Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για περιεργη συνδεσμολογια μαγνητη


zithon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτός ο επιλογέας που έχεις δεν κάνει για αυτό που θέλεις και προσωπικά εγώ τους αποφεύγω αυτούς.

Για τη συνδεσμολογία που θέλεις να κάνεις το καλύτερο είναι να πας σε super switch της Fender.

http://www.thomann.de/gr/fender_5waysuperswitch.htm

Δεν θα σου δώσω link για super switch γιατί στο διαδίκτυο γίνετε πανικός με δ'αυτον ;D

Γουγλ ΙΤ ;D Και θα σου βγάλει ένα κάρο παραδείγματα για super switch.

Επίσης στο site της Fender μπορείς να βρείς πολύ αξιόπιστα σχέδια.

http://www.fender.com/support/wiring_diagrams_parts_lists.php

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το εχω...αλλα θελω να χρησιμοποιω το push pull!!!Μαλλον πρεπει να αλλαξω επιλογεα....

Ο επιλογεας ειναι αυτος :http://www.thomann.de/gr/goeldo_el5pl.htm

 

ο επιλογέας σου έχει τις συνδέσεις τυπωμένες στην πλακέτα; αν τις μελετήσεις δεν καταλαβαίνεις τι γίνεται; νομίζω ότι γίνεται και με το δικό σου, ίσως να έχεις τον ίδιο ήχο στις 2,3 και 4. Ή να βάλεις έναν απλό 5 θέσιο φενδερ όπου μπορείς να βραχυκυκλώσεις έυκολα όποιο σημείο θέλεις. Δε νομίοζω ότι χρειάζεται super switch για κάτι τόσο απλό.

 

Αν θες να κάνεις καμιά δοκιμή μπορείς να κάνεις τις συνδέσεις που θέλεις και να δεις αν δουλεύει συνδέοντας την κιθάρα στον ενισχυτή και χτυπώντας τους πόλους των μαγνητών με κάτι μεταλλικό, ενώ αλλάζεις θέση στον επιλογέα, χωρίς να κλείνεις και να περνάς χορδές. Δε χαλάς τίποτα έτσι, το πολύ πολύ να μη δουλεύει :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο επιλογέας σου έχει τις συνδέσεις τυπωμένες στην πλακέτα; αν τις μελετήσεις δεν καταλαβαίνεις τι γίνεται; Ή να βάλεις έναν απλό 5 θέσιο φενδερ όπου μπορείς να βραχυκυκλώσεις έυκολα όποιο σημείο θέλεις.

Τι εννοεις με το να εχει τυπωμενες τις συνδεσεις?υπαρχει περιπτωση να αναγραφει πανω του ο επιλογεας τιποτ? ??? Και πως να τις βραχυκυλκωσω? τι θα πετυχω με αυτο?πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο... ::)

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοώ στον παλιό 5θέσιο οι ενώσεις γίνονται με καλώδιο, αν θυμάμαι καλά, ενώ ο δικός σου δείχνει να έχει τυπωμένο (πλακέτα)

 

θα κοιτάξω τον 5θέσιο μου και θα σου πω, εκτός κι αν κάποιος άλλος διορθώσει τις ...ασχετίλες που γράφω στο μεταξυ  8)

 

εσύ πάντως κάνε καμιά δοκιμή  :) δε χάνεις τίποτα

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, μαλλον εχω βρει το wiring.....το παραθετω κατω και πειτε μου τη γνωμη σας... και απο το σημειο του επιλογεα οπου πανε τα red+green μαζι,θα στηλω ενα καλωδιο στο push pull tone....ετσι κι αλλιως ετσι κανω το split και τωρα...το μονο που μενει ειναι να δω ποια καλωδια ειναι τα αντοιστιχα των red και green διοτι ειναι διαφορετικοι οι μαγνητες μου.....ο ενας ειναι dimarzio και ο αλλος duncan.....

W04013W.gif.81cd9daea392edc01d6130a649a25cc0.gif

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΩΧ....μολις τωρα ειδα οτι ποιο κατω γραφει το εξης....

except that's not a standard 5-way switch--it's the special Ibanez 5-way for two humbuckers Εχει διαφορα δηλαδη αυτος ο επιλογεας απο τον δικο μου?

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,το δοκιμασα και δεν πετυχε......δεν γνωριζω γιατι....Ομως,χρησιμοποιησα το σχεδιαγραμα που ειχα σκεφτει και ειχα ανεβασει για να το δειτε και πετυχα το εξης :

1 . Bridge full

2.  Βridge split + neck full

3.  Neck full

4.  Neck split

5.  Neck full

 

Οπου υπαρχει μαγνητης που παιζει full, με το push pull παιζει ΚΑΙ splitαρισμενος!

η μοντα ειναι η εξης: Εχοντας την αρχικη συνδεσμολογια , αφου εχει αφαιρεθει ο μεσσαιος, η θεση 2 μενει κενη,οποτε με ενα μικρο καλωδιακι ή οποιονδηποτε αλλο τροπο ;D δημιουργησα μια "γεφυρα" μεταξυ της θεσης 3 (οπου βρισκετε το hot του neck) και της θεσης 2(οπου βρισκοταν ο μεσσαιος και τωρα ειναι κενη). Κι ετσι ΚΑΙ στην θεση 3 παιζει ο neck ολοκληρος (περιτη θεση εφοσον ειναι ιδια με την 5,αλλα το ενα ζητουμενο ,δηλαδη το να μην υπαρχει κενη θεση, καλυφθηκε) ΑΝ η γεφυρα δημιουργηθει μεταξυ 1 και 2 (αντι για 3 και 2) την θεση του neck την περνει ο bridge και το σχεδιαγραμα θα εχει ως εξης :

 

1.  Bridge full

2.  Bridge split

3.  Bridge full

4.  Bridge full+ Neck split

5.  Neck full

 

Δυστυχως ΔΕΝ υπαρχει το αλλο ζητουμενο, δηλαδη μια θεση με bridge full+neck full αλλα τουλαχιστον υπαρχει bridge split +neck split λογο του push pull και χωρις να παραμενει ΚΑΜΙΑ θεση στον επιλογεα χωρις ηχο.......Στο αρχικο σχεδιαγραμα που ειχα ανεβασει ως δικη μου σκεψη, στην πραξη ειχε ως αποτελεσμα να παιζουν σε ολες τις θεσεις και οι δυο μαγνητες.....και απο κει μου ηρθε και η "φλασια" να κανω μονο τη μια γεφυρα και οχι και τις δυο....αυτα τα ολιγα.... :)

322205866__.JPG.f233693e8964f5ba9eafbb374d30fb9d.JPG

1924832818__.JPG.c25f278cdf662683e777f924bcf29b31.JPG

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι και το τελικο wiring τη κιθαρας....το μονο που μου λειπει και ισως να παρω καποια στιγμη εναν 3 θεσιο επιλογεα , ειναι η θεση που παιζουν full bridge+full neck...ΕΑΝ  ;D βγαλει καποιος ακρη απ το σχεδιαγραμα μου και του ερθει καμια ιδεα για το πως θα μπορουσα να πετυχω με τα υπαρχοντα υλικα την θεση full bridge+full neck ας ριξει την ιδεα.... ;)

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου