Προς το περιεχόμενο

Αναζητηση Video editor


kokoblue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα φιλοι μου....

Με λενε Κωστα και ασχολουμαι με θεματα ηχου εικονας

το προβλημα μου ειναι το εξης:

 

Επειδη εχω camera που γραφεις απ ευθειας σε dvd των 8cm

μολις τα βαζω να τα πεξω σε καποιο κανονικο dvd δεν παιζουν και αυτο ωφειλετε στο οτι η καμερα κωδικοποιει τα dvd της....

Πρεπει λοιπον να τα περναω απο καποιο προγραμμα επεξεργασιας και να τα κανω μεγαλο dvd...

Επισης αυτες τις μερες προσπαθω να μονταρω την ταινια μου απο τα dvd της καμερας στον υπολογιστη και υπαρχει καθυστερηση δλδ πρωτα παει ο ηχος και μετα τα λογια....

την καμερα την εχω συνδεδεμενη ως εξης:

 

Καλωδιο απο το Αv της καμερας

στην καρτα τηλεορασης του υπολογιστη με τα βυσματα (κοκκινο ασπρο κιτρινο)

κανω εγγραφη και αποθηκευτε στον σκληρο μου

 

Στην επεξεργασια ομως εχω αυτο το προβλημα της καθυστερησης

Ειναι ευκολο να μου προτεινετε καποια video editor δυνατα με εφφε αλλαγες κ.τ.λ.

εχω το sony vegas studio αλλα.....

Αν ειναι ευκολο πειτε μου

 

Ευχαριστω!!!

 

Ευχαριστω Πολυ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα!

μόλις είδα τον τίτλο του θέματος σου λέω "ώπα! βρήκαμε δουλειά!", άλλαξε το καλύτερα σε video editing software...

 

ο κλασσικός λόγος που δεν παίζουν αυτά τα DVDακια στα players είναι ότι χρειάζονται σωστό FINALIZE. Αυτό είναι κάτι που μπορείς να το κάνεις με ένα DVD-burnin' πρόγραμμα όπως το NERO.

 

κάνω και μια φιλική παρατήρηση επειδή διαβάζω ότι μοντάρεις ταινία:

τραβάς σε πολυ χαμηλό φορμάτ {DVD} και φορτώνεις αναλογικά απ την κάρτα τηλεόρασης που σημαίνει ότι ρίχνεις κιάλλο το σήμα σου.

είναι κρίμα δλδ...

 

 

Στην επεξεργασια ομως εχω αυτο το προβλημα της καθυστερησης

Ειναι ευκολο να μου προτεινετε καποια video editor δυνατα με εφφε αλλαγες κ.τ.λ.

 

τι εννοείς "καθυστέρηση"? έχεις πρόβλημα με το συνχρονισμό ήχου-εικόνας;

>>>>edit. sorry, τώρα το είδα που λες ότι πρώτα πάει ο ήχος και μετά τα λόγια{λόγια φαντάζομαι εννοείς τα στόματα των ομιλητών}

Αυτό το πρόβλημα σου παρουσιάζεται προφανώς κατα τη μεταγραφή. Δοκίμασε πρώτα σαν τεστ να συνδέσεις την κάμερα με τον ίδιο τρόπο με μια TV ώστε να σιγουρέψεις ότι η το ασύνχρονο προέρχεται απο το capture.

Ποιά κάμερα έχεις; δες μήπως έχει iLink ΙΝ/OUT? {αν και πιθανότερο είναι να μην έχει}

Τσέκαρε τα settings του capture σου. Βεβαιώσου ότι γράφεις στο σωστό frame rate.

Αν μ αυτά είσαι ΟΚ και συνεχίζεις και φορτώνεις ασύνχρονο, συνχρόνισε τις λήψεις σου μέσα στο VEGAS. Αν συνχρονίζεις σε κάποιο σημείο και μετά από μερικά δευτερόλεπτα ξαναχάνει, μάλλον το πρόβλημα σου θα είναι στο frame rate.  

 

Το VEGAS που έχεις είναι προγραμμα που έχει αρκετές δυνατότητες. Σε τι δε σε ικανοποιεί;

Αν θες να σου πω μερικά ακόμα προγράμματα για NLE {Non Linear Editing} υπάρχουν αρκετά ανάλογα με το πόσο χρήμα διαθέτεις και πόσο αποφασισμένος είσαι να πέσεις στα βαθυά και δύσκολα:

AVID, EDIUS και FINAL CUT PRO{αν δουλεύεις σε MAC} είναι μερικά απ αυτά...

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Vegas που έχεις είναι αρκετό για τέτοιες δουλειές, απλά προσπάθησε να το μάθεις καλά.

Η έκδοση Studio Platinum HD που έχω, αν και δεν είναι το καλύτερό τους προϊόν έιναι υπέρ αρκετό για να βγάλω ένα πάρα πολύ καλό αποτέλεσμα και σε εικόνα, αλλά και σε ήχο.Και να σκεφτείς οτι κοστίζεσι κάτι τις παραπάνω απο 90€ και υποστηρίζει βίντεο μέχρι 1080i, 1080p και επίσης μεγάλο + οτι υποστηρίζει τα VST μου.

 

Θα σου δώσω ένα τιπ για το vegas.

Γράψε σε ένα χαρτί τις συντομεύσεις του πληκτρολογίου και τι δουλειά κάνουν και έχε το μπροστά σου όταν δουλεύεις.

Όταν θα έχεις μάθει το πληκτρολόγιο, δεν θα θέλεις να το αλλάξεις με κανένα άλλο editor.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου δώσω ένα τιπ για το vegas.

Γράψε σε ένα χαρτί τις συντομεύσεις του πληκτρολογίου και τι δουλειά κάνουν και έχε το μπροστά σου όταν δουλεύεις.

Όταν θα έχεις μάθει το πληκτρολόγιο, δεν θα θέλεις να το αλλάξεις με κανένα άλλο editor.

+1

σε όλα τα προγράμματα γραφιστικής, 3D, μουσικής, video είναι πολυ χρήσιμο να μάθεις τα shortcuts του keyboard και ακόμα καλύτερα να φτιάξεις δικές σου προσωπικές ρυθμίσεις.

Πάντα καλύτερο είναι το πρόγραμμα που ξέρουμε καλύτερα. Υπάρχουν και αντικειμενικοί λόγοι να αλλάξει κάποιος σουίτα και να πάει πχ απ το VEGAS στον AVID, αλλά ξεφεύγουν απο τις ανάγκες του μέσου χρήστη.

 

>> εκανα edit το προηγούμενο post μου, ελπίζω να απαντάω στο πρόβλημα του συνχρονισμού που έχεις.

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γράψεις από αναλογικό σήμα πρέπει να έχεις ή μία σούπερ ουάου κάρτα τηλεόρασης με πολύ καλούς converters, και δυνατότητα να γράφει σε avi χωρίς να έχεις απώλεια καρέ, ώστε να μην αποσυγχρονίζονται ήχος-εικόνα, ή να έχεις κάρτα βίντεο (κάτι που κοστίζει όσο ολόκληρος ο υπολογιστής σου). Με μία κάρτα τηλεόρασης των 50 ευρώ πχ δεν θα κάνεις ικανοποιητική δουλειά.

Ένας άλλος τρόπος είναι να μεταφέρεις τα δεδομένα με καλώδιο DV (εφόσον η κάρτα σου υποστηρίζει DV-out, IEEE1394, firewire ή όπως αλλιώς το ξέρεις), πάλι προσέχοντας να μην έχεις drop-frames. Πχ το Pinnacle Studio που χρησιμοποιούμε στο φωτογραφείο που δουλεύω σε ειδοποιεί για το πόσα καρέ έχει χάσει, και πάντα θέλουμε αυτό το νούμερο να είναι 0.

Το δισκάκι σου δεν παίζει γιατί δεν έχει γίνει η finalize ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ (συνήθως το Nero κάνει finalize μόνο σε δισκάκια που έχουν δημιουργηθεί από το Nero).

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτώντος, ποιά κάμερα έχεις?

Και τί motherboard έχεις?

Νομίζω υπάρχει και άλλη λύση, αλλά πρώτα πες μου τα 2 παραπάνω.

 

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καμερα που εχω ειναι canon dc 100

 

http://www.eastcoastphoto.com/images/bfinder/DC100_97.jpg

 

Τωρα τα χαρακτηριστικα της motherboard δεν τα ξερω...και δεν ξερω και που να τα βρω

τα μονα χαρακτηριστικα που μπορω να σας δωσω ειναι τα εξης:

 

Ιntel core 2duo

4300 @ 1.80 Ghz

1.79 Ghz

1.00 Gb Ram

 

Η καμερα οταν την συνδεω στην τηλεοραη ειναι μια χαρα απο θεμα συγχρονισμου

το θεμα πεζεται λοιπον οταν εχει γινει η εγγραφη μεσω της καρτας τηλεορασης εκει υπαρχει ο (α)συγχρονισμος

Τι μου προτεινετε να κανω;;;; :( :( :(

Ευχαριστω Πολυ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κάμερα της φωτογραφίας λέει πάνω NTSC. Μήπως και η δικιά σου είναι NTSC? γιατί αυτό τότε εξηγεί πολλά...

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και παλι παιδια....

Μεσυγχωρειται για την αργοπορια μου στην απαντηση σας

αλλα ειχα παει Αθηνα Χτες για καποιες εξετασεις στον Ευαγγελισμο....

Δωξα τω θεω ολα καλα....

 

Λοιπον σημερα το μεσημερι κοιταξα την δικια μου βιντεοκαμερα και δεν

γραφει dc 100 ntsc αλλα dc 100 PAL

τι κανουμε σ αυτην την περιπτωση;;υπαρχει λυση;;

Ευχαριστω Πολυ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαιώνεσαι οτι settings του capture σου είναι PAL και αν και πάλι έχεις πρόβλημα τα συνχρονίζεις μέσα στο VEGAS.

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου