Προς το περιεχόμενο

Ήχος Rammstein σε πετάλι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σε ολους και καλος σας βρηκα γτ ειμαι καινουργιος στο forum :) !θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης:οι rammstein απο οτι αναφερουν χρησιμοποιουν mesa boogie dual rectifier αλλα οχι τι πεταλια..το θεμα ειναι πως για σπιτι ,προς θεου δλδ,ο dual rectifier δν ειναι  :P θα ηθελα την γνωμη σας λοιπον για κανα πεταλι το οποιο ερχεται οσο το δυνατο πιο κοντα σε αυτον τον ηχο..απο ενισχυτη εχω εναν marshall mg15 kai line6 spider2 30w..και απο κιθαρες epiphone zakk wylde με emg81/85 και dean με dimarzio super distortion..εχω δει για το metal muff top boost της electro-harmonix η το metal core της boss!θα ηθελα την γνωμη και τισ προτασεις σας!!ευχαρισω παιδια!!! :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρω ότι θα με κράξουνε γιατί τα λέω λίγο χύμα, αλλα απλά θα σου πω ότι αυτό που  λες προφανώς δεν γίνετε. Είναι δυνατόν εσύ να βγάλεις  ήχο με ένα πετάλι,που να μοιάζει με τον ήχο που έχει ένας "αντηροιπος" που έχει ξοδέψει εκατομμύρια σε εξοπλισμούς και γνώσης? κατά τι γνώμη μου δεν θα φτάσεις ούτε κοντά. επίσης ο ήχος που ακούς συγκεκριμένα τον ram δεν είναι μια κιθάρα απλά. είναι πολλές κιθάρες που από πίσω έχουνε πολύ ενίσχυση από το μπάσο. άμα τις ακούσεις ξερες τις κιθάρες τον ram να είσαι σίγουρος ότι δεν έχουνε καμια σχέση με το τελικό προϊόν που σου αρέσει. Ο όγκος και η σκληρότητα αυτή που ακούς και σου αρέσει είναι αποτλέσμα τις μίξης τους. αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic

Μου θυμησες την ιστορια οπου παμε με ενα μπαρμπα μου σε γνωστο αθηναικο μουσικο καταστημα και λεει στον πωλητη

-Θελω ενα πεταλι με santaνιζε ηχο

-γελια

 

Sorry για το ακυρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για μένα είναι όνειρο ζωής, ο ήχος του Blackmore σε ένα πετάλι... χεχεχεχχ....

 

Πέρα από πλάκα πολλοί είναι αυτοί που νομίζουν ότι π.χ παίρνοντας εναν JCM 800 μιά LP και ένα boost, έχουν τον "ήχο" του Randy.....

 

Πολύ σωστά απάντησε ο φίλος πιό πάνω ότι είναι θέμα φυσικά μίξης κιθαρών αλλά και ενισχυτών και προφανώς και άλλων μηχανημάτων, και πάνω από όλα είναι το παίξιμο του κάθε κιθαρίστα που είναι τόσο διαφορετικό στον καθένα που ακόμα και στο rig του συγκεκριμμένου να σε βάλουν να παίξεις αλλιώς θα ακουστείς..

 

Καλύτερα πειραματίσου σιγά σιγά, με τον εξοπλισμό που ήδη έχεις και θα βρείς τον δρόμο....

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί του κόβετε τα φτερά του ανθρώπου βρε όλοι σας? Οκ και εγώ είμαι υπέρμαχος του "'άσε τι παίζει ο άλλος, φτιάξε τον δικό σου ήχο" και σίγουρα τον ήχο που έχουνε αυτοί δεν μπορείς να τον έχεις λόγω εξοπλισμού αλλά μπορείς να προσπαθήσεις και στην πορεία να φτιάξεις τον δικό σου ήχο... Γνώμη μου για αυτό που θες είναι να χρησιμοποιήσεις το smash box της Ibanez http://www.thomann.de/gr/ibanez_sm7_smash_box.htm για πεταλάκι και ένα boss eq http://www.thomann.de/gr/boss_ge7_equalizer.htmμε τον κλασσικό σχηματισμό V (κοινώς μπουσταρισμένα τα μπάσα και τα πρίμα και σχεδόν στο 0 τα μεσαία). Άλλο ένα πολύ καλό πετάλι είναι το grunge της digitech http://www.thomann.de/gr/digitech_grunge.htm και το metalcore της boss http://www.thomann.de/gr/boss_ml2.htm... Α και κούρδισε σε drop C... Κάνει καλό...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω ολους παδια! :)!!,ασxετο με το παραπανω,ετσι για να εχουμε κατι να λεμε :P ποιο ειναι το καλυτερο wah pedal κατα την γνωμη σας??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου