Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για περιεργη συνδεσμολογια μαγνητη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κιθαρα ειναι HSH......θελω να βγαλω τον μεσσαιο και να αφησω τους 2 διπλους......εχω 1 volume και 1 Push-pull tone! Επειδη δεν θελω να αγορασω αδικα 3θεσιο επιλογεα,αλλα να κρατησω πανω αν γινεται τον 5θεσιο....πως μπορω να τον εκμεταλευτω? διοτι φανταζομαι αν αφαιρεσω τον μεσσαιο,στη θεση 3 δεν θα κανει τιποτα! Εχω βρει καποια wirings αλλα δεν ειναι ακριβως αυτο που θελω διοτι οπως ειπα εχω πανω push pull για tone και δεν βρηκα αντιστοιχο wiring

Η συνδεση που θελω ειναι η εξης :

 

1. Bridge full

2.

3. Bridge + neck full

4.

5. Neck full

 

Τις θεσεις 2-4 τις αφηνω κενες για διαφορες γνωμες...ομως θελω μαζι με τις γνωμες και τις συνδεσμολογιες..... :-[

Καποιες σκεψεις ειναι να παιζουν σε μια οι εξωτερικοι απο bridge+neck, και στην αλλη οι εσωτερικοι απο bridge+neck. ιδεα ειναι στην μια να παιζει ο bridge in parallel και στην αλλη o neck in parallel....

Η αληθεια ειναι οτι δεν με πολυενδιαφερουν τετοιες συνδεσμολογιες απλως δεν θελω να αλλαξω τον 5θεσιο ,οπως και θελω σε καθε περιπτωση να μπορω να χρησιμοποιω το Push pull για coil split,οποτε κανω οποια συνδεσμολογια ειναι εφικτη δεν εχω απαιτησεις,απλως δεν μπορω να βρω ακριβες διαγραμμα γι αυτο που θελω......οποιος γνωριζει ας με βοηθησει! :)

Ευχαριστω....

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τελικα η απαντηση ηρθε απο την dimarzio........παρεπιπτοντος ειναι πολυ εξυπηρετικοι.......και μπραβο τους.......2 φορες χρειαστικα βοηθεια και τις 2 μου απαντησαν!

παραθετω το wiring για οσους μπορει να ενδιαφερονται.......τελικα δεν γινεται κατι τετοιο με 5θεσιο...θελει  multipole 5-way

2hum1v1ppt_ep1112web.gif.ebd169759f73a769e726eeab88f46152.gif

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον , επειδη δεν ειμαι διατεθιμενος να κανω μια τοσο περιπλοκη συνδεσμολογια , ουτε εχω αναγκη κατι τετοιο,απλως το μονο που θελω ειναι να μην αλλαξω επιλογεα, μου ηρθε μια ιδεα.......αν κανω ατυτη τη συνδεση με τα κοκκινα  οπως την παρακατω εικονα τι θα γινει αραγε????πως θα παιζουν οι μαγνητες?(στο οτι φαινονται οι 2 διπλοι με 2 καλωδια μην δεινεται σημασια) το μονο που θελω ειναι να μην μεινει κενη θεση χωρις ηχο στον επιλογεα και στην 3 θεση  να παιζουν ο bridge+neck......με αυτα τα κοκκινα που δειχνω θα παιξουν ο bridge μαζι με τον neck?

bmx_04schematics.JPG.979b4db8a9f54e51cf67245d4760f958.JPG

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πρόταση μου για να μην αλλάξεις τον επιλογέα

 

1)ξεκολλάς τον μεσαίο

2)ξεκολλάς τον neck και κολλάς τα καλώδια του εκεί που ήταν του μεσαίου

 

1. Bridge full

2. Bridge + neck full

3. Neck full

4.....

5.....

 

 

I am chasomeritus and Goal Keeper

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκεφτηκα αλλα δεν βολευει καθολου οταν παιζεις......πρεπει να προσεχεις οταν αλλαζεις θεση στον επιλογεα για να μην σου "φυγει" στην 4 και 5....

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ δείχνει αυτό που ζητάς, με σπλιτάρισμα στις θέσεις 2 και 4:

http://www.guitarelectronics.com/product/WD2HH5L11_02/Guitar_Wiring_Diagram_2_Humbuckers5Way_Lever_Switch1_Volume1_Tone.html

 

ενώ εδώ έχει συνολικά 7 συνδεσμολογίες για 2 διπλούς με πενταθέσιο, βόλουμ και τόουν ;D με ό,τι μπορείς να φανταστείς στις θέσεις 2, 3 και 4 8) 8)

http://www.guitarelectronics.com/c=dy5DaVCDFedmCSB57wjHAofoc/category/wiringresources.2_pickup_diagrams/

 

άμα δε σου φτάνουν αυτά έχεις και το push pull ;)

 

το δικό σου διάγραμμα δεν μπορώ να το μελετήσω καθώς με μπερδεύει πολύ ο 5θέσιος, ειδικά το πρωί ;)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για το χρονο σου που εψαξες,αλλα και σ΄αυτα τα διαγραματα χρησιμοποιουν multipole 5-way επιλογεα....... :-\ Μαλλον δεν ειναι εφικτο αυτο που ζηταω με 5θεσιο.....αλλα και παλι εχει απορια για το διαγραμμα που προτεινα...λεω να το δοκιμασω αλλα φοβαμαι μην κανει κανενα ΜΠΑΜ ;D

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αποφασίσεις να μην χρησιμοποιήσεις το push/pull και να κρατήσεις τον επιλογέα,τσέκαρε και αυτό το διάγραμμα,πιστεύω θα σε καλύψει.

2humbuckers-8pole.thumb.jpg.b55b7bc0d66337e9b604a92c06e1b4e4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω...αλλα θελω να χρησιμοποιω το push pull!!!Μαλλον πρεπει να αλλαξω επιλογεα....

Ο επιλογεας ειναι αυτος :http://www.thomann.de/gr/goeldo_el5pl.htm

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου