Προς το περιεχόμενο

Προβλημα συντονισμου μποτας-μπασου(σε πληκτρα)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα.

Ελπιζω η απορια μου να βρισκεται στο σωστο ποστ.Πρωτα απ'ολα παιζω πληκτρα και ο ρολος μου στο μαγαζι που δουλευω ειναι μπασιστας και κιθαριστας(με τα πληκτρα εννοω).

Το προβλημα μου ειναι με τον ντραμερ.Τα τυμπανα του βρισκονται μεσα σε plexi glass (μορφης Π).

Πατοντας λοιπον την νοτα ΛΑ κατα την διαρκεια της δουλειας εχω τρομερο συντονισμο,κυριως σε υψηλες εντασεις,λες και εχω πατησει το sustain pedal.Βροντανε τα ηχεια και ο θορυβος που δημιουργειται ειναι αποκρουστηκος.Αυτο συμβαινει μονο στην ΛΑ.Ολες οι αλλες νοτες ειναι μια χαρα.

Τωρα θα μου πειτε πιο ειναι το προβλημα σου με τον ντραμερ?????Εχω παρατηρησει οτι οταν βγαζω το plexi glass απο μπροστα του και στην ουσια ΑΝΑΠΝΕΕΙ η μποτα δεν υπαρχει συντονισμος(ολα τα τυμπανα εχουν μικροφωνα).

Πιστευω πως ο ηχος που βγαινει απο την μποτα βρισκει εμποδιο στο plexi glass και ξαναγυρναει πισω οποτε υποθετω πως αυτο ειναι το προβλημα.

Τα ερωτηματα μου λοιπον:

α)μηπως ειναι θεμα ρυθμισεις των μικροφωνων?

β)μηπως ειναι θεμα κουρδισματος των τυμπανων?

γ)μηπως ειναι θεμα των plexi glass(τα οποια δεν μπορω να τα βγαλω εξαιτιας του κολλημενου αφεντικου!!!!)

δ)μηπως ευθυνεται το οργανο μου(ρυθμισεις του μπασου)

 

Ελπιζω να μην εγινα κουραστηκος.

Θα περιμενω απαντησεις και αν το θεμα μου ειναι σε λαθος ποστ παρακαλω αναφερετε το

 

ευχαριστω ;)

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε stelios καλησπερα.

Επειδη ασχολουμαι με το θεμα της ηχοληψιας απ το γυμνασιο θα ελεγα

και εχω διαβασει για διαφορα προβληματα...

Πιστευω πως επειδη υπαρχει ενα σχημα (Π) μπροστα απ την μποτα και

με το "μπουμπ" που κανει η μποτα αμεσως ο ηχος θωρακιζεται, εγκλωβιζεται θα λεγαμε αναμεσα στην μποτα και στο τζαμι και δεν εχει διεξοδο να φυγει...βρισκει εμποδιο στο τζαμι δλδ...και ακουγετε ενα πραγμα απο τα ηχεια σαν να λες και θα σκιστει το μεγαφωνο(καθολου απιθανο)!!!

Επισης η ιδιοτητα του Plexiglass ειναι να αποροφουν τον ηχο οποτε καταλαβενεις...

το προβλημα εστιαζεται εκει που σου ειπα...

Καντε μια φορα δοκιμαστικη να δειτε οτι θα λυθει μολις βγαλτε το τζαμι...

 

Λοιπον οι λυσεις που σου προτεινω ειναι:

 

1)Βγαλτε το τζαμι απο εκει...κι εξηγηστε στο αφεντικο τι γινετε αν δεν θελει να πληρωσει ηχεια

 

2)τοποθετησε το πιο μακρια αν υπαρχει χωρος

 

3)παρτε ηλεκτρονικα ντραμς οπου δεν θα υπαρχει κανενα απολυτος προβλημα

 

 

Για οτι αλλο στειλε μας...

Φιλικα Κωστας!!!

:D :D

 

Ευχαριστω Πολυ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.

Ελπιζω η απορια μου να βρισκεται στο σωστο ποστ.Πρωτα απ'ολα παιζω πληκτρα και ο ρολος μου στο μαγαζι που δουλευω ειναι μπασιστας και κιθαριστας(με τα πληκτρα εννοω)...

...Το προβλημα μου ειναι με τον ντραμερ...

Λοιπόν ......να αναλάβεις και τα τυμπανα... ;D ;D ;D και ουτε γατα ουτε ζημια...!!!

Θα ειναι και το boss ευχαριστημενο!!!

Ας σοβαρευτουμε...

Αυτό ειναι το λεγομενο στασιμο κυμα και (στην δικη σας περιπτωση συντονιζει σε ΛΑ, ή περίπου σε ΛΑ)

Αφου η αφαιρεση του πλεξιγκλας δινει αποτελεσματα μην το συζητας καθολου.

-ex- grave digger................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν τα κανεις ολα αυτα εχεις δοκιμασει να "πεξεις" λιγο με ενα eq και συγκεκριμενα γυρο απο τις συχνοτητες της ΛΑ 440hz αν ειναι η ΛΑ που νομιζω.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ ενδιαφέρον θέμα

ο ηχολήπτης του μαγαζιού τι λέει για αυτό το φαινόμενο?

 

το plexiglass ναι μεν δημιουργεί ηχείο και πρέπει να πάει

πιο πίσω (όχι δεν απορροφά τον ήχο όπως ειπώθηκε παραπάνω)

αλλά αν αφαιρέσουμε συχνότητες που μας ενοχλούν μπορούμε

να το "φέρουμε" το θέμα (απ το eq 31 περιοχών εννοούμε πάντα)

 

απ την άλλη μπορεί να προσπαθήσει να "μαζέψει" τα χαμηλομεσαία της μπότας ;D

 

 

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το πλέξιγκλας είναι μόνο για να προστατεύτει τα ντραμς (πχ. να εμποδίζει τον κόσμο να πλησιάσει) δεν μπορείτε να κάνετε πολλές μικρές τρυπούλες με ένα τρυπάνι -σαν σουρωτήρι σκέψου- ώστε να περνάει τουλάχιστον λίγος αέρας;

 

Βέβαια, δεν ξέρω αν μπορέσετε να πείσετε το αφεντικό για κάτι τέτοιο, αλλά αν καταφέρετε να ξεφορτωθείτε μια επιφάνεια της τάξης του 20-30%, πιστεύω θα διορθωθεί πολύ ο ήχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα απ'ολα ευχαριστω για το ενδιαφερον σας.

Κατα δευτερον:Απο τα λεγομενα σας βγαινω αληθινος πως το προβλημα εντοπιζεται στο plexi glass.

Φιλε kokoblue δεν υπαρχει χωρος ωστε να παει πιο πισω ο ντραμερ.Ειναι τσιμα τσιμα με τον τοιχο.Ηδη τον ενοχλει εκει που βρισκεται.Εκτος βεβαια αν τον κανω χαλκομανια στον τοιχο ;D ;D

Φιλε jmone αν υπηρχε ηχοληπτης δεν θα καθομουνα να αναφερω τιποτα.Παιζει και λιγο "ματζιριά" απο πλευρας αφεντικου με αποτελεσμα ενας καημενος πληκτρας να ψαχνει λυσεις για τα αλυτα! :(

Φιλε infectme247 ουτε κατα δια διανια να κανω τρυπουλες,αν και πολυ εξυπνη λυση.

Φιλε koxcygr ναι εκανα και κανενα αποτελεσμα.

Φιλε bbas θα το δοκιμασω αν και πιστευω πως παλι θα δημιουργειται ηχειο.θα δειξει.

Φιλε starg ειπα να το κανω αλλα θα μου ζητουσε να παιζω και μπουζουκι.Δεν το εχω δοκιμασει,λες να πετυχει  ;D ;D ;D ;D

 

Δεν ξερω παιδια,με βοηθησατε,ελπιζω να βρω καποια λυση.Οποιαδηποτε αλλη λυση ευπροσδεκτη.Σας ευχαριστω και παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγαλύτερη ΒΛΑΚΕΙΑ όλων των εποχών, είναι το plexiglass τύπου "Π" στα τύμπανα και τα γυάλινα drum booth στην ηχογράφηση. Σαφέστατα αποδεικνύουν την τυρόπιτα στην θέση του εγκεφάλου. Τουλάχιστον, το plexiglass "Π" από μέσα, ντύστε το με σφουγγάρι παχύ πάνω από 5 πόντους κι αν το αφεντικό παραπονεθεί ότι δεν φαίνεται ωραία, από μπροστά κολήστε την φωτογραφία μιάς γυμνής γκόμενας με μεγάλα βυζιά. Αυτές οι κατασκευές είναι καλές για να παίζεις MONO squash. Και όσοι "ηχολήπτες" τις προτείνουν και τις στήνουν, καλύτερα να πάνε για ένα μεροκάματο στην οικοδομή.

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ειμαι 100% σιγουρος.Το προβλημα ειναι το plexi glass.

Εκανα μια δοκιμη και εβγαλα το κομματι του plexi glass το οποιο "μπουκωνε" την μποτα και ως δια μαγειας ακουγα μια λαμπερη και στακατη ΛΑ.

Για του λογου το αληθες ξαναεβαλα το κομματι στη θεση του και....τα ιδια παντελακι μου,τα ιδια παντελη μου!!! ;D

 

Αντε να δω πως θα πεισω το αφεντικο να το πεταξει!(κακα τα ψεμματα,η συγκεκριμενη κατασκευη κοστιζει)

Βεβαια σκεφτηκα να του πω να το παρει και να το βαλει στον............ νυπτηρα του μπανιου του μπανιο του ;D ;D ;D  

Λετε να δεχτει?

Ευχαριστω οσους ενδιαφερθηκαν,να ειστε καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου