Προς το περιεχόμενο

The best guitarist ever according to Jimi... (Rory Gallagher)


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Yeap στον Βολο.... Τι ωραια που ηταν τοτε που διοργανωσανε 2 χρονιες το blues festival. Βεβαια πανω απο 200 ατομα δεν παιζει να ειχε καθε μερα και το κοψανε κι αυτο......

 

 

..και την δεύτερη χρονιά ήρθανε οι Band of Friends (χωρίς τον Lou Martin όμως). Φοβερή συναυλία, αλλά μεγαλύτερη αποκάλυψη ήταν ο πιτσιρικάς από την αγγλία (Aynsley Lister) που έπαιξε τελευταίος..studio54GR μήπως ήσουν αυτός που πιωμένος φώναζε στο πιτσιρίκι "MESSIN' WITH THE KID, AYNSLEY!" :P :P

 

Στο θέμα μας, επιτέλους ένα θρεντ για τον τεράστιο..marathon, μιας που είπες για το slide βίντεο στο Irish Tour, ξανα-άκου το τελευτάιο σόλο του Crest Of A Wave :o

 

Επίσης θα πρότεινα με τα χίλια ένα καταπληκτικό βιβλίο που λέγεται Riding Shotgun

 

1961936402_51mu5BJoXL._SL500_AA240_.jpg.872289ef02b3b41d249bfd08124f3cf7.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Την πυροβολαρχία που παίζει πίσω από τους παπάδες του rory την προσέχει κανείς? Ίσως το καλύτερο rythm section που έχω ακούσει ever!!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

marathon, μιας που είπες για το slide βίντεο στο Irish Tour, ξανα-άκου το τελευτάιο σόλο του Crest Of A Wave :o

Σήμερα το πρωί, ξαναέβαλα το Dvd...δεν σχολιάζω τον παίχτη δεν το συζητάμε...αλλά 30 (περίπου) χρόνια μετά, τα ακούσματά μου έχουν αλλάξει. Με κίνδυνο να με φάτε, θα πώ ότι ο ήχος της Strat μου φάνηκε "λίγος" (ΠΡΟΣΟΧΗ δεν μιλάω για το παίξιμο). Ίσως η έκθεσή μου τόσα χρόνια σε 2 διπλούς να φταίει...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά απ'όλες τις εκδοχές της όμως??(με ποιόν drummer δηλαδή..)

 

Να πας να δεις και τους Nine Below Zero αν δεν το έχεις κάνει ήδη...  ;D ;D

(Αυτός ο Mark Feltham απλά δεν υπάρχει λέμε...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πυροβολαρχία που παίζει πίσω από τους παπάδες του rory την προσέχει κανείς? Ίσως το καλύτερο rythm section που έχω ακούσει ever!!!!

 

Δεν διαβάζεις όλα τα ποστς όμως και με στεναχωρείς... :D :D :D ;) :P

Βέβαια για να δείξεις την ταλεντάρα σου χρειάζεσαι και ένα rhythm section που ακόμα και μόνο του να παίζει ακούγεται σαν μια μπάντα ολόκληρη...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαβάζεις όλα τα ποστς όμως και με στεναχωρείς... :D :D :D ;) :P

Τα διαβάζω απλώς δεν είδα κανέναν να συμφωνεί και είπα να το τονίσω λίγο παραπάνω...

Ποιά απ'όλες τις εκδοχές της όμως??(με ποιόν drummer δηλαδή..)

 

Να πας να δεις και τους Nine Below Zero αν δεν το έχεις κάνει ήδη...  ;D ;D

(Αυτός ο Mark Feltham απλά δεν υπάρχει λέμε...)

Στον μπασίστα αναφερόμουν κυρίως.... Θυμάμαι όταν παίζαμε το Moonchild με την μπάντα καθόμουνα 6 ώρες περίπου για να καταφέρω εν τέλη να παίξω το 1% αυτών που ακούω ότι παίζει και δεν καταλαβαίνω το πως το κάνει!!!!! απίστευτος παίκτης...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα το πρωί, ξαναέβαλα το Dvd...δεν σχολιάζω τον παίχτη δεν το συζητάμε...αλλά 30 (περίπου) χρόνια μετά, τα ακούσματά μου έχουν αλλάξει. Με κίνδυνο να με φάτε, θα πώ ότι ο ήχος της Strat μου φάνηκε "λίγος" (ΠΡΟΣΟΧΗ δεν μιλάω για το παίξιμο). Ίσως η έκθεσή μου τόσα χρόνια σε 2 διπλούς να φταίει...

 

 

Στο Irish Tour DVD ναι, στα μεταγενέστερα Montreux, Rockpalast, και Live at Cork Opera House όχι όμως :P :P

 

Βάλε να δεις το moonchild που παρέθεσε κάποιος προηγουμένως και θα δεις!

(Και βάλε να ακούσεις και το τελευταίο σόλο του Crest Of A Wave (Deuce) επιμένω!) :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα το πρωί, ξαναέβαλα το Dvd...δεν σχολιάζω τον παίχτη δεν το συζητάμε...αλλά 30 (περίπου) χρόνια μετά, τα ακούσματά μου έχουν αλλάξει. Με κίνδυνο να με φάτε, θα πώ ότι ο ήχος της Strat μου φάνηκε "λίγος" (ΠΡΟΣΟΧΗ δεν μιλάω για το παίξιμο). Ίσως η έκθεσή μου τόσα χρόνια σε 2 διπλούς να φταίει...

 

Εγώ πάλι στο πρώτο βίντεο που έβαλα έπαθα πλάκα πώς ακούγεται η στρατ...

 

Edit (μετά τον Σπύρο): Ναι και το Moonchild... Και θυμήσου τη χρονολογία των βίντεο...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μεγάλο μέρος της μουσικής "δύναμης" του Gallagher ήταν για μένα οι ακουστικές του επιδόσεις. Απλά δείτε το Too much alcohol παραπάνω..

 

ΕΝΤΙΤ: έβαλα το καλύτερο  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου