Προς το περιεχόμενο

Ξεφτιζουσα Βαφη (Fender Highway One content)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα highway one μπασσο σε honey blonde finish.Μιλαμε για το γνωστο matt,nitro on poly finish.Η βαφη ειναι υπερευαισθητη,αυτο το ηξερα αφου ειχα στο παρελθον ενα highway one sunburst οργανο και δεν με ενοχλει κιολας.Δυστυχως ομως μαλλον λογω του χρωματος εκτος απο την ευπαθεια στις γρατζουνιες,το finish εχει και μια ταση να λερωνει-μαυριζει λες και ειναι τραπεζομαντηλο.

Οντας εντελως ασχετος απο βαφες,βερνικια κτλ θελω να ρωτησω αν υπαρχει κατι να περασω την κιθαρα(καποιο βερνικι?κατι αλλο?) για να γινει πιο ανθεκτικη.Εχετε σαν δεδομενο οτι δεν εχω βαψει τιποτε αλλο εκτος χαρτι,αρα αν εχετε να προτεινετε κατι θα ηθελα να το κανετε με τον απλουστερο δυνατο τροπο.

Σε ξενα φορουμ που εριξα μια ματια καποιοι εκαναν λογω για car polishes,αλλα μεχρι εκει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς; Αν λερώνεται καθάρισέ το! Έχεις μπάσο με nitro finish και θα το χαλάσεις; Άσε που σίγουρα θα κοστίσει....

 

Έχω το ίδιο θέμα με μία Olympic White κιθάρα... με nitro finish... και όπου ακουμπάω λερώνεται/μαυρίζει...

 

Βρήκα την υγειά μου με το...

AILC965.jpg

 

Ναι είναι για ταστιέρα το ξέρω... αλλά έβαλα λίγο μια μέρα στο σώμα, εκεί που είχε μαυρίσει/λερωθεί και εξαφάνισε τη βρώμα αμέσως! Από τότε το χρησιμοποιώ συνέχεια! Και φυσικά θα το χρησιμοποιείς και για να καθαρίζεις την ταστιέρα σου...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενα καθαριστικο σωματος που δοκιμασα δεν εγινε δουλεια.Ασε που φοβαμαι οτι αν το καθαριστικο ειναι δυνατο,θα κανει επιπλεον ζημια(Μην μπερδευεις το αθλιο ευπαθες nitro finish των highway one με το finish των custom shop η των gibson-ειναι ακραια ευπαθες).Θα το αφηνα να γινει οπως να ναι και μετα η θα εκανα refinish ή θα επαιρνα αλλο σωμα,αλλα τυχαινει το χρωμα(οχι η υφη του fisish βεβαια) να μου αρεσει πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα να το δοκιμάσεις.....

 

Καθαριστικό σώματος ούτε στην δικιά μου έκανε κάτι, ούτε σαπούνι, ούτε τίποτα! Αλλά το λαδάκι έκανε το θαύμα του!

 

Δεν νομίζω ότι είναι δυνατό και θα κάνει ζημιά στο βερνίκι. Το έχω χρησιμοποιήσει παντού χωρίς κανένα πρόβλημα. Σε highway one δεν έχω δοκιμάσει αλλά δοκίμασε το σε κάποιο σημείο που δεν φαίνεται για να είσαι σίγουρος...

 

Το μόνο πρόβλημα είναι οτι δεν το βρίσκεις τώρα τελευταία στα μαγαζιά στο κέντρο. Όλοι το περιμένουν να έρθει! Μάλλον η απεργίες...  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου