Προς το περιεχόμενο

Ερασιτεχνικο στουντιο ηχογραφησης. Προτασεις.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

        Για σας παιδια.

Θελω να φτιαξω ενα ερασιτεχνικο στουντιο για ηχογραφηση κυριως κιθαρες και μια δυο φωνες. Θα ηχογραφω ενα ενα τα οργανα.

        Θελω λοιπον να αγορασω τα παρακατω, και ζητω την βοηθεια σας.

        Α..Cubase essential version.

        B..Ηχεια μεχρι 200 Ευρω.

        Γ..Και πανω απο ολα, μια καλη καρτα, κυριως για τα βασικα:

        Μια κιθαρα ηλεκτρικη, μια ακουστικη, εισοδο για ενα μικροφωνο, Midi in,out, Line In Left, Right για κανενα οργανο κ.λ.π..

        Με ενδιαφερει κυριως η ποιοτητα της καρτας ηχου, η σταθεροτητα, και η συμβατικοτητα με το Cubase και με το LapTop p.c που εχω αυτη την στιγμη. Τα στοιχεια τα γραφω παρακατω.

        Με πολυ καλη διπλη προενισχυση για κιθαρα και μικροφωνο, η διπλη εξωτερικη προενισχυση εξτρα.

        Τιμη καρτας μεχρι 500 Ευρω περιπου.

        Επισης θα ηθελα την συμβουλη σας για τους ρυθμους.

        Μπορω να γραψω ρυθμους πολυ πολυ βασικους μονο με το Cubase;

      Ενα hardware drummashin θα ηταν προτιμοτερο;

      Ενδιαφερομαι για ολους τους ρυθμους ελληνικους και ξενους.

      Θελω να χρησημοποιησω το LapTop p.c. σαν ενα τετρακαναλο η οκτακαναλο για demo ταγουδια δικα μου.

      Θα μου πη καποιος, τοτε γιατι δεν πας σε αυτη τη λυση;

      Τελος παντων, θελω να προσπαθησω, και ειμαι σιγουρος πως θα τα καταφερω με το p.c.

 

      Aυτη την στιγμη εχω τα εξης εργαλεια:

      Deel LapTop p.c.  Inspiron 5100, 

      T.I. texas instrument Firewire 400

      Pentium 4 2.66 GHRS

    Original Windows x.p. sp2.0 english

    RAM 1000,  usb 2.0...x 2, firewire 400, kαι pcmcia καρτα επισης.

 

    Κιθαρα Strato by usa του 1970 τοσο.

    Μια ακουσςτικη μετρια.

    1 μικροφωνο παλιο καλο sm58, + 1 μικροφωνο Samson SL7 sudio condencer.

    1 VOX  VALVETRONIX  TONELAB-Χωρις πεταλια

    Ενα παλιο YIAMAHA ΕΝΙΣΧΥΤΗ 80 WATT ΓΙΑ ΚΙΘΑΡΑ

    1 ενισχυτη μπασσου Μarshall 200 watt.

    Και καναδυο μπασσο κιθαρες (παλιες δοξες)

 

  Aυτο που ζηταω κυριως και με καιει, ειναι η καρτα ηχου

  Δεν θελω να την πατησω και να εχω προβληματα. Θελω ποιοτητα ηχου, απολυτη συμβατοτητα, σταθεροτητα, κατι που να εχει χρησημοποιηθη με επιτυχια απο εσας του forum που δουλευεται με Laptop p.c.  Windouse και Cubase.

  Επισης ενα καλουτσικο αρμονιο η γενικα πληκτρα με δικους του ηχους για να μην επιβαρεινω το Laptop. Exω ενα psr Yiamaxa 230, ισως κανει για την ωρα.

        Αν ολα μου πανε καλα, αργοτερα, θα παω για ενα καλο laptop p.c.δυνατο. Για αυτο θελω να παρω μια καλη καρτα απο τωρα.

    Να πω την αληθεια μου, ολο αυτο τον καιρο εχω κουραστη να ψαχνω το internet για μια καρτα. Εχω μαθει τις καρτες ολες μια μια απεξω. Το Noiz το εχω ξεψαχνειση, και ολο μπερδευομαι με τοσες διαφορετικες γνωμες εδω μεσα. Παρα πολυ διαφορετικες γνωμες βρε παιδι μου!!!!

    Και για εναν καινουργιο στο αθλημα, που δεν εχει αλλη βοηθεια και δεν ξερει κανενα απο τα παιδια που ποσταρουν μαλλον κατανταει δυσκολο, χωρις βεβαια να θελω να προσβαλω κανεναν. Αντε να ξερεις απο αυτους που σου απαντανε ποιος κατεχει το θεμα και ποιος οχι. Αλλα αμα εισαι στραβαδι σαν και εμενα που ειμαι καλα να παθω!!!!!! Αμα φτιαξω στουντιο εγω, φτυσε με. Αυτα τα ολιγα και ας περιμενω μπας και βγη τιποτα αυτη την φορα.

      Παντως, ενα καλο που βγηκε απο ολο το ψαξιμο, ειναι οτι εμαθα παρα πολλα χρησιμα πραγματα απο ολους εσας. 

        Σας ευχαριστω, και περιμενω απαντηση σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, επειδή εσένα σε... θυμάμαι  ;D  ;D Θα σου τα πω χύμα και τσουβαλάτα.

 

Έχεις χάσει τόσο καιρό, για να εξασφαλίσεις μια "σίγουρη επιλογή" για το PC;

 

Ε, ρε φίλε ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΕ ΤΑ PC.

 

Με το PC πας να "κλέψεις". Είναι η φτηνότερη λύση, για να έχεις (εικονικό) hardware αξίας ΠΟΛΛΩΝ χιλιάδων ευρώ.

 

Το τίμημα; ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΙΓΟΥΡΙΑ.

 

Αυτό πάρτο σα δεδομένο.

 

Βάλε και το ότι το PC σου είναι προιστορικό.

 

Βάλε και το ότι δεν κατέχεις από μουσικά προγράμματα.

 

Ξέρεις τι βλέπω στο μέλλον σου; Κλάμα, προβλήματα, και το demo να πετάει μακρυά.

 

Αλλά ο Σούπερ Μάνος έχει τη λύση!

 

http://www.thomann.de/gr/fostex_mr16_hd.htm

 

 

Παίρνεις αυτό, και γράφεις demo... χτες! Εύκολα, απλά και ΣΙΓΟΥΡΑ. Οι Beatles είχανε 4 κανάλια, εσύ θα έχεις 16. ΘΕΟΣ.

 

Τι προτιμάς: Να γράφεις μουσική, ή να ψάχνεσαι;

 

Άσε μας εμάς. Λιώσαμε με τα PC και πάλι τα βρίζουμε. Και ναι, ήχο και μπλιμπλίκια θα έχουμε καλύτερα. Είσαι μάγκας να γράψεις καλή μουσική; Μας έφαγες λάχανο και εμάς, και τα PC μας, και τα μπλιμπλίκια μας!

 

Αυτά, ΕΝΤΕΛΩΣ μα ΕΝΤΕΛΩΣ φιλικά.

 

Καλή τύχη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον manosx όσον αφορά το σκεπτικό του. Δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο μηχάνημα που προτείνει, αλλά έχει δίκηο σε όλα, οπότε μάλλον και σε αυτό.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαι τίμιος, έχω δουλέψει (παλαιότερα) με πολυκάναλο Fostex σε rack, 24 κανάλια σε σκληρό, και ήταν ΑΨΟΓΟ. Με το συγκεκριμένο όμως δεν έχω δουλέψει, αλλά γενικά μιλάμε για καλή εταιρία.

 

Δεν βρήκα καλύτερη επιλογή σε αυτά τα λεφτά, αλλά μπορεί ο ενδιαφερόμενος να το ψάξει λίγο παραπάνω, για να διαπιστώσει από τους χρήστες αν του κάνει. Όσο κοίταξα εγώ, μου φαίνεται πετυχημένο.

 

Δυστυχώς τα "όλα- σε ένα" που έχουν πέσει στα χέρια μου, και έχω ιδία άποψη, είναι εκτός του budget.

 

Anyway, ας το δει σαν μια άλλη κατεύθυνση για τη σκέψη του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω πολλες φορες,ακομα σε fostex D160 γραφω 16μπιτ για μπιτ και μιξαρω σε αναλογικη κονσολα

και φυσικα ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση εχει ο ηχος(ειναι καλυτερος) με την κατηγορια καρτων ηχου και υπολογιστων ημων των πτωχων εραστων της τεχνης και των κουμπιων οπως ο φιλος μας..

H fostex ειναι ΣΚΥΛΙ ΜΑΥΡΟ σ αυτον το τομεα.

Πουλανε βεβαια στις αγγελιες κατι all in one recorders σε καλες τιμες,ριξε μια ματια αν ειναι να πας προς τα εκει.

 

Συμφωνω με το Μανο λοιπον οσο αφορα τη σταθεροτητα και το ''αμεσο''της παραπανω διαδικασιας.

Τιθεται ενα θεμα ομως...αν μπει στη διαδικασια του hard disc recording θα χασει χρονο..

Μηπως αν ειναι να συνεχισει και δεν ειναι σε φαση..''να παιξω λιγω να δω τι γινεται και αν δεν καθεται,θα παρω καραμπινα γιατι μ αρεσει και το κυνηγι..''

μηπως να παρει υπολογιστη για ν αρχισει απο τωρα τα βρισιδια μεχρι να βγαλει ακρη? ;D

Ασε που εχουν σταθεροποιηθει αρκετα τα πραματα,μην υπερβαλλουμε.

 

Φιλε με το fostex θα γινεις καλυτερος μουσικος γιατι θα παιζεις πιο πολυ μουσικη.

Με τον υπολογιστη θα φας τα μουτρα σου αν εισαι μονος.

 

Προτεινω(τον μπερδεψα τον ανθρωπο)

να παρεις εναν καλο υπολογιστη και να βρεις καποιον που ΞΕΡΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ απο μουσικη παραγωγη σε pc,να σου δειξει καποια πραγματα απο ΚΟΝΤΑ και να κρατας σημειωσεις...

Καλη συνεχεια!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανοςχ ειπε:

Ερε φιλε δεν υπαρχει σιγουρη επιλογη για P.C.

Εννοεις οτι υπαρχει σιγουρη επιλογη για Mac l

 

Καποιος που να εχει αλλη αποψη για τα laptop p.c.;

 

Βαλε και οτι το p.c.σου ειναι προιστορικο;

 

Δυο κιθαρες,  μια φωνη, ενα δυο ηχους απο εξωτερικο οργανο ( οχι να πλακωθουμε στα vst instuments και αλλα τετοια που επιβαρυνουν τον επεξεργαστη),

και ενα hardware drummashin για ρυθμους,

ειναι πολλα για pentium 4- 2.66 ghrz!!!!!!!!!!!!!!!

 

Δεν νομιζω να ειναι πολλα; 

 

Αν υπαρχει και καμμια καλη καρτα που να βοηθαει τον επεξεργαστη του laptop;

 

Μπορεις να μου πης παλι οτι αυτα τα ολιγα που ζηταω δεν γινονται με p4-2.66 ghrz;

 

Αν δεν γινονται, θα μπορουσες να μου το εξηγησης;

 

Καποιος που να συμφωνει οτι αυτα που ζηταω δεν ειναι υπερβολικα για p4-2.66 ghz;

 

ΕΞΕΙ καναλια Audio ειναι πολλα;;;;

 

Αυτο που λες , για τα ολλα σε ενα που ειναι εκτος budget;;

Μπορεις να μου πης ενα τετιο μηχανημα;

 

Συμφωνω απολυτα με τα λεγομενα σου Freerock!!

Εχω ανθρωπο που θα με βοηθαει σε αυτα πουλες. Για αυτο τολμω να ξεκινησω.

Μεσα στο σπιτι μου υπαρχει καλος κομπιουτερας και μαλιστα καλος πιανιστας.

Στο θεμα ομως της μουσικης τεχνολογιας ειναι και αυτος καινοργιος ακομα.

Το να φερνω ανθρωπο να με βοηθαει στο ξεκινημα μου, και μαλιστα επι πληρωμης, ειναι στο προγραμμα. Μαλιστα οταν ερθει η ωρα, θα ζητησω να βρω και καποιον απο το Noiz, αν υπαρχει καποιος να ερχεται σπιτι.

 

Οπως ακριβως τα λες ειναι. Παλια ειχα ξεκινησει με το sx3 με καποιον. Υπαρχει ακομα μεσα στο κομπιουτερ αλλα ειναι σπασμενο και δεν γουσταρω.

Για αυτο στο post μου αναφερω οτι λεω να παω στο εσσεντιαλ, να κανω τις δοκιμες μου, και αν μπορω να κανω update στο επομενο Cubase.

 

Για την καρτα ηχου επιμενω για τους εξης λογους:

 

Ειμαστε τρεις  μουσικοι στο σπιτι. Τρια κομπιουτερς.  Το ενα desctop Δυπυρινο.

Δεν θελουμε να παμε σε λυσεις Mac, εκτος αν επιβαλλεται.

Μας αρεσει το Cubase.

Και εν παση περιπτωση, στην ερωτηση:

 

Καλη καρτα ηχου γυρω στα 500 Ευρω για:

 

P.c.+ x.p. +Cubase

 

με αυτα τα ολιγα που ζηταω, ασχετα με το Dell laptop p.4-2.66 που εχω αυτη την στιγμη- Αφηνω το Deel το δικο μου και πες πως εχω ενα laptop πολυ ανωτερο -

 

δεν εχει κανενας αλλος laptop p.c.+xp+Cubase, με μια καρτα ηχου καλη που να δουλευει το συστημα του πολυ καλα;;;;;

 

Δεν φτανουν τα 500 για αυτα που ζηταω;;

 

Η μηπως εχουν δικιο αυτοι που λενε:  Μακρια απο laptop p.c. και δουλευουν με Mac;;;;;

 

Αυριο παω και περνω ενα καλο laptop p.c.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωρέ Γιώργη... το ποστ σου είναι ακατάληπτο.

 

Μόνος σου ρωτάς, μόνος σου απαντάς, μόνος σου κανονίζεις τι μπορεί να σε ρώταγε ο άλλος...

 

Αφού σου είπε ο manosx ότι το πραγματικό σου πρόβλημα είναι ότι δεν κατέχεις από υπολογιστές...πάρε λοιπόν ένα απλό μηχάνημα για να γράφεις μουσική να το ευχαριστηθείς.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, αν επιμένεις, θα σου πω τι σου προτείνω. Αλλά με την προϋπόθεση ότι όπως λες θα πάρεις κάποιο αξιοπρεπές PC, για να έχεις μια κάποια σταθερότητα. Γιατί οτιδήποτε πηγαίνεις στα όρια, δύσκολα να είναι σταθερό.

 

Λοιπόν, σου προτείνω αυτό:

 

http://www.thomann.de/gr/presonus_firestudio_project.htm

 

Αξιοπρεπέστατη Firewire κάρτα, με πολλές εισόδους, που θα σε καλύψει για πολύ- πολύ καιρό. Αλλά το ζήτημα δεν είναι εκεί, αλλά εδώ: Θα αγοράσεις εν καιρώ και αυτό:

 

http://www.thomann.de/gr/presonus_studio_one_pro_upgrade.htm

 

Και θα αποκτήσεις έτσι την πλήρη έκδοση του προγράμματος. Είναι το μόνο πρόγραμμα που θα συνιστούσα σε κάποιον που ξεκινά. Γιατί να μπλέξεις με το Cubase; Το Cubase είναι ένας δεινόσαυρος, που είναι πολύ καλό για κάποιον midάκια ΑΛΛΑ εντελώς περιττό για κάποιον κιθαρίστα.

 

 

Αντίθετα το Studio One είναι ΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά το πιο εύχρηστο πρόγραμμα. Ταυτόχρονα έχει πάρα πολλές δυνατότητες, δυνατότητες που θα σου δώσουν ότι χρειάζεσαι και με το παραπάνω, με το ΠΟΛΥ παραπάνω. Και φυσικά, επειδή κάρτα ήχου και πρόγραμμα είναι της ίδιας εταιρίας, θα έχεις δυνητικά μεγαλύτερη σταθερότητα, χώρια που οι ρυθμίσεις θα γίνουν σχεδόν... αυτόματα.

 

 

Καλύτερη λύση για μια περίπτωση σαν τη δική σου παίζει να μην υπάρχει. Εκτός φυσικά από ένα απλό πολυκάναλο. ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τις προτάσεις του manosx. Με την συγκεκριμένη κάρτα θα είσαι κομπλέ για πάρα πολυ καιρό. Και για ηχεία αν δεν έχεις πολύ μικρό δωμάτιο σου προτείνω αυτά

http://www.thomann.de/gr/esi_near_08_classic.htm Τα οποία παίζουν μια χαρά , ειδικά για το συγκεκριμένο budget.

Για το laptop  μη φοβάσαι. Αν το έχεις στημένο μόνο για αυτή τη δουλειά, χωρις internet - antivirus - games - αχρηστες εφαρμογές κτλ. θα σε βγάλει μια χαρά για τις απαιτήσεις σου.

Εγώ μέχρι πριν κανα 2 χρόνια έκανα παρόμοια (και πιο βαριά δουλειά με BFD - Trilogy - VST Synths,  12 - 14 κανάλια κτλ.) σε έναν Athlon XP 2700+ 1GB RAM και δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα (Cubase SX3).

Ισως θα είναι καλύτερο αν θες Cubase να ψάξεις να βρείς μεταχειρισμένη την έκδοση SX3

και να μην προχωρήσεις στο 5 καθώς οι απαιτήσεις του καίνούριου σε πόρους του συστηματος είναι σημαντικά μεγαλύτερες και θα έχεις πολύ μικρότερη απόδοση στη δουλεία σου. Έτσι και αλλιώς μια χαρά θα σε υπερκαλύψει και το 3 και όταν το μάθεις και δεις κάποια στιγμη στο μέλλον ότι χρειάζεσαι την αναβάθμιση σε δυνατότητες , παίρνεις το 5 μαζι με ένα άλλο PC.

Αυτά είχα να σου πω, ελπίζω να βοήθησα.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου