Προς το περιεχόμενο

Εξοδο Ακουστικών για Peavey Classic 30


lsega

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους τους κυρίους.

Προσπαθώ να βάλω σε περισσότερη εφαρμογή εδω και πολύ καιρό των ενισχυτή μου, έναν Peavey Classic 30.

Δυστηχός όμως αυτό δεν γίνεται λόγο ότι είναι αρκετά δυνατός ο ενισχυτής και στο 1~2 είναι αρκετά δυνατός.

Ετσι ψάχνω να βρώ κάποια μόντα ή κάποιο εξάρτημα (δεν ξέρω κάν πως λέγεται για να το ψάξω κίολας) ώστε να εφαρμόσω να παίζω με ακουστικά....καλή ώρα όπως έχουν καποιοι μικροι Practice ενισχυτές. (Marsall,Boss Cube....Κ.λ.π).

Υπάρχει κανένας "ΦΩΤΙΝΟΥΛΗΣ" εδω στο φόρουμ να μου δώσει καμία πληροφορία?\

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχει line out, που αν θυμάμαι καλά δεν έχει, στο effect send! Θα "κόβει" και το σήμα ώστε να μην βγαίνει στο μεγάφωνο. Εκτός και αν χρησιμοποιείς το fx loop....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχει line out, που αν θυμάμαι καλά δεν έχει, στο effect send! Θα "κόβει" και το σήμα ώστε να μην βγαίνει στο μεγάφωνο. Εκτός και αν χρησιμοποιείς το fx loop....

 

Mile Gracia's

 

και κάτι τελευταίο χωρίς να σε κουράζω

 

κάτι τέτοιο είναι αυτό που θέλω?

http://cgi.ebay.com/Valve-Class-A-Tube-Headphone-Amplifier-preamp-audio-amp_W0QQitemZ260495668768QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item3ca6c07620

 

και ¨ΝΑΙ¨ είναι της προκοπής.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα... που το βρήκες αυτό; Πολύ εφφετζίδικο είναι! Ναί κάτι τέτοιο θέλεις.... δεν έχω ιδέα αν το συγκεκριμένο είναι καλό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μόλις παρέλαβα τον ενισχυτή ακουστικών και έτρεξα να ακολουθήσω πιστά τις οδηγείες που μου είχε δώσει ο συμφορουμίτης myster_maze ....δηλάδή να το συνδέσω στο Effect Send....(τζίφος) ακούγεται και από τα ακουστικά και από το ηχείο του ενισχυτή.Μήπως κάνω κάποιο λάθος? Μπροστά ο ενισχυτής έχει τις υποδοχές INPUT - EFFECT SEND - EFFECT RETURN.......πίσω έχει pedal switch & Expansion (για καμπίνα ίσως).

Πάντος κιθάρα -> Line6 M13 -> headphone amp -> ακουστικά είναι όλα τα λεφτά, σαν να βγαίνει απο ενισχυτή μοιάζει........Αλλά πάλι στα ίδια .... ο Peavey Classic  αραχτός και απραγος κάθετε....

Υπάρχει κάποιο μαγαζί που να κάνει mod ώστε να βγαίνει έξοδο για ακουστικά από τον ενισχυτή αυτον.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, δεν συμβαίνει σε όλους τους ενισχυτές το ίδιο!?  ;D

Όπως καταλαβαίνεις αυτή η έξοδος δεν είναι για αυτή τη χρήση. Οπότε δικαιολογημένα να συμβαίνουν τέτοια μπερδέματα!

Κατ'αρχάς όταν συνδέεις τον προενισχυτή στον Peavey ακούς και από τα δύο ακουστικά; Το ρωτάω αυτό γιατί η έξοδος send βγάζει μονοφωνικό σήμα. Και ο προενισχυτής έχει είσοδο stereo. Τι προενισχυτή πήρες τελικά;

 

Κοίταξα το σχέδιο του Peavey Classic 30 και όντως έχεις δίκιο! Το σήμα περνάει και στον τελικό. Για να μην έχεις αυτό το πρόβλημα χρειάζεσαι ένα βύσμα ΣΚΕΤΟ! Το οποίο κάθε φορά που θα συνδέεις τον προενισχυτή στο Send θα βάζεις και αυτό το βύσμα στο Return. Ναι ένα σκέτο βύσμα χωρίς καλώδιο! Θα κόβει το σήμα ώστε να μην πηγαίνει στον τελικό. Προσοχή όμως στο βύσμα αυτό πρέπει να είναι "γειωμένο" το tip για να μην έχεις θόρυβο στην έξοδο του ενισχυτή. Αν έχεις κολλητήρι και πιστεύεις ότι μπορείς να το κάνεις μόνος σου ή κάποιος φίλος, θα σου πω πώς να το κάνεις... αλλιώς μιας και είμαι αυτός που σε συμβούλεψε σε κάτι που δεν πέτυχε, μπορώ να σου χαρίσω ένα "τέτοιο" βύσμα! Στείλε μου πμ!

 

Τώρα όσων αφορά το να κάνεις mod στον ενισχυτή σου δεν αξίζει ο κόπος. Γιατί θέλεις έναν ενισχυτή ακουστικών έξτρα μέσα στον ενισχυτή σου! Και εσύ έχεις ήδη έναν προενισχυτή ακουστικών, άρα ποιός ο λόγος;  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή όμως στο βύσμα αυτό πρέπει να είναι "γειωμένο" το tip για να μην έχεις θόρυβο στην έξοδο του ενισχυτή.

ιδέα (που μπορεί να είναι και λαλακία ;D ) :

Αν συνδέσει ένα καλώδιο στο fx return με μία κιθάρα ή ένα πετάλι off, δεν θα εξαλείψει τον θόρυβο;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου