Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα σε ενισχυτή Roland Cube 80x


gskar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Αποφάσισα τώρα στα γεράματα να σχοληθώ με την ηλεκτρική και αγόρασα από τον Θωμά ;) έναν Roland cube 80x τον οποίο είχε σε προσφορά (όχι Β στοκ )

Ο ενισχυτής είναι αρκετά συμπαθητικός για τα λεφτά του αλλά μου βγάζει ένα θόρυβο σαν να κοχλάζει νερό ή σαν παράσιτα ακόμα και αν όλες οι εντάσεις είναι κλειστές και χωρίς να έχω την κιθάρα συνδεμένη. Δεν είναι αρκετά δυνατός αλλά σε ένα ήσυχο δωματιο γίνεται ενοχλητικός. Δοκίμασα σε όλες τις πριζες του σπιτιού και η ηλεκτρική μου εγκατάσταση είναι σχετικά νέα.

Επικοινώνησα με τον Thommann και μου πρότειναν να τον επιστρέψω και να μου στείλουν καινούριο, αλλά είναι φασαρία που θα ήθελα να αποφύγω αν μπορεί να λυθεί αλλιώς το πρόβλημα.

Έχω διαβάσει για ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με ίδιο ενισχυτή στο νετ και σκέφτομαι μήπως είναι εγγενές του μηχανήματος.

Αν κάποιος έχει γνώσεις για το θέμα θα εκτιμούσα τη βοήθεια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αφού είναι καινούργιος (εντός εγγύησης) και επίσης σου πρότειναν να τον επιστρέψεις, τότε να τον επιστρέψεις για να σου κάνουν αντικατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες τις ρυθμίσεις του ενισχυτή (π.χ. master volume) ή τον εμφανίζει έτσι κι αλλιώς το θόρυβο αυτό?

Δοκίμασες άλλες πρίζες στο σπίτι και μάλιστα οχι σε πολύπριζα αλλά απευθείας?

Έχεις λάμπες φθορισμού, λαπτοπ, ρουτερ, ασυρματο τηλέφωνο, κινητά ή άλλες συσκευές κοντά στον ενισχυτή? Ολα αυτά βάζουν θόρυβο σε ενισχυτές.

Μπορεί το προβληματάκι αυτό να είναι σύνηθες για το εν λόγω μοντέλο αλλά καλό είναι να τον αλλάξεις αφού σου το προτείνουν και οι ίδιοι. Η οποιαδήποτε προσπάθεια να επισκευαστεί από τρίτο μάστορα στην Ελλάδα, θα σου στερήσει την εγγύηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες τις ρυθμίσεις του ενισχυτή (π.χ. master volume) ή τον εμφανίζει έτσι κι αλλιώς το θόρυβο αυτό?

Δοκίμασες άλλες πρίζες στο σπίτι και μάλιστα οχι σε πολύπριζα αλλά απευθείας?

Έχεις λάμπες φθορισμού, λαπτοπ, ρουτερ, ασυρματο τηλέφωνο, κινητά ή άλλες συσκευές κοντά στον ενισχυτή? Ολα αυτά βάζουν θόρυβο σε ενισχυτές.

Μπορεί το προβληματάκι αυτό να είναι σύνηθες για το εν λόγω μοντέλο αλλά καλό είναι να τον αλλάξεις αφού σου το προτείνουν και οι ίδιοι. Η οποιαδήποτε προσπάθεια να επισκευαστεί από τρίτο μάστορα στην Ελλάδα, θα σου στερήσει την εγγύηση...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ναι δοκίμασα σε διάφορες μπρίζες σχεδόν το ίδιο. Έχει πάντα ένα φύσημα ακόμα και με το volume εντελώς κλειστό. Τελικά μάλλον για αλλαγή με βλέπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μάλλον.Αποστολή πίσω στην Γερμανία και περίμενε το καινούριο μηχάνημα.

Για αυτό είναι και οι εγγυήσεις.Κράτησε και το σειραϊό αριθμό,μπας και σου στείλουν τον ίδιο πίσω...(για καλό και για κακό.)

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μάλλον.Αποστολή πίσω στην Γερμανία και περίμενε το καινούριο μηχάνημα.

Για αυτό είναι και οι εγγυήσεις.Κράτησε και το σειραϊό αριθμό,μπας και σου στείλουν τον ίδιο πίσω...(για καλό και για κακό.)

Ευχαριστώ για το tip Korgious
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου