, αλλά βρίσκονται εύκολα για να τα ακούσεις, το οποίο ήταν βασικός γνώμονας της πρότασής μου:

 

distortion pedal: http://www.thomann.de/be/electro_harmonix_bigmuff_pi.htm

overdrive + compressor pedal: http://www.thomann.de/be/visual_sound_v2rt66.htm

wah pedal: πάρε οποιοδήποτε και μετάτρεψέ το σε true bypass (μόνος σου, σε κάποιο ηλεκτρονικό φίλο σου, ή σε κάποιο κιθαροκατάστημα)

delay pedal: http://www.thomann.de/be/boss_dd7.htm (κερδίζει στα σημεία το Hardwire, μονάχα μη ξεχάσεις κάποια στιγμή αργότερα να πάρεις και διακοπτάκι για tap tempo)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την πλευρα μου,θα σου προτεινα για αρχη να ασχοληθεις με λιγα πεταλια,και σταδιακα εφοσον εξοικειωθεις μαζι τους,να προσθετεις καποιο πεταλι αναλογα με τις αναγκες σου.Για αρχη θα μπορουσες να προσανατολιστεις σε ενα od/dist και ενα delay.Θα σου προτεινα να ακουσεις το MSD by Telegun(ακριβο βεβαια αλλα η σχεση τιμης-ηχου δικαιολογει κατα την αποψη μου την τιμη του),το οποιο μπορει να σου προσφερει απο ελαχιστο gain μεχρι metal ηχοχρωματα.Οσο για delay,θα σου προτεινα καποιο boss dd-6,dd-7,digitech hardwire delay/looper(ψηφιακα delay ετσι ωστε να μπορεις να πειραματιστεις σε μεγαλη γκαμα delay).

 

*Y:Ας μην θεωρηθει η προταση μου για το MSD ''διαφημηση''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορω να πω οτι εχω μπερδευτει αρκετα...η αληθεια ειναι πως αναμεσα σε πεταλλια και πεταλλιερα θα προτιμουσα πεταλλια....δεν εχω ομως την εμπειρια ωστε να διαλεξω ετσι ωστε να ταιριαζουν μεταξυ τους και να βγαζουν ηχους παρομοιυς με τους προαναφερθεντες...η ουσια ειναι οτι θα ηθελα να μου στειλετε προτασεις απο πεταλλια τα οποια ταιριαζουν μεταξυ τους και δεν βγαζουν θορυβους....δεν εχω τη δυνατοτητα να το κανω μονος μου...αλλιως θα το εκανα...

 

 

Λοιπον για να μην μπερδευεσαι με το τι ταιριαζει με τι, ακου οσα πιο πολλα πεταλακια μπορεις στον δικο σου ενισχυτη... με λιγα λογια παρτον μαζι (μικρος ειναι αλλωστε) και ξεκινα τις δοκιμες! τα δικα σου αυτια και γουστα θα σου πουν καλυτερα απ'τον καθε ξερολα τι σου ταιριαζει! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(κερδίζει στα σημεία το Hardwire, μονάχα μη ξεχάσεις κάποια στιγμή αργότερα να πάρεις και διακοπτάκι για tap tempo)

 

ουτε για αστειο μη το λες αυτο....εκτος οτι εχει χαλια ηχο δεν εχει ουτε τα μισα functions του Hardwire & φυσικα ΤΟ σπουδαιοτερο δηλ.tap tempo (αν ειναι να θελουμε ξεχωριστο διακοπτακι για tap tempo την κατσαμε τη βαρκα.... ;D)

 

γενικα τα πεταλακια HARDWIRE ειναι ΙΜΗΟ οτι καλυτερο κυκλοφορει αυτη τη στιγμη τοσο απο αποψη κατασκευης οσο και ηχου τοσο στην κατηγορια τιμης οσο και στις περισσοτερες κατηγοριες τιμων....

 

.δεν εχω τη δυνατοτητα να το κανω μονος μου...αλλιως θα το εκανα...

 

ακολουθα τοτε την αρχικη μου συμβουλη τεκνον μου,σε διαβεβαιωνω ΔΕΝ θα το μετανοιωσεις... ;D

επισης να τονισω οτι οποιαδηποτε προσωπικη επιθεση η προσωπικο σχολιο ξαναγραφτει στο thread αυτο θα διαγραφει

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου