Προς το περιεχόμενο

Tubescreamers σε amp distortion?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Επίσης, πουθενά και ποτέ δεν έχω ακούσει τίποτα για απαραίτητη και καθολική χρήση ενός TS μπροστά από ενισχυτές από παραγωγούς σε στούντιο για να σφίξει το dist.

 

 

 

Ο Andy Sneap ο οποίος είναι ένας από τους πιο γνωστούς sound engeneers, producers κ.α. στον χώρο του σκληρού ήχου, ορκίζεται στα tube screamers ειδικά στο OD-820.

 

Η απάντηση εδώθει 8)

 

+

Colin Richardson, Fredrick Nordstrom among others

.o. /o. /o\ <o\ <o> \o/ εεεεε μακαρένα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ομολογώ ότι δεν το ήξερα για τη χρήση του για μέταλ. Μπορείτε να βάλετε μερικά λινκς που οι κύριοι να μιλούν για τα settings κλπ κλπ?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήσιμο forum για τους λάτρεις του βαρύ μετάλλου

 

http://www.ultimatemetal.com/forum/andy-sneap-151/

 

Ειδικότερα στο θέμα μας

 

http://www.ultimatemetal.com/forum/production-tips/346068-tube-screamer-faq-version-1-a.html

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο Martin Birch ρε παιδια εφτιαξε το Somewhere in time με τρανζιστορ ενισχυτες...τι θα πει αυτο??????

Επειδη 10 η 100 τεχνικοι δουλευουν με ενα συγκεκριμενο τροπο σημαινει οτι ειναι και σωστο?

Να ρωτησω κατι?

Εσυ το θες για ηχογραφηση η για να παιζεις? Καλο θα ηταν αφου ο ΙΔΙΟΣ δεν εχεις ακουσει τι εστι TS καλο θα ηταν να το ακουσεις με τ'αφτια σου και οχι να ποσταρεις ποιος τεχνικος το χρησιμοποιει...οταν ακουσεις ποσο μπασσο κοβουν και πως τα μεσσαια εχουν το σφιξημο κοιλιας υπερβαρου θ'αλλαξεις γνωμη...

ΕΙΔΙΚΟΙ ΣΤΟΝ ΗΧΟ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ WIKIPEDIA ολοι μας μπορουμε να γινουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπα, όπα ένα λεπτό.

Ο Andy Sneap δεν είναι οποιοσδήποτε.

 

Το ότι κάποιοι κάπου κατάφεραν κάτι δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς και εσύ αλλιώς θα το παρατάγαμε όλοι το άθλημα.

 

Το ότι κάποιοι δουλεύουν με κάποιο συγκεκριμένο τρόπο λέει πολλά γιατί αποδεικνύει ότι ο τρόπος αυτός δουλεύει (αν είναι "σωστός" είναι άλλο θέμα).

 

Εγώ απλά ψάχνω τον ήχο μου, είτε για live ή για ηχογράφηση, δεν έχει σημασία.

 

Είναι πολύ πιθανό στο τέλος η συγκεκριμένη λύση να μην μου αρέσει, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να την δοκιμάσω.

 

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σου λεω να δοκιμασεις τα παντα...κι εγω ετσι εκανα...κι επειδη κι εγω μεταλ παιζω χρειαστηκα καποια στιγμη να "σφιξω" τον ηχο μου...δοκιμασα με οβερντραιβ και δεν ικανοποιηθηκα...εσυ μπορει να ικανοποιηθείς...το προβλημα ειναι η θεοποιηση του καθε τεχνικος γιατι αλλες οι συνθηκες ηχογραφησης και αλλες του παιξιματος...το κυριο δεν τον ηξερα αλλα ξερω τη μπαντα που λες...ψαξε λοιπον τον ηχο σου χωρις "θεους" του ηχου...εσυ ξερεις καλυτερα...μην παραβλεψεις παντως να δοκιμασεις EQ μπροστα...εννοειται βεβαια οτι θα χρειαστεις noise suppressor σε οποια επιλογη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλό είναι το θρεντ, αν εξαιρέσουμε το τρελό και απεχθές στυλ αμερικανιάς και μερικές ισοπεδωτικές ανακρίβειες... όλες τις λεπτομέρειες για τα settings τις έχει μέσα πάντως. Δίνει σε unity gain ένα ελαφρύ crunch στα μεσαία και κόβει μπάσα και πρίμα. Υποθέτω ότι θα χρησιμεύει όταν κάποιος ξεκινά με το γνωστό V eq και κάποια στιγμή στην πορεία το παρακάνει... Aλήθεια, πού είναι τα γραπτά του ίδιου του παραγωγού για τη χρήση σε μέταλ (και των άλλων που αναφέρθηκαν)? Το μόνο που είδα είναι μερικούς τύπους με sticki-ed threads που δεν είναι ο Andy Sneap.

 

@Blackie: το eq λειτουργεί συνήθως καλύτερα μετά το gain stage. Aν το βάλεις πριν τον ενισχυτή χάνεις αρκετή από την χρησιμότητά του. Αν υπάρχει effects loop, θα ήταν χρήσιμο για αυτόν το σκοπό.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Blackie: το eq λειτουργεί συνήθως καλύτερα μετά το gain stage. Aν το βάλεις πριν τον ενισχυτή χάνεις αρκετή από την χρησιμότητά του. Αν υπάρχει effects loop, θα ήταν χρήσιμο για αυτόν το σκοπό.

 

Τι να σου πω...

Εγω που το δοκιμασα και στις δυο θεσεις εκει νομιζω οτι ειναι καλυτερα...

Περι ορεξεως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Blackie

 

Δεν νομίζω οτι θεοποιησε κανείς κανένα.

Απλά όταν καποιοι τόσο μεγάλοι sound engineers λένε ότι χρησιμοποιήσαν κάτι τόσο ''απλό''και το αποτέλεσμα ήταν το τάδε, τότε εμένα με κανει να θέλω να το χρησιμοποιήσω για να δώ αν όντος κάνει τη δουλειά που θέλω.

Εγώ το TS το δοκίμασα έτσι όπως λέει o Sneap και τα αποτελέσματα ήταν αυτά που λέει(και αυτά που είπε ο bloody πιο πάνω).

Στα δικά μου αυτιά αυτό το πράμα με ικανοποιεί.Σε άλλους δεν κάνει!!!Ο καλός ήχος είναι ''υποκειμενικός''.

 

 

@Bloody

 

Το συγκεκριμένο φόρουμ είναι τόσο μεγάλο που αλίμονο αν βρίσκαμε αυτό που θέλουμε με τη μια.Και είναι το φόρουμ του Sneap.Ο Richardson έχει γράψει επίσης ''κάπου'' εκει μέσα αλλα όπως προείπα είναι αδύνατον να τα βρούμε όλα ετσι ευκολα γιατι δεν διατιθετε search engine οπως έχει το Νοιζ (οχι τοσο καλη τουλάχιστον) 8)

 

Για τον Sneap πάντος και το TS και πολλά αλλα μπορείς να βρεις και εδω

http://noise101.wikidot.com/pro-tips

που αναλυει εν μέρη την τεχνική του.

Άλλοι sound engineers κάνουν πολλά διαφορετικα πραγματα απο ότι γράφεται στο λινκ που παρέθεσα,όπως ο Nordstrom, αλλα για μέταλ είναι συχνό το φαινομενο του TS σε high gain stuff

.o. /o. /o\ <o\ <o> \o/ εεεεε μακαρένα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γοητεία του συγκεκριμένου σχήματος είναι ότι απλώς χρειάζεσαι ένα ταπεινό tube screamer που δεν είναι ούτε κάτι δύσκολο να βρείς ούτε κάτι πανάκριβο. Αυτό και μόνο αρκεί για να το δοκιμάσει κάποιος.

 

Είναι γεγονός οτι το andy sneap φορουμ είναι κάπως δύσχρηστο τόσο γιατί γίνεται χαμός όσο και γιατί δεν έχει ένα search της προκοπής.

 

Νάτος και ο Richardson

http://www.ultimatemetal.com/forum/andy-sneap/258421-eq-rhythm-guitars-mixdown.html

 

Το άρθρο για τα ts είναι όντως ολίγον τι εκνευριστικό με το κάπως δήθεν χιούμορ του αρθρογράφου, άσε που από τα 100 πράγματα που λέει μόνο τα 10 αξίζουν.

 

 

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου