Προς το περιεχόμενο

Mayones μπασο


prog13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα απο 11 χρονια συμβιωσης με το Fender Jazz Bass(Mexico)μου,αποφασισα οτι ηρθε ο καιρος για αναβαθμιση.Ειμαι πληρως ευχαριστημενος,αλλα ψαχνω και για αλλους ηχους π.χ μεγαλυτερη διαυγεια στα πριμα χωρις ομως να χανω τις στρογγυλες και ογκωδεις χαμηλες.Γενικα μου αρεσει ο αρκετα μπασος ηχος(οχι και dub).

 

Με τη μπαντα παιζουμε κατι σαν alternative rock με 1 κιθαρα(προσεχως ισως προστεθει και δευτερη)μπασο,ντραμς και γυναικεια φωνη με αρκετα κομματια σε drop-d με χρηση d-tuner.

Το μπασο θα παιζει στην κεφαλη Ampeg SVT 3 PRO με καμπινες Peavey 1X15 και 2X10.

Εχω σταμπαρει αυτο: http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Mayones-CS-Jabba-4-RW-Natural-/art-BAS0002839-000 το οποιο πιστευω οτι μου κανει κυριως επειδη εχει passive μαγνητες και ηλεκτρικα(απεχθανομαι τα active).

 

Μια απο τις επομενες μερες θα κατεβω στον τοπικο αντιπροσωπο στο κεντρο για δοκιμη,κυριως για το playability και οχι τοσο για τον ηχο,επειδη πιστευω οτι αν δεν ακουσεις πως συμπεριφερεται το οργανο μεσα στη μπαντα δεν μπορεις να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα.Εχω διαβασει κριτικες στο Harmony Central(για αλλο μοντελο ομως)αλλα και παλι νομιζω οτι δεν φτανει.

 

Ρωτω αν υπαρχει εδω μεσα καποιος κατοχος μπασου Mayones για να μου δωσει πληροφοριες.

 

Συγνωμη για το μεγαλο post,αλλα προσπαθω να δωσω οσο το δυνατον περισσοτερες πληροφοριες ωστε να βοηθησω αυτους που θα θελησουν να απαντησουν. 

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα σαν ...κακασχημο Jazz Bass μου φαινεται,γιατι δεν παιρνεις ενα κανονικο JB να εχεις και ηχο και ομορφια (& να μη το λενε και...μαγιονεζα.. ;D μα καλα ονομα ειναι αυτο?)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείς, αλλά σε αυτά τα λεφτά γιατί δεν φτιάχνεις ένα Carvin όπως το θές?...και φτηνότερα...

http://www.carvinworld.com/kits.php

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα....από τη συγκεκριμμένη ουγγρική - αν δε κάνω λάθος - μάρκα έχω ακούσει μόνο μία κιθάρα οπότε  :-X

 

αλλά αφού σου αρέσει τόσο το φέντερ γιατί δε παίρνεις το αντίστοιχο σε musican - το sterling δεν είναι το αντίστοιχο τζαζ?.

έχω δει άπειρα musican σε λαιβ από θεούς,καλούς,μέτριους κ κακούς μπασίστες κ ο ήχος ήταν πάντα πολύ καλός...άσε που είναι και πολύ όμορφα...

;D

το μαγιον είναι ... δε μας αρέσει εμφανισιακά καθόλου... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 χρονια συμβιωσης με το Fender Jazz Bass...

Ειμαι πληρως ευχαριστημενος...

ψαχνω και για αλλους ηχους

Είσαι απολύτως ευχαριστημένος απο το μπάσο σου αλλα θέλεις να το αλλάξεις?

Θα αγοράσεις ολόκληρο (και ακριβό) όργανο για επιπλέον ήχους? Μήπως να

δοκίμαζες άλλους μαγνήτες ή και άλλο τύπο μαγνήτη, έναν precision στη μεσαία

θέση για παράδειγμα?

Γενικα μου αρεσει ο αρκετα μπασος ηχος (οχι και  dub).

 

Με τη μπαντα παιζουμε κατι σαν alternative rock με 1 κιθαρα(προσεχως ισως προστεθει και δευτερη)μπασο,ντραμς και γυναικεια φωνη με αρκετα κομματια σε drop-d με χρηση d-tuner.

Mήπως να πάρεις ένα precision?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο κύριε Μπίχλα.

Ειρμός και επιχειρήματα.

 

Αρα P-Bass Special (με τσόντα τον Jazz).

Και με τα λεφτά που περίσεψαν βάζουμε και ένα VariTone και κανα Serial / Parallel  για να έχεις ήχους να ξημεροβραδιάζεσαι............... με στυλ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω!!!!!!Δεν γουσταρει κανεις Mayones ετσι?

 

Παντως,επρεπε να το περιμενω οτι θα με οδηγησετε σε πιο οικονομικη λυση π.χ αλλαγη μαγνητων κλπ.

Απλα να πω οτι απο το μπασο το μονο που ειναι Mexico πλεον ειναι μονο τα ξυλα.Τα παντα εχουν αλλαχτει πανω του και ολα τα parts ειναι USA,ακομα και το neckplate π.χ.

Μαγνητες εχει τους Jazz Bass vintage '62.

Aπλα θελω να φυγω απο τη Fenderιλα που παιζω τοσα χρονια και να δοκιμασω και κατι αλλο.

 

Μου κοψατε τα φτερα ρε μαγκες :'( αλλα ισως και να εχετε δικιο,επειδη ξερω οτι παντα θελετε να βοηθατε ;Dευτυχως

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπλα θελω να φυγω απο τη Fenderιλα που παιζω τοσα χρονια και να δοκιμασω και κατι αλλο.

 

Ναι, όντως. Η καινούρια σου επιλογή ήταν δραματικά διαφορετική  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως,επρεπε να το περιμενω οτι θα με οδηγησετε σε πιο οικονομικη λυση

Όχι απαραίτητα, αλλά γιατί να πληρώνεις κάτι όταν μπορείς να αποκτήσεις κάτι παρόμοιο με λιγότερα? Γι αυτό ανέφερα τα κιτ των carvin. Πρόσφατα αγόρασα ένα τέτοιο (λογικά την άλλη εβδομάδα θα είναι έτοιμο). Και τα Carvin δεν έχουν καθόλου κακή φήμη.

Πάρε μια ιδέα

http://www.customshop.gr/carvin.html

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου