Προς το περιεχόμενο

BOSS PH-3 vs MXR PHASER 100



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κανεις δεν ξερει?

 

Το Boss, γιατί μου αρέσει... ;D

 

Ε, μα ερώτηση ήταν αυτή; Εσένα ποιο σου αρέσει, ποιο σε βολεύει, ποιο ακούγεται καλά στο αυτί σου; Επειδή εμένα μου αρέσουν οι Spice Girls, πρέπει δηλαδή να σου αρέσουν κι εσένα; ;D

 

Aξιόλογα και τα 2 πετάλια, με τα υπέρ και κατά τους το καθένα (όπως και όλα δηλαδή, και δεν μιλάω μόνο για πετάλια). Τα δοκιμάζεις και αποφασίζεις. Τόσο απλά...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Boss, γιατί μου αρέσει... ;D

 

Ε, μα ερώτηση ήταν αυτή; Εσένα ποιο σου αρέσει, ποιο σε βολεύει, ποιο ακούγεται καλά στο αυτί σου; Επειδή εμένα μου αρέσουν οι Spice Girls, πρέπει δηλαδή να σου αρέσουν κι εσένα; ;D

 

Aξιόλογα και τα 2 πετάλια, με τα υπέρ και κατά τους το καθένα (όπως και όλα δηλαδή, και δεν μιλάω μόνο για πετάλια). Τα δοκιμάζεις και αποφασίζεις. Τόσο απλά...

φιλε μου, εκτιμω την απαντηση και το χιουμορ σου αλλα προφανως δεν εχω βρει ενα απο τα 2 η και τα 2 για να τα ακουσω. και ετσι ειπα να ρωτησω μηπως υπαρχει καποιος που να ξερει τις διαφορες τους σε χροια η οτιδηποτε αλλο ωστε να με βοηθησει. μαλλον εσυ δεν βοηθησες αλλα σε ευχαριστω. υπαρχει κανεις λοιπον που να εχει ορεξη να βοηθησει?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω παιξει με κανενα απο τα δυο...ωστοσο εχω το EVH phase 90...ΕΚΛΠΗΚΤΙΚΟ ΠΕΤΑΛΙ...μονο οταν ειναι ανοικτο...οταν κλεινει σου χαλαει τελειως το σημα...δε ξερω αν και το 100 εχει αυτο το προβλημα,εγω παντως ξενερωσα τοσο που το απεσυρα τελειως...απο την αλλη με τα Μπος δεν ειχα ποτε ΤΕΤΟΙΟΥ ειδους προβλημα...εχε το και αυτο υπ'οψιν σου προτου διαλεξεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρε Άγγελε, μην είσαι ανυπόμονος. Όλοι έχουν όρεξη να βοηθήσουν, αλλά αν δεν έχουν γνώμη για τα πετάλια που ρωτάς πώς να το κάνουν? Εγώ πχ. έχω παίξει με το MXR αλλά όχι με το Boss. Πώς να σου πω ποιο να προτιμήσεις από τα δυο από τη στιγμή που δεν μπορώ να κάνω τη σύγκριση? Καλό ήταν το MXR, αρκετά παραμετροποιήσιμο (όπως και το Boss που έχει μάλιστα και tap tempo), με ήχο όμως κάπως ρηχό και όχι τόσο "μουσικό" και πλούσιο όσο άλλων υλοποιήσεων (στις οποίες δεν θα επεκταθώ). Αν ήθελες γενικές γνώμες για όλα τα phaser της αγοράς, θα ήταν καλό να το διευκρινίσεις στον τίτλο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν κατάλαβες το νόημα αυτών που είπα. Για να το κάνω λίγο πιο χειροπιαστό:

 

3-4 θα σου πούνε "πάρε το MXR" και θα το τεκμηριώσουν κιόλας, άλλοι 3-4 θα σου πούνε "πάρε το BOSS" και επίσης θα το τεκμηριώσουν. Εσύ λοιπόν θα διαλέξεις το μελλοντικό σου πεταλάκι με βάση το "σκορ"; (4 μου είπαν MXR, 3 μου είπαν BOSS - άρα MXR it is!)

 

Αν πραγματικά σε ενδιαφέρει ο καλύτερος δυνατός ήχος από τον εξοπλισμό σου (τουλάχιστον για τα δικά σου αυτιά και προτιμήσεις), τότε βρες τα πεταλάκια και δοκίμασέ τα. Έτσι κι αλλιώς πρέπει να τα βρεις για να τα προμηθευτείς, οπότε γιατί δεν τα δοκιμάζεις κιόλας; Και αν μου πεις για "online shopping" και Θωμάδες, θα σου πω ότι σαν καταναλωτής έχεις δικαίωμα επιστροφής του προϊόντος μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα (νομίζω μια βδομάδα) αν δε σου αρέσει το προϊόν (no questions asked).

 

Αλλά αν επιμένεις ακόμα στη γνώμη των άλλων, θα επιμείνω στο BOSS. Και με πάσα σοβαρότητα...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχουμε θίξει το θέμα και πάλι. Η ουσία τέτοιων ερωτήσεων (και όχι μόνο για πετάλια αλλά για οτιδήποτε, από mic preamps μέχρι keys) σε ένα music tech φόρουμ είναι να πάρει ο ερωτών μερικές γνώμες για να δει πού είναι πιθανότερο να κλίνει, και επίσης για να κατασταλάξει σε μερικές προτάσεις αν το πλήθος των επιλογών είναι μεγάλο. Αν βέβαια είναι διαθέσιμα προς άμεση δοκιμή, αυτή είναι η πρώτη κίνηση που πρέπει να γίνει, όμως αυτό σπάνια συμβαίνει. Το "παραγγέλνω και επιστρέφω" επίσης δεν είναι τόσο εφαρμόσιμο λόγω αναμονής, διαδικασίας και του γεγονότος ότι είναι ανέφικτο να γίνει για πολλά κομμάτια και πολλές φορές (τι θα κάνει κάποιος, θα παραγγείλει όλα τα phasers του εκάστοτε μαγαζιού? και μετά το ίδιο με τα distortions?)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κανένα από τα δύο. Κυκλοφορούν πολυ καλύτερα...

 

Τί σε κάνει να κλίνεις αποκλειστικά ανάμεσα σε αυτά τα δύο;

 

Με συγχωρείς για το off topic, προσωπικά αν πήγαινα για Van Halen ήχο θα έπαιρνα το Retrosonic Phaser (το πιο ήσυχο και καλοκουρδισμένο phase90 που κυκλοφορεί) ή για πιο Buzzcocks/Pistols καταστάσεις το Jam Ripple που είναι πάνω στο phase45. Επίσης ΠΟΛΥ ποιοτικό πετάλι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ οσους απαντησαν αρχικα!

στην συνεχεια θα σας πω οτι μενω γιαννενα και δεν υπαρχουν μαγαζια οπου μπορω να δοκιμασω πεταλια. στον ντουκα εχω δοκιμασει μονο το jam που ανεφερε ο φιλος kpeyos. τωρα για να απαντησω σε αλλες απαντησεις:

 

kpeyos: εχω καταληξει σε αυτα τα 2 διοτι πρωτον, το mxr το εχω ακουσει και μπορω να το παρω απο εναν φιλο μου και δευτερον γιατι το boss το βρηκα σε μια αγγελια εδω στο noiz.

 

bloody_sunday: ευχαριστω φιλε μου που με καταλαβαινεις. οντως εβαλα την ερωτηση και την συγκριση για να απαντησουν οσοι ξερουν. δεν ειμαι ανυπομονος απλα οταν απαντησα στον ευτο μου και ειπα "κανεις δεν ξερει?" το εκανα περισσοτερο για να ξαναρθει το θεμα μου στην πρωτη σελιδα μηπως και δει κανεις που να ξερει.

 

Babtua: προφανως και δεν εβαλα την ερωτηση αυτη για να παρω αυτο το οποιο θα πουν οι περισσοτεροι οπως λες. αν ηταν ετσι θα επαιρνα κατ'ευθειαν καποιο στην τυχη.

 

blackie: ευχαριστω πολυ για την πληροφορια σου φιλε μου. τετοιες πληροφοριες ψαχνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου