Προς το περιεχόμενο

markbass 121P ή 121H??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια ειναι η διαφορα των 2 παραπανω??ξερω οτι ο 121 Η εχει και κορνα αλλα αυτο που θελω να μαθω ειναι η διαφορα τους στον ηχο μιας και εχουν την ιδια κεφαλη.εχω βρει και εχω δοκιμασει μονο τον 121Ρ και αuτον σκεφτομαι να παρω..και αν χρειαστω υχειο με κορνα παιρνω ενα extra..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

εγω ξερω σιγουρα οτι η κορνα χρησιμευει στα πριμα του σλαπ.(δεν ειναι μονο αυτη η λειτουργια της προς θεου αλλα αυτο ξερω μονο)τωρα γενικοτερα λογω μεγαλυτερης καμπινας εχει διαφορετικο ηχο.ο 121ρ προτιμαται επεισης απο κοντραμπασιστες αν αυτο μπορει να σου πει κατι.εγω παντως πηρα τον 121p γιατι τον αλλον δεν βρηκα να τον ακουσω και σκεφτηκα ακριβως οπως εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ τον μικρό έχω και παίζω rock, μια χαρά είναι μη μασάς. Να έχεις υπόψη σου, επειδή έχει το bass port από πίσω να τον τοποθετείς λιγότερο από ένα μέτρο από τον τοίχο για γεμάτα μπάσα. Πίστεψε με έχει αρκετά!

 

ps. η κόρνα είναι προσωπικό γούστο. Εμένα δε μου αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Και εγώ τον μικρό έχω και παίζω rock, μια χαρά είναι μη μασάς. Να έχεις υπόψη σου, επειδή έχει το bass port από πίσω να τον τοποθετείς λιγότερο από ένα μέτρο από τον τοίχο για γεμάτα μπάσα. Πίστεψε με έχει αρκετά!

 

Μήπως χρειάζεται το αντίθετο, δηλ. να το τοποθετεί από 1μετρο κ πανω απ τον τοίχο;

κάπου αλλού εδω μ'εσα είχα διαβάσει ότι αμα το bass port κοιτάει πίσω, καλό είναι να απέχει

1 με 1,5 μετρα απο τοίχο και πισω και αριστερά δεξιά

 

κανας γνώστης επι του θέματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι ειδικός ξέρω ότι όταν ένα ηχείο βρίσκεται κοντά σε τείχο και συγκεκριμένα σε γωνία ενισχύονται οι μπάσσες συχνότητες κατα 3dB!Αυτό για κάποιυς μπορεί να είναι θετικό και για κάποιους όχι...η επιλογη δική σου!Απλά η αλλάγη αυτή στις συχνότητες δε είναι σταθερή και αλλάζει περίεργα ανάλογα με τον χώρο!Αυτό που θέλω να πω είναι ότι εσυ ακούς ενισχυμένες τις μπασες συχνότητες αλλά το κοινό σου μπορεί όχι! Αν δν βοήθησα απλώς αγνοήστε το σχόλιο ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα αυτο με τις μπασες συχνοτητες εχει θεμα....Οτι σε γωνια δινει το μαξ σε μπασα ισχυει...επισης το αλλο που ισχυει ειναι οτι οι μπασες συχνοτητες αντιθετα με ολες τις αλλες εχουν την ταση να διοχετευονται στον χορο και δεν εχουν την ταση να μεταδιδονται στην ευθεια οπως οι συχνοτητες της κιθαρας...με αλλα λογια για να ακουμε τον μπασοενισχυτη μας δεν ειναι αναγκη να ειναι ακριβως στο αυτι μας....αυτο κανει να αναθεωρησουμε λιγο την τοποθετηση του μπασοενισχυτη στο χορο και τα κριτηρια της τοποθετησης αυτης...φυσικα το ηλεκτρικο μπασο δεν δινει μονο μπασες συχνοτητες ακομη και σε πολυ μπασες νοτες...''σε μια νοτα περιεχονται ΟΛΕΣ''...Αν υπαρχει καποιος μηχανικος ηχου εδω να μας δωσει τα φωτα του...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου